U mužů se zatím předpokládá start Lukáše Bauera a Martina Jakše, u žen Petry Novákové a Evy Vrabcové Nývltové. Kvóty pro úvodní závody ve Finsku a Norsku čítají celkem osm míst – čtyři pro muže a čtyři pro ženy. Rozhodující budou nominační FIS závody, které jsou v plánu 21. a 22. 11. v Gällivare.



Devítičlenná výprava českých reprezentantů odletěla na sever včera krátce po čtrnácté hodině a ve Skandinávii doplnila sedm členů týmu, kteří se na sever přesunuli minulý pátek a v pondělí. Reprezentaci rozdělily nepříznivé klimatické podmínky v Gällivare, kam měli původně vyrazit všichni najednou. Třeba Aleš Razým si ale díky posunutému odletu mohl o pár dní déle užívat svého dnes čtrnáctidenního syna. „První dojmy jsou super, akorát je to rozporuplné s tím odjezdem… Pro Šárku je to zápřah, když je člověk doma, tak může s něčím pomoct a dopřát jí trochu odpočinku,“ říkal před odletem čerstvý otec, který byl kvůli plánovanému porodu připraven na dřívější odjezd z předchozího soustředění v Ramsau.* „Nakonec to vzhledem ke všem okolnostem vyšlo dost dobře, i oblíbený porodník zrovna sloužil,“* usmíval se mistr světa do 23 let z roku 2009.


Posunutý termín odletu využil i Jakub Gräf, který o víkendu v Liberci absolvoval tradiční Běh na Českou chalupu, který je zároveň memoriálem Mirko Gräfa, Jakubova dědy a bývalého výborného atleta. A co víc - 45. ročník známého výběhu se startem v Lidových sadech vyhrál. „Neběžel jsem žádný zázračný čas, ale byl jsem překvapený, že se mi běželo opravdu dobře. Možná to byl první indikátor toho, že to není tak hrozný, jak jsem si říkal,“ připomněl své tréninkové manko způsobené nemocí. „Celé září jsem byl mimo a pořád na tom nejsem tak, jak jsem byl, než jsem onemocněl. Ale je to dost nevyzpytatelné a já doufám, že na těch prvních FIS závodech něco předvedu, abych se nominoval na svěťák!“


Se stejným plánem samozřejmě na sever odlétají i ostatní členové reprezentace včetně zkušeného Aleše Razýma, kterého v přípravě přibrzdilo zejména zranění žeber na konci září. „Myslím, že funkční zdatnost je na poměrně slušné úrovni, otázkou je silová a rychlostní stránka, tam jsem byl omezený o něco déle. Ještě teď jsem v tomhle směru nic velkého nedělal… Ale vrchol sezony je plánovaný na Světový pohár v Novém Městě na Moravě, takže ještě bude čas. Když nebude žádný problém, tak si myslím, že se na to umím připravit dobře!“




Švédské Gällivare, kde momentálně česká reprezentace pobývá v rámci finálního soustředění, a kde proběhnou i zmiňované FIS závody, se tak opět stane sledovanou destinací. V minulosti se k němu mnohokrát obracely zraky českých fanoušků, kteří si mohli vychutnat třeba triumf Kateřiny Neumannové na tamějších tratích v roce 2006.



Švédské Gällivare leží zhruba 100 kilometrů za severním polárním kruhem a je oblíbenou destinací běžců na lyžích, zejména ve finální fázi přípravy na zimní sezonu. V letech 2004 až 2012 dokonce ve dvouletých cyklech pravidelně hostilo závody Světového poháru, který tu hned třikrát startoval (2008, 2010, 2012). A ve stopě nechyběli ani Češi. O nejvýraznější úspěch se postarala zmiňovaná Kateřina Neumannová, která na úvod sezony 2006/2007 dokázala vyhrát závod na 10 km volně před Kristinou Šmigunovou a Marit Björgenovou. A to přesně před devíti lety – 18. 11. 2006. V ten den se dařilo i mužům – Lukáš Bauer dojel čtvrtý, Martin Koukal desátý a Jiří Magál dvanáctý.


Rok 2006 by se vůbec dal ve spojení s Gällivare nazvat hodně dobrým ročníkem – o den později, 19. 11. 2006, tam vybojovala bronz mužská štafeta ve složení Koukal, Bauer, Magál a Šperl; ženské čtveřici pak medaile těsně unikla – kvarteto Erbenová, Rajdlová, Janečková a Neumannová dojelo čtvrté s patnáctisekundovou ztrátou na třetí Finky. Čtvrtá pozice patřila v Gällivare i mužské štafetě o dva roky později a byl u toho také Martin Jakš, který se vydá na stejnou trať i tento víkend. Lukáš Bauer, který v Gällivare startoval v rámci Světového poháru ve všech pěti závodech zmiňovaného období 2004-2012, bude pravděpodobně kvůli zraněnému palci na startu chybět, jeho reprezentační parťáci ale budou určitě chtít navázat na jeho úspěchy na tamních tratích. Vždyť nejhorším Bauerovým umístěním v Gällivare bylo 13. místo…