Závodníci musejí mít velké množství lyží. Kromě zřejmého rozdělení na klasiku a bruslení mají různé lyže dle rozličných sněhových podmínek. O složitosti výběru správného vosku ani nemluvě. K výhře pak potřebují v závodní den vybrat jeden pár, který je optimální kombinací výše uvedeného. Není divu, že se z toho servismanům, trenérům ale i samotným závodníkům může leckdy zamotat hlava.

Pro rok 2015 se Salomon rozhodl učinit výběr konstrukce lyže a přípravu skluznice na závod výrazně jednodušší. Každá lyže z řady S-LAB Skate má barevný kód určený do různých sněhových podmínek. Žlutá barva je určená pro kompaktní sníh, modrá pro studený podklad a červená pro mokrou jarní stopu. Salomon běžcům rychle a jednoduše sděluje, jakou lyži zvolit, s menším prostorem pro chyby. Zřejmým výsledkem jsou pak rychlejší časy závodníků.

Výrobky z řady S-Lab Skate jsou určeny pro vrcholové závodění. Při používání vybavení se štítkem S-LAB si můžete být jisti, že dostáváte to samé, co sportovci sponzorovaní značkou Salomon. Od ověřených konstrukcí a lehkých materiálů po co nejrychlejší skluznici, S-LAB je vyvíjen ve spolupráci se závodníky s jedním jediným cílem – dostat je na cílovou čáru jako první.

S-LAB Skate umožňuje snadný výběr těch správných lyží. V případě, že lyžujete na kompaktním sněhu v tvrdé stopě bez ohledu na teplotu sněhu, sáhnete po žluté. Lyže se žlutou značkou využívá konstrukce Salomon 569 s odrazovou komorou posunutou dopředu pro co nejlepší akceleraci. Tato lyže je ideální pro většinu lyžařů do většiny podmínek. Pro nový sníh a chladné prostředí, typické hlavně pro severské státy, zvolíte lyži modrou. Ta je postavena na konstrukci Salomon 562 s mírně měkčí patkou a špičkou pro minimalizaci odporu v měkčím sněhu. Kdo se vyzná ve sjezdových lyžích, zjednodušeně si může konstrukci představit jako „běžkařský rocker“. Konečně pro teplejší jarní sníh a proměnlivé podmínky je nejlepší S-SKATE Red čili červená lyže. Provedení lyže Salomon 587 se vyznačuje tužším středem s měkčími konci lyže pro co nejlepší přenos síly a skluz v měkkém sněhu. Konstrukce se mimo jiné liší i provedením hran – vždy vyladěnými pro co nejlepší výkon v daných podmínkách. Připadáte si trochu zmatení z uvedených čísel? Jste na tom stejně jako většina lidí. Jediné, co musíte mít na paměti, je, že Salomon testuje každou konstrukci se závodníky světového poháru s cílem zajistit optimální výkon do každého sněhu.

Produktový manažer Salomon pro běžecké lyžování, Alois Vacelet, vysvětluje důvody vzniku S-LAB Yellow, Blue a Red takto: „Od sportovců a nadšenců do běžeckého lyžováni jsme vždy dostávali spousty dotazů na to, jaké lyže používat do jakých podmínek; studený či teplejší sníh, tvrdá či měkká podložka, do hry ještě vstupují nejrůznější konstrukce. Pro všechny to bylo opravdu matoucí. Zároveň jsme věděli, že většina lidí bude používat stejnou konstrukci pro většinu závodů. Viděli jsme příležitost celý proces zjednodušit. V podstatě, pokud nevíte, po jaké lyži sáhnout, volte vždy žlutou. A když se poté budete rozhodovat o alternativách, váš výběr bude jednodušší. Sportovci a servismani si naše řešení zatím velice chválí a stejná slova slyšíme i ze specializovaných prodejen.“

Produktová řada S-LAB nekončí pouze u lyží. V případě, že to s běžeckým lyžováním myslíte vážně a maximální výkon je pro vás rozhodující faktor, určitě by vám neměly uniknout karbonové hole S-LAB či skateové boty s technologií Custom Fit, které vám pomocí zahřátí skeletu a následného tvarování podle nohy padnou dokonale přesně.

www.salomon.cz