Sobota:

„Já jsem nadšená, závodilo se mi úplně krásně, od kvalifikace až po finále! Dá se říct, že během závodu panovalo moje nejoblíbenější počasí, bylo kolem minus osmi, na Švédsko i celkem jasno, na tratích prašan, prostě krásné podmínky!“ radovala se česká reprezentantka po dojezdu. Český úspěch podtrhla čtvrtým místem Petra Nováková, z mužů skončil nejlépe Aleš Razým, který se dostal do semifinále a v celkovém pořadí obsadil 11. místo.
Radost z výborného výsledku měla Karolína Grohová velikou, i proto že v úvodu sezony nevěděla, co přesně může v závodě očekávat. „Věřila jsem si, ale ta konkurence byla veliká, takže jsem moc nedokázala odhadnout, jak se s tím popasuju. Nakonec jsem sama sebe dost překvapila,“ smála se bronzová žena kilometrového sprintu. „Měla jsem úplně perfektní lyže, už kvalifikace se mi jela hezky a dá se říct, že úplně nejlíp se mi jelo finále.“ V něm nestačila jen na dvě Američanky – Jessicu Digginsovou a Sophii Caldwellovou. „Já vždycky mívám začátky zimy lepší než druhou polovinu. Byla bych ráda, kdybych letos takové výsledky dokázala udržet až do konce,“ přeje si česká oslavenkyně.

O 53 setin sekundy za Karolínou Grohovou zaostala ve finále druhá Češka na startu Petra Nováková.


Neděle:

I druhý závodní den v Gällivare o sobě dala česká reprezentace vědět. V závodě na 10 km volnou technikou si pro druhé místo dojela Petra Nováková, čtvrtá žena včerejšího sprintu.* „Mám radost, i proto že jsem dlouho nezávodila a nemohla se s nikým srovnat, vlastně od loňského ledna. Teď vidím, že na tom nejsem špatně, což před startem Světového poháru v příštím týdnu hodně pomůže,“* říkala v cíli 22letá závodnice, která v distančním závodě s intervalovým startem nestačila jen na Američanku Jessicu Digginsovou. Karolína Grohová skončila šestá, Eva Vrabcová Nýlvtová sedmá a Andrea Klementová jedenáctá. Z osmi mužů na startu patnáctikilome­trového závodu byl nejrychlejší Martin Jakš, který se probojoval do první desítky, když dojel devátý.

Jako první se na pětikilometrový okruh vydaly ženy, které se ani dnes ve startovním poli neztratily. „Petra jela skvělý závod, s jejím výkonem panuje velká spokojenost!“ radoval se trenér ženské reprezentace Petr Steinbach z výsledku nejlepší české závodnice. „Celkově můžu závod hodnotit hodně pozitivně a jsem docela ráda, že jsem jela, jak jsem chtěla, to znamená klidně. Nedostala jsem se do stavu, kdy bych lapala po dechu, což bylo taky strašně fajn,“ popisovala své pocity ze závodu Petra Nováková. Přitom ještě ráno před závodem se nijak extra necítila. „Když jsem ráno vstala, tak jsem si říkala, že se mi moc nechce. Ale do závodu jsem šla samozřejmě jako do každého jiného. Náročné to pak bylo kvůli tomu, že byla taková vlezlá zima, člověk se před startem moc nezahřál, protože zavřeli trať, když jely juniorky. Dalo se rozjíždět jen na takovém malém kousku.“

Nakonec se ale závodnice z Karlových Varů dokázala se vším poprat a finišovat na stříbrné pozici. Během prvního závodního víkendu si tak připsala dvě výborná umístění, v sobotu dojela ve sprintu čtvrtá. „Vím, že jsem tam udělala hodně školáckých chyb, zvlášť v tom finále. Chtěla jsem až moc a měla jsem mít klidnější nohy a klidnější jízdu. Ale na druhou stranu takový závod přijít musel, byl to první start a člověk si musí v hlavě srovnat, že i sprint se chodí na klid v duši, že to nemůže jít zbrkle.“

V patnáctikilome­trovém závodě mužů se do elitní desítky v 33členném startovním poli dokázal probojovat Martin Jakš. Český reprezentant dojel devátý, s odstupem na vítěze ale příliš spokojený nebyl. „Ustigov předvedl, že má výbornou formu a myslím, že s ní může jet na svěťáku klidně do tří. Mně se nejelo špatně, ale ten výsledek je trošku horší, než by měl být. Kdyby byl odstup kolem minuty, tak bych to hodnotil lépe. Uvidíme, co se s tím dá za ten týden do startu svěťáku ještě udělat.“ Druhým nejlepším Čechem byl na dvanácté pozici Aleš Razým, který se včera jako jediný probojoval do semifinále klasického sprintu a obsadil 11. příčku. Celkem do nedělního distančního závodu odstartovalo osm českých reprezentantů, mezi kterými chyběl kvůli zraněné ruce Lukáš Bauer.


Výsledky – ženy, 10 km volně:

1. Jessica Diggins 25:08.7
2. Petra Nováková +10.6
3. Caitlin Gregg +30.0
6. Karolína Grohová +2:12.0
7. Eva Vrabcová Nývltová +2:19.7

Výsledky – muži, 15 km volně:

1. Sergej Ustigov 32:12.9
2. Lex Harvey +27.5
3. Jevgenij Belov +42.2
9. Martin Jakš +1:42.7
12. Aleš Razým +2:10.6
14. Jakub Gräf +2:18.8
15. Petr Knop +2:20.9
17. Dušan Kožíšek +2:28.7
21. Miroslav Rypl +3:38.7
25. Jakub Antoš +4:16.1
26. Jacob Kordač +5:29.0

Kompletní výsledky na stránkách FIS zde.

Zdroj: www.czech-ski.com