Ve volnějším tempu a většinou individuálně se začíná trénovat v květnu, po měsíci volna, který někdo využije k dovolené a jiný k dohánění školních povinností, které se během zimy nakupily. Na konci měsíce následují první funkční vyšetření se zaznamenáním vstupních fyzických hodnot typu VO2 max, podílu tělesného tuku a podobně, a vyráží se na společná soustředění. Reprezentační příprava startuje naplno!

Od objemu do rychlosti

Základní schéma přípravy běžců na lyžích je v zásadě dané – nejdřív se naběhávají a najíždějí kilometry v rámci objemové fáze, zhruba v polovině cyklu se pak přechází více do rychlosti. „V začátku pracujeme na ekonomizaci funkčního aparátu a pohybu, tréninky probíhají v první a druhé intenzitě. Příprava je více všeobecná, snažíme se rozvíjet základní sílu, vstřebáváme objem. Směrem k zimě přibývá těch kvalitnějších, rozvíjejících tréninků,“ popisuje průběh trenér ženské reprezentace Petr Steinbach, který se svými svěřenkyněmi zahájil společnou přípravu na začátku června cyklistickým soustředěním na Šumavě. O něco dříve se rozhodli pro najíždění kilometrů na kole ve skupině také někteří členové mužské reprezentace, kteří odjeli na Mallorcu. První společné soustředění ale absolvovali i muži v Česku, konkrétně na Božím Daru. Stejně jako Eva Vrabcová Nývltová připravující se na sezonu individuálně.

Muži: nový trenér, početnější tým

Mužská reprezentace letos poprvé absolvuje celou přípravu pohromadě, bez dělení na výběry A a B. V kompletní sestavě tak tým vedený nově Lukášem Krejčím a Zbyňkem Valouškem čítá 11 mužů včetně Lukáše Bauera, který se rozhodl pokračovat v reprezentační kariéře. K tomu je třeba počítat ještě s Petrou Novákovou, která soustředění absolvuje s muži. A jako jediná si nemusela zvykat na nový tréninkový rytmus – Lukáš Krejčí ji trénoval už coby kouč ženské reprezentace, odkud přešel k mužům. Ti se naopak s některými věcmi setkávali poprvé, včetně těch nejzkušenějších. „Přišel nový trenér, přinesl nový přístup a i mně tak na stará kolena čekají na těch soustředěních novinky, překvapení. Na tom prvním, červnovém, jsem třeba poprvé absolvoval trénink se zátěžovou vestou. Ale proč to nezkusit? Pro mě jsou ta soustředění fajn, nutí mě znovu vyhodnocovat tréninky a hledat něco nového, a to mě baví,“ svěřil se na přelomu července a srpna po druhém soustředění na Božím Daru Lukáš Bauer.
Druhá návštěva Krušných hor následovala po tréninkovém bloku v Livignu a druhém funkčním vyšetření, které ukázalo posun v měřených hodnotách. Přesto bylo další soustředění na Božím Daru pro reprezentanty hodně náročné a někteří zástupci mladé nastupující reprezentační generace ho označili za dosud nejtěžší, jaké absolvovali. „Předchozí blok byl zaměřený na vytrvalost a silovou vytrvalost, na Božím Daru už jsme zrychlili. Byly tam rychlé běžecké úseky, i na kolečkových lyžích, krátké výběhy a výjezdy do kopce a podobně. Náplň soustředění odpovídala tomu, že probíhala na přelomu července a srpna, takže v plánu byly těžké tréninky, bylo tam hodně síly. Tréninkové prostředky byly stejné jako v červnu – běh, kolečkové lyže, kolo - ale bylo to ve vyšších intenzitách,“ popisuje tréninkový plán Krejčí. Ten po těžkém soustředění vyrazil se svými svěřenci do Oberhofu, kde byl na programu lehčí program včetně tréninků na sněhu v tunelu.

Další tréninkový kemp s účastí reprezentantů zařazených do liberecké Dukly se konal na přelomu srpna a září opět v Livignu a především vzhledem k vyšší nadmořské výšce se odehrával v nižších intenzitách, zejména kolem anaerobního prahu. Trénovalo se na kolečkových lyžích, pokračovala silová příprava, zařazený byl samozřejmě běh a také kolo, které plnilo doplňkovou funkci především pro odpolední tréninky, které bývají v koncepci Lukáše Krejčího lehčí než dopolední bloky.

Do Itálie se s týmem vydal i Dušan Kožíšek, který trávil velkou část července a srpna v Norsku, kde se připravoval individuálně. Hlavní náplní jeho tréninků bývá běh na kolečkových lyžích, v rámci severské přípravy absolvoval i některé závody a vyválčil například druhé a páté místo v rámci Rulleski Grand Prix. Závodní starty na kolečkových lyžích má na kontě i Lukáš Bauer, který s reprezentačním týmem také absolvuje jen některá soustředění a jinak se připravuje sám, převážně doma na Božím Daru. „Všechno se odvíjí od mých plánů na příští sezonu, ve které budu trochu rozpolcený. Pojedu výrazně víc dálkových závodů ve Ski Classics, ale k tomu absolvuji i závody Světového poháru, i když ne v takovém rozsahu jako v předchozích sezonách. Tím se i můj trénink změnil. Praktikuji velmi dlouhé tréninky trvající až čtyři hodiny, většinou trénuji jednou denně a zaměřuji se hodně na vršek těla, soupaže a podobně. Rychlost jsem pak nechal na reprezentační soustředění, kde jsem využil i toho, že jsou tam mladíci, kteří dokážou být svižní,“ popisuje změny v tréninku stříbrný muž z mistrovství světa ve Falunu.

Jinak než v předchozích letech se připravuje také Martin Jakš, který po dohodě s Úsekem běžeckých disciplín a Duklou Liberec absolvoval letošní přípravu s polským reprezentačním týmem. Změnila se mu tak hlavně tréninková skupina, která čítá pět mužů a tři ženy, ale i poskládání soustředění a tréninků. „Trénink je postavený na opakujících se pobytech ve vyšší nadmořské výšce a soustředěních v nížinách. Výška trénink ztěžuje a adaptace v ní na tréninkové dávky by měla pomoci v zimě. Trénink v normálních podmínkách je pak doplněný těžkými bloky rychlejších tréninků,“ seznamuje se svým plánem úřadující armádní mistr světa. S českou reprezentací absolvoval úvodní červnové soustředění na Božím Daru a měl odjet i v říjnu na Dachstein, kde se již kombinuje suchá příprava se sněhem a kde se již tradičně potkává reprezentační družstvo mužů i žen.

Ženy: společně i individuálně

Individuální přípravu na novou sezonu volí jednička ženské reprezentace Eva Vrabcová Nývltová, která v jejím průběhu tradičně absolvuje i atletické závody. A už v srpnu měla překonané své osobní rekordy na pěti i desetikilometrové distanci. V té době měla za sebou dva bloky domácí přípravy, úvodní soustředění na Božím Daru a také tréninkový kemp v Livignu. „V Itálii jsme byli na 14 dní, potrénovali jsme tam hlavně objemově. Pak jsme čtrnáct dní trénovali doma, dali nějakou sílu a do toho dva běžecké závody. Následoval týden u moře ve Španělsku, kde proběhlo spíše regenerační soustředění - jednofázový běžecký trénink, lehká síla a plavání. A potom jsem zase vyrazila do Livigna, kde na přelomu srpna a září proběhla hlavní část přípravy,“ popisuje svůj letní program závodnice klubu Olfin car – Vella Trutnov a Centra sportu Ministerstva vnitra ČR.

Při svém druhém pobytu v Itálii se potkala jak s mužskou reprezentací, tak se svými ženskými kolegyněmi Petrou Novákovou, Sandrou Schützovou a Andreou Klementovou. Poslední dvě jmenované absolvovaly v Livignu soustředění pod vedením reprezentačního kouče Petra Steinbacha, který pro ně měl v této fázi jasné cíle. Sandra Schützová naskočila do tréninku po poměrně dlouhé absenci způsobené nemocí, proto byl na programu základní objem. Vysoké intenzity nečekaly ani na Andreu Klementovou, která se připravovala na zářijové testy a mistrovství republiky na kolečkových lyžích – další společný program napříč reprezentačními družstvy včetně juniorů. A ani ona nebyla v Livignu poprvé, do Itálie se vydaly s Petrou Hynčicovou už v červenci. „Jsou tam ideální tréninkové podmínky pro vytrvalostní trénink ve vysokohorském prostředí. Ve stejném termínu tam navíc trénují například Therese Johaugová a Peter Northug nebo cyklistické stáje Tinkoff, Lotto a Changing Diabetes. My jsme se tréninkově spojili s lyžaři ze Švýcarska a Švédska, primárně jsme jeli základní vytrvalost a sílu,“ popisuje program reprezentační trenér Petr Steinbach. Tréninkovými prostředky byl běh, běh s holemi, vysokohorské túry, kolečkové lyže, soupaže a intenzivní funkční trénink síly. Doplňkově se pak pracovalo na balanci a pohyblivosti, zpestřením byl tenis.

Ve stejné sestavě proběhlo i srpnové soustředění na Zadově zaměřené na kvalitnější přípravu, jehož součástí byl i laktátový běh. „Sledujeme pohyby laktátové křivky směrem k trénovanosti a výkonu, pro trenéra je to ukazatel, jakým způsobem s tím člověkem pracovat dál – kde se zapracovalo dobře, kde jsou rezervy. Bavíme se, v jaké úrovni zátěže by měly tréninky probíhat, aby došlo k posunu. Laktáty odebíráme díky mobilním zařízením i my jako trenéři během tréninku, což je výborná kontrolní záležitost. Další den už lze jít jednotku nastavenou na laktáty,“ popisuje detaily Petr Steinbach. A nezapomene zmínit ani důležitost silových tréninků: „Svět se hodně mění, jde hodně do silové připravenosti, takže se snažíme to v průběhu roku nezanedbat a pracovat na tom, poměrně dost času proto trávíme posilováním. Neznamená to ale, že tam nastoupíme pod stroje - cvičíme víceméně s volnou činkou nebo svým tělem a zapojujeme práci v nestabilním prostředí, využíváme balančních pomůcek a podobně.“


Junioři v Peci i v Bažinách

Také juniorští reprezentanti od jara pilně trénovali, a to jak ve svých klubech, tak na dvou soustředěních s velmi pestrou náplní. První proběhlo v Peci pod Sněžkou, kde chodili túry s hůlkami, trénovali soupaže na kolečkových lyžích, cvičili gymnastiku, posilovali. A také se od odborníka učili, jak se vlastně mají cviky správně dělat. V srpnu se pak reprezentační tým vedený Petrem Michlem vydal na mezinárodní kemp do Norska, kterého se účastnilo 160 sportovců ze 14 zemí světa. Na programu byly nejen tréninkové dávky (běh, běh s holemi a na kolečkových lyžích, tréninky síly), ale také různé přednášky – například o nových pravidlech, kompenzačních a protahovacích cvičeních nebo výživě. O tréninku a technice pak přednášeli norští reprezentanti Sondre Turvoll Fossli, bronzový medailista z juniorského světového šampionátu v roce 2012, a Astrid Jacobsenová, šestinásobná medailistka z mistrovství světa a druhá žena Světového poháru v roce 2008.