Podzimní běh lyžařů ve středočeských Senohrabech je součástí akce „Sportuj s námi!“ České unie sportu, finálovým závodem Pražského běžeckého poháru a přípravným krosem Středočeského krajského svazu lyžařů. „Přihlášky, prezentace, start a cíl všech tratí budou u lyžařské chaty na Vávrově palouku v Senohrabech. Tratě budou připraveny v délkách 60 metrů pro nejmenší děti do 4 let až po dospělé na 4 a 8 kilometrů. Jsou vedeny výhradně po lesních a lučních cestách a pěšinách a jsou velmi členité. Závod je ale také pověstný tím, že ačkoliv jsou všechny trasy vedeny „divokou“ přírodou, jsou vysekány, vyhrabány a pečlivě označeny,“ podotýká Jan Oberlander.

Ten zároveň všem účastníkům, zejména těm v kategorii dospělých, doporučuje využít možnosti přihlášení v předstihu přes webové stránky oddílu, aby měli záruku startovního čísla. A dobře ví proč – v roce 2013, kdy padl účastnický rekord závodu, startovalo v Senohrabech 619 závodníků! V předstihu je možné se přihlásit až do 19. listopadu, později už jen přímo na místě.

Start závodu obstarají v 10 hodin mladší dorostenky a dorostenci, bezprostředně poté budou navazovat další kategorie až k nejmladším dětem a zhruba ve 13 hodin vyběhne starší dorost, ženy a muži (podrobný rozpis závodu najdete zde). „První tři v každé kategorii budou odměněni diplomem, medailí a věcnými cenami od partnerů závodu. Pro děti budou navíc připraveny sladké odměny. Na louce u startu bude jako každoročně hřát táborový oheň, k dispozici bude stánek s občerstvením a stánky partnerů závodu s vybavením pro běh na lyžích, ale i další sporty v přírodě. Pro závodící rodiče bude k dispozici školka pro děti,“ láká všechny zájemce Jan Oberlander.

Historie závodu sahá do roku 1956, kdy byl založen partou kolem nadšených senohrabských lyžařů a běžců Antonína Smutného a Vladimíra Syrovatského. Na Vávrův palouk se centrum Podzimního běhu lyžařů přesunulo v roce 1974, kdy byly v lesích mezi Senohraby a Čtyřkoly vytyčeny krásné tratě, jež si rychle našly velkou oblibu mezi běžci z celé republiky. „Pro mladé naděje senohrabského sportu je velkou výzvou stanout jednou na místě nejvyšším i v dospělosti a navázat tak na poslední vítězství zakladatele závodu Vladimíra „Ály“ Syrovatského z roku 1961,“ uzavírá za pořadatele Jan Oberlander.