Pro mnoho rodičů neřešitelný problém, pro některé je vysvobozením zimní úprava cyklovozíku a ti, kdo mají oči otevřené, vědí, že národ milující lyže nade vše – Norové, používají speciální zakapotované saně pro děti. Pokud se chcete o dětských saních dovědět víc, přečtěte si dojmy lyžaře z nejpovolanějších – mistra světa v běhu na 50 km Martina Koukala.

Zkušenosti našeho předního českého reprezentanta v klasickém lyžování Martina Koukala: „Z funkčního hlediska mě zajímají dvě věci - komfort pro dítě a jízdní vlastnosti. A musím říct, že ohledně jízdních vlastností jsem zatím nenašel nic lepšího. Dosud jsem používal Chariot (populární kombinace kočáru za kolo i na lyže), ale saně Fjellpulken jsou ve všech směrech lepší. Jsou nízké (dítě v podstatě leží na úrovni země), takže mají nízko těžiště a díky tomu se dobře ovládají. Mají zaoblené hrany, díky nim nemají tendenci se při rychlejším průjezdu zatáčkou převracet. A kdyby se to přece jen přehnalo, mají na boku stabilizaci. To se bohužel o Chariotu říct nedá. Připojení je řešeno bederním pásem s rameními popruhy, na které navazuje sklopná dvoutyč. Šířka ani délka se nedá nastavit, ale je vychytaná tak, že umožňuje neomezený pohyb a skluz na lyžích (jak na klasiku, tak na bruslení) a zároveň nepřekáží plynulému záběru holemi. Postroj jde ve všech směrech nastavit a je polstrovaný, takže nikde netlačí. Uchycení tyče je řešeno dvěma karabinami, takže se můžu odpojit, aniž bych svlékal postroj. Na koncích tažných tyčí jsou pružiny, které výrazně redukují zpětné rázy při jízdě. Ti, kteří někdy táhli Chariot ví, o čem mluvím. I tak je ale potřeba techniku a styl jízdy trochu přizpůsobit. Nejlepší je klidná a plynulá jízda a držet rovnoměrnou rychlost. Holt saně jsou určeny na výlety s celou rodinou a ne na závodění.“

„Co se týká komfortu pro dítě, ten je přímo luxusní. Celé dno saní je potaženo izolační karimatkou. Mají sklopné opěradlo s aretací, takže dítě může buď ležet nebo sedět. Jako ochranu proti větru mají plexisklo opět s aretací, které je standardně umístěno uprostřed (jde i posunout). Celá horní část saní je z voděodolné a neprofukavé látky. V zadní části tvoří látka límec, který jde stáhnout jako spacák. V přední části jsou dva zipy, takže pokud máte malé dítě jako já, můžete dopředu naložit spoustu věcí. K saním se dodává ještě spacák. Pokud do něj dítě uložíte, stáhnete límec saní a přiklopíte plexisklo, můžete vyrazit na výlet i když je – 10 ° C a dítě je krásně v teple. Už jsem to zkoušel. V tom vidím největší výhodu proti Chariotu, který je z velké části ze síťoviny. S Chariotem se mi stalo, že mi dítě nachladlo, i když jsem ho „nabalil“ jak to jen šlo. To s Fjellpulken ne. Vyzkoušel jsem i tahání dvou dětí. Sandra, která má 5 měsíců si hezky spinkala vzadu a Bastík (3 roky) seděl vpředu. Na extra dlouhý výlet to ale takhle není. K tomu jsou vhodnější saně pro dva.
Na cestování autem se u saní složí tažná tyč a celé saně se dají do speciálního látkového obalu. Obal má i popruhy, takže se pak saně dají i slušně přenášet.“

„Takže závěrem: Chariot je slušné univerzální vozítko, ale primárně určené spíš na léto za kolo, kdežto Fjellpulken jsou saně, speciálně vyvinuté na zimu. Pro mě je to takový Rolls Royce.“

Při konstruování těchto sání vývojáři zúročili zkušenosti ze záchranářských prací v horách nebo na ledě, kdy sáně táhne člověk, pes či kladkostroj. Výsledkem jsou bezpečné saně, na které je spolehnutí i v neočekávaných situacích.


Jak vypadají po technické stránce saně pro děti Fjellpulken

Saně Fjellpulken jsou vyrobeny z polyesteru, vyztuženého laminátem. Saně jsou lehké a tažení snadné. Lyžiny mají takový rozchod, aby jely ve stopách vašich lyží.
Protože bezpečnost je naší hlavní prioritou, jsou saně vybaveny stabilizátory proti převrácení, ochranným čelním sklem z polykarbonátu s UV filtrem. Dodatečná bezpečnost je zajištěna hliníkovou výztuží čelního skla.
Kryt přepravního a nákladového prostoru je voděodolný, nepropouští ani vítr, a zároveň zůstává prodyšný. Jeho součástí je sklápěcí střecha, chránící při sněhových bouřích, která je opatřena otvory pro odvětrávání, kterými lze zároveň dosáhnout na předměty uložené v nákladovém prostoru.
Izolační podložka má neklouzavý povrch, který zajišťuje mimořádný komfort vyložení a je nepromokavá. K pohodlí přispívá i nastavitelná opora zad, vyrobená z izolační pěnové gumy, jež poskytuje velmi dobrou oporu pro krk a záda dítěte.
Saně jsou vybaveny bezpečnostními popruhy. Dalším bezpečnostním prvkem jsou paralelní rukojeti, určené k tažení saní, opatřené tlumiči rázů. Tyto tlumiče zajišťují pohodlnou jízdu jak dítěti v saních, tak vám, táhnoucímu lyžaři. Speciální hák upíná popruhy k rukojetím, které jsou sklopné, aby bylo možné sáně snadno převážet. Postroj pro lyžaře je nastavitelný, aby dobře seděl na těle, a ramenní popruhy je možné odpojit.
Všechny prvky dětských saní jsou zaměřeny na bezpečnost, která je hlavním měřítkem všech rodičů, kteří chtějí s dítětem v saních vyrazit na výlet. Naše saně vyhovují svojí bezpečností i těm nejnáročnějším terénům.

Děti v sáních - všeobecné rady

Nepřepravujte v saních děti mladší 6 měsíců. Nepřepravujte v saních děti, klesne-li teplota pod – 10°C. Pamatujte, že kombinace nízkých teplot, vlhkosti a silného větru (tzv. windchill efekt) zvyšuje riziko podchlazení. Nejchladněji je vždy při zemi.
Fyzické zdraví dítěte musí být na dobré úrovni. Nevyjíždějte na výlety ve svízelném počasí, nebo pokud je příliš větrno a nikdy neberte děti na moc dlouhé cesty. Pamatujte, že děti musí vždy nosit sluneční brýle.

Před výletem

Zkontrolujte všechny spoje a popruhy na saních a na rukojetích. Použijte speciální izolační podložku na dno saní jako izolaci. Použijte dětský vak, nebo něco podobného. Dítě by mělo být vždy v teple, ne však přehřáté. Ujistěte se, že bezpečnostní popruhy jsou vhodně upevněny kolem dětského vaku.
Paže dítěte musí být volné, zatímco jsou chráněny krytem saní. Bezpečnostní šňůra za saněmi musí být použita při brzdění a předcházet převrácení.

Během cesty

Kontrolujte a přizpůsobujte oblečení dítěte tak, aby mu nebylo ani horko, ani zima. Dítě pravidelně kontrolujte! Pokud lyžujete na sjezdovce nebo ve složitém terénu, je nejvhodnější uložit dítě do vodorovné polohy. Vodorovná poloha dítěte bude mít stabilizační účinek a dítě bude dobře chráněno. Často zastavujte a odpočívejte, aby dítě mohlo ze saní vystoupit a protáhnout se. Vždy lyžujte tak rychle, abyste měli saně plně pod kontrolou. Rozumné použití saní je startem ke skvělým výletům na lyžích se saněmi pro celou rodinu.

Cena

Maloobchodní cena saní s výbavou (zadní opěrka, čelní sklo, ochrana proti převrácení, oje, postroj – viz snímky s Martinem Koukalem) je na českém trhu 24 626 Kč.