Biatlonové šílenství v poslední době otřásá nejen fanouškovskou základnou tohoto sportu. Mistrovství světa a světové poháry v Novém Městě na Moravě a hlavně úspěchy našich reprezentantů zasáhly snad každého.

Samozřejmě nejsem výjimkou a musím přiznat, že právě proto jsem se pro Ruhpolding rozhodl velmi snadno. Jako biatlonový fanoušek, který bohužel nikdy nezkusil ani střelbu z malorážky a dokonce ani diváckou účast při závodě, jsem chtěl aspoň nasát atmosféru biatlonové Mekky a nahlédnout do jejího zázemí. Minulá zimní sezona nebyla tak skoupá na sníh jako ta předchozí (alespoň v únoru), přesto do poslední chvíle před odjezdem nebylo v Ruhpoldingu prakticky na čem lyžovat. Naštěstí příroda nakonec nezklamala a začalo vydatně sněžit. Nemohli jsme si přát nic lepšího: po příjezdu nás uvítala nadílka 40 cm prašanu a druhý den se sluníčko usmívalo z oblohy bez mráčků.

Perfektně upravované a zdarma

Okolím Ruhpoldingu se proplétá bezmála 160 km běžeckých tratí, upravených jak na klasiku, tak bruslení. Jen pokud budete chtít bílou stopou zavítat do jiného městečka nebo k jezerům Forchensee, Lodensee či Mittersee, budete se muset spokojit jen s klasikou. Terény v Ruhpoldingu i mimo něj nejsou nikterak náročné, přesto i náročnější lyžaři si přijdou na své.

V centru města se nachází informační centrum, kde získáte všechny potřebné informace – o běžeckých tratích i ubytování a získáte tu samozřejmě mapu s běžeckými trasami i brožury s nabídkou turistických aktivit v centru města i jeho okolí.

K nejoblíbenější trase patří okruh 3-Seen-Loipe, přezdívaný také Little Canada, vedoucí překrásnou chráněnou oblastí ke třem jezerům Weitsee, Mittersee a Lodensee. Potrpíte-li si na náročnější úseky, můžete se vydat na trasu Froschsee-Loipe vedoucí do sousedního Inzellu.

Nástupní místa běžeckých tras jsou velmi dobře označena, takže snadno určíte, kde přesně se nacházíte. Na mapách instalovaných v terénu je zároveň uvedeno, jakou náročnost a délku daná trasa má a pro jaký styl je upravena. Běžecké tratě jsou upravované každý den a při vydatném sněžení dokonce i několikrát, takže běžkaři vyžadující přísnou německou kvalitu si přijdou na své. Houpavý terén na loukách mezi usedlostmi místních farmářů přitom uspokojí většinu milovníků bílé stopy. Na to, jak si Ruhpolding zakládá na úpravě tratí, překvapí, že vstup na ně je zcela zdarma. Místní organizace starající se o běžecké tratě v Ruhpoldingu tak svou vstřícnou tváří možná podtrhují hrdost spojenou právě s biatlonovým odkazem světového formátu. Hned za humny – třeba v Inzellu, městečku východně přes kopec od Ruhpoldingu, už na tabuli informující o poplatku při vstupu na upravované tratě narazíte. Až budete tratěmi v Ruhpoldingu nasyceni, právě okolí městečka Inzell s tratěmi se skoro nulovými profily a pěknými výhledy na okolní pohoří je logickou volbou.

Samozřejmostí je nabídka výuky běžeckého lyžování i možnost servisu či půjčení lyží. Návštěvnost tratí běžkaři je průměrná a místní okruhy netrpí přelidněním, jako je tomu v některých vyhlášených českých běžkařských střediscích.

Stopy v hlavní roli

Ruhpolding se nachází v jihovýchodní části Bavorska v nadmořské výšce 650 m, kde je obklopen vápencovými Chiemgauskými Alpami s nejvyšším vrcholem Sonntagshorn (1 961 m). Bavorsko je velmi bohatou zemí, a to nejen ekonomicky, ale i co se týká přírodních a historických krás. Městečko s téměř 6,5 tisíci obyvateli je ve světě známé především jako dějiště biatlonových závodů. V okolí si ale přijdou na své i méně nároční sjezdaři. Lyžařské středisko Unterberg nabízí zhruba 5,5 km sjezdovek s lehkými až středně těžkými sjezdovkami, takže se těší oblibě hlavně u rodin s dětmi z blízkého okolí. Jednou z atrakcí tohoto areálu je sáňkařská dráha, kterou si po zapůjčení sáněk může vyzkoušet každý. Pokud jste naladěni spíš na vyhlídkové pěší túry, vyrazte kabinkovou lanovku na vrchol Rauschberg (1 654 m). Ruhpolding je ale především místo stvořené pro běžecké lyžování, kde se běžecké trasy prosmýkají samotným městečkem, ale hlavně údolími na úpatí skalistých hor. Běžkování v Ruhpoldingu je lákavé i pro výletníky – ti se mohou přes mělká sedla po upravených stopách dostat nejen na východ do sousedního Inzellu, ale i na západ do vzdálenějšího zimoviska Reit im Winkl.

Chiemgau Arena

Historie světově známé biatlonové arény sahá do roku 1964, přičemž v roce 2010 byla kompletně zrenovovaná. Každoročně se zde konají závody světového poháru v biatlonu – letos to bude 12. 2. až 17. 2. 2016. Aréna disponuje i třemi skokanskými můstky a pojme až 30 tisíc návštěvníků. Pravidelně se zde konají komentované prohlídky celého komplexu, ovšem pouze v němčině.

V rámci kempu německého biatlonisty Fritze Fischera se může stát na chvíli biatlonovým závodníkem každý. Účastníci kempu si mohou zastřílet laserovou pistolí na terč a zajezdit na 5,5km kolečku, stejně jako tomu je při světovém poháru. Podstatnou výhodou arény je, že biatlonové aktivity můžete provádět i v letních měsících, protože tratě jsou vyasfaltované a jsou vhodné pro kolečkové lyže.

Běžkaři v hotelu Ortnerhof vítáni

Nabídka ubytování v Ruhpoldingu je víc než rozmanitá. Můžete přijet karavanem, ubytovat se v rodinném penzionku i v luxusním hotelu. Kdo si zakládá na pohodlí a přitom bezprostředním kontaktu s běžeckými stopami, ten bude „doma“ ve čtyřhvězdičkovém hotelu Ortnerhof, jednom z „běžkařských“ hotelů sítě Cross Country Holidays. Personál rodinného hotelu je příjemný a ochotný s čímkoli vám pomoci. Jako hotelový host dostanete místní kartu hosta – X-card. Je známo, že Němci si na preciznost potrpí, a přesně takový dojem vás provází celým hotelem. Pohodlí hotelu pak podtrhují překrásné výhledy na okolní pohoří přímo z oken pokojů. Bavorská gastronomie je českému hostovi dobře známá, neb je v základu podobná našim jídlům „z vyšších poměrů“. Kromě bohaté snídaně a pětichodové večeře a la Pohlreich se odpoledne podává ještě „svačinka“ s velkým výběrem salátů a polévek. Pohyb na běžkách zatěžuje komplexně většinu tělesných partií a relaxace těla je tak více méně nutností. Městečko Ruhpolding nabízí možnost zregenerovat se v místním wellness akvaparku, v hotelu Ortnerhofer pak máte perfektní wellness s programem, bazénem a zkrášlovacím centrem přímo pod střechou. Stačí v županu vyběhnout z pokoje a sejít do prvního patra.

Prodloužený víkend značky ideál

Za 4 dny v Ruhpoldingu jsme byli schopni projezdit 90 % běžeckých tras v širokém okolí a zároveň zrelaxovat a pokochat se přírodou. Mekka biatlonu nejenže nezklamala, ale naopak svou přívětivostí k běžkařům nechala semínko myšlenky na návrat dobře vyklíčit.

Doprava

Autem z Prahy 420 km a 5 hodin, z Brna 470 km a 4.45 hodin

Elitní tratě zdarma a šikovná karta hosta

Oproti známým rakouským nordic centrům překvapí, že běžecké tratě v?Ruhpoldingu nejsou placené. Veškerou úpravu tratí financují místní z vlastních prostředků jako jeden z nástrojů na podporu rozvoje cestovního ruchu. Pokud vlastníte tzv. X-card, kartu hosta Ruhpoldingu, máte navíc možnost využívat např. MHD zdarma, parkování na vyhrazených místech nebo zvýhodněné vstupy do kulturních, relaxačních či společenských center.

Cross Country Holidays

28 vybraných hotelů v 16 běžkařských oblastech Rakouska, Německa a Itálie se zaměřením na běžkaře a lehké zimní sporty poskytující perfektní zázemí a neomezený prostor pro zimní pobyt.

www.crosscountry-ski.com

Více informací o hotelu Ortnerhof**** v Ruhpoldingu:
www.ortnerhof.de

www.ruhpolding.de

www.chiemgau-tourismus.de