Voskování lyží je zkrátka umění. Chceme-li dokonalý odraz a skluz, musíme dokonale namazat. K tomu potřebujeme podrobné informace o sněhu, dávku zručnosti, materiálu a kupu času. A tuto kombinaci ne každý má.

Atomic přišel s technologií Skintec již v roce 2011, aby přinesl lyžařům pocit z dokonale navoskované lyže bez nutnosti trávit hodiny s žehličkou a škrabkou v ruce. Po deseti letech testování vyvinul lyži, která byla mílovým posunem oproti prvním lyžím s mohérovou komorou ze sedmdesátých a osmdesátých let. Tyto lyže měly dva podstatné problémy. Málo klouzaly a mohérová komora často namrzala. Atomic musel udělat dvě věci, aby zmíněné problémy vyřešil. Za prvé, vývojáři použili mohér ze švýcarských tuleních pásů Kohla. Tyto pásy používají syntetické vlákno podobné teflonu, které zabraňuje problémům s námrazou. Poskytuje navíc mnohem lepší skluz bez ztráty přilnavosti.

Druhým krokem bylo vytvoření speciální konstrukce lyže, která by nabídla flexi odladěnou výhradně pro Skintec. Oproti klasickým lyžím je Skintec vybaven symetrickým camberem a odrazová plocha je tak po celou dobu skluzu nad sněhem. Jinými slovy vás pásy při skluzu nijak nebrzdí. Lyže je dále vybavena elastickou vložkou, která ulehčuje prošlápnutí odrazové plochy a vylepšuje odraz. Atomic začal s testováním nové technologie v roce 2002 na Olympijských hrách v Salt Lake City. Žádná jiná lyže neprošla tak dlouhým testováním předtím, než byla dána k dispozici veřejnosti. S pomocí elitních závodníků se Atomicu podařilo vyvinout průběh tuhosti lyže tak, aby odstranil všechny někdejší nešvary běžeckých lyží se segmenty z tuleních pásů. Redster Skintec se od roku 2011 dále technologicky posunul a oblíbili si ho jak hobíci, tak závodníci.

Pro rok 2015/16 se Atomic rozhodl zařadit Skintec technologii napříč celou produktovou řadou. Závodníci sáhnou po klasice Redster Skintec, výkonnostní běžkaři mohou zvolit Sport Pro Skintec, které jsou k dispozici i v dámské verzi. Ti, kteří užívají běžky hlavně jako nástroj k udržení kondice, se mohou spolehnout na Pro Skintec. Běžci napříč výkonnostním spektrem si budou moci užít ovladatelnou lyži, která funguje za každých podmínek.

Důvod, proč je bezvosková technologie Skintec tak populární, je velmi prozaický. Lyžařům odpadá veškerá příprava. Stačí ráno naskočit do stopy a pustit se do tréninku. Skintec je navíc velmi univerzální. Odrazová plocha je vyrobena z mohéru, který poskytuje silné držení při odrazu a výjimečný skluz. Skitec moduly lze bez problému vyměnit. Silně použitý či poškozený modul tak neznamená nutnost výměny lyže. Závodní lyže Redster Skintec nabízí dvě různé varianty: širší modul pro silnější odraz a užší pro lepší skluz. Zbylé dva modely Skintec pak mají jen jeden vyměnitelný pás.

Bezvosková technologie není již zdaleka výsadou pouze hobíků, kteří nechtějí ztrácet čas přípravou lyží. I zkušení závodníci oceňují velice lehkou manipulaci a výborný skluz lyží. Norský dálkový expert Jorgen Aukland tvrdí, že je to nejrychlejší bezvosková lyže, na jaké kdy jezdil. Skintec se tak stává oblíbenou volbou pro trénink napříč závodním polem.

V případě, že před zimou potřebujete i ulovit vhodné boty k vašim lyžím Skintec, nabízí se bota Redster Classic. Jedná se o odladěnou botu, ideální na trénink klasiky, která nejlépe funguje se Skintec technologií. V kombinaci s vázáním SNS Propulse RC nabízí spojení boty a lyže, které podporuje co nejpřirozenější dopředný pohyb v odrazové fázi. Celý set pak můžete doplnit o velmi lehké, a přitom tuhé běžecké hole Redster.

www.atomic.com