Souboj s Dahlem

Vážení příznivci běžeckého lyžování! Další zimní sezóna je přede dveřmi. Všichni začínají oprašovat lyžařské vybavení a věří, tak jako já, že sněhu bude dostatek.
Mezitím došlo v redakci NORDICu k výměně štafety a já se jsem nyní ten, kdo nese šéfredaktorský kolík. Ani ve snu bych si nedokázal představit, v době, kdy jsem lyžoval, že jednou budu připravovat o svém milovaném sportu časopis. Asi tak jako John Kristian Dahl, který se stal ze sprintera hvězdou dálkových běhů. A možná právě my dva máme z těchto nových výzev podobné pocity. Je to pěkná fuška! Těch hodin příprav a tréninku, než to přijde!
Jako při skutečných závodech, budu dělat i teď, co můžu, abych uspěl. Pokusím se zúročit všechny své zkušenosti a dovednosti, ale chci závodit i srdcem, které, coby srdce bývalého závodníka, tíhne právě k závodění – NORDIC tak dostane trochu sportovnější říz, než měl doposud. Bude se sestávat ze tří základních obsahových bloků, a sice Elite, Loppet a Mag.
Končí období suché přípravy a přechází se na lyže. Někteří z vás možná tuto etapu přeskakují a jdou rovnou do plné přípravy až nyní, nebo si zkušeně vyčkají až na sníh a lyže. Na lyžích to je to vždy přeci jenom nejlepší. To si ale rozhodně nemohou dovolit elitní lyžaři. Do Elity je nutno zařadit všechny ty, kterým se běh na lyžích stal jejich prvním sportem. Osobně jsou pro mne Elita lyžaři jako Northug, Sundby, Bauer, Johaug či Vrabcová Nývltová, a stejně tak lyžaři junioři, dorostenci či žáci, kteří tvrdě trénují a pracují s jediným cílem: dosáhnou na nejvyšší úroveň, na národní dres, což u nás znamená nosit lvíčka na prsou.
Druhý blok NORDICu, Loppet, mluví snad sám za sebe: tato část bude věnovaná dálkovým běhům. Slovíčko Loppet zdomácnělo i u nás, takže už se dostalo i do názvů českých závodů – například BoBoLoppet, závod na 90 km po Jizerských horách. Tedy všechno pro sportovce i hobíky, kteří mají rádi dlouhé závody, najdete právě v bloku Loppet.
Poslední částí časopisu je Mag čili jednoduše magazín, kde se budou soustředit všechna ostatní témata z běhu na lyžích, zejména ta technologická.
Když se vrátím k přirovnání s Dahlem, myslím, že ten to má přeci jenom jednodušší – tak jako jsem to měl já, když jsem poznával pocity vítězství. Dojedete do cíle a ihned víte, jak jste dopadl. Přípravu časopisu, ale hlavně její výsledek vnímáte úplně odlišně. Do „kuchyně“ tvorby časopisu jsem nahlédnul poprvé a je to velmi zvláštní pocit, když připravujete první číslo zimy, venku je 35 °C a vy se potíte nad texty plnými zimních zážitků, vzpomínek a výsledků. Doufám, že podobně jako Dahl ani já neudělám na své nové trati ostudu a připravím vám pěkný divácký – vlastně čtenářský – zážitek.

Vám ale hlavně přeji, abyste měli dost příležitostí k samotnému běžeckému lyžování a aby brzy přišla zima bohatá na sníh!

Martin Petrásek, šéfredaktor

Více o časopisu NORDIC najdete na www.nordicmag.cz