S trendem nárůstu zájmu o běhání a jiné vytrvalostní sporty se řada sportovců poohlíží po ideální, nejlépe blízké aktivitě i v průběhu zimy. Běžky se jeví jako první logická volba. Navíc pár kilometrů běhu na lyžích a několik desítek nastoupaných vertikálních metrů vás dokáže odměnit dalšími bonusy: třeba krásnými výhledy na zasněženou krajinu. Přes zdánlivou jednoduchost běžeckého lyžování si v něm každý může najít nikdy nekončící proces pilování běžecké techniky. Když vše sečteme s krásou hor a s čerstvým vzduchem kolem, máte zaděláno na pořádnou závislost na bílé stopě.

Mazání je riziko

Jestli existuje něco, co dokáže zle narušit romantický výběh zimní krajinou, je to určitě špatně namazaná lyže. Kdo běžkuje dlouho, bezpečně ví, kdo začíná, záhy pozná, že promazaná lyže dokáže hravě zruinovat jakkoli ambiciózní lyžařský plán. A mazání zdaleka nemusí být snadné – dokonce jsou podmínky, sněhové a teplotní, které těžko řeší i největší experti. Co pak má dělat někdo, kdo chce s běžkami teprve začít? Ostatně se tvrdí, že právě komplikovanost aplikace stoupacích vosků odrazuje začátečníky i už pokročilé lyžaře a nezanedbatelně snižuje počet aktivních lyžařů. A samozřejmě to, že nepotřebujete stoupací vosky, přispělo k tak razantnímu nárůstu běžkařů-bruslařů.
I vývojáři ze Salomonu tento problém – generální problém běžeckého lyžování klasickým stylem – velice dobře znají a v rámci boji proti „promazání“ přináší novou technologii Salomon Aero 9 Skin. Francouzský výrobce, za kterým stojí téměř 70 let produkce, testování a odlaďování sportovního vybavení, vzal osvědčené komponenty klasických lyží a připojil k nim revoluční bezvoskovou technologii. Řešení s názvem Skingrip+ je vyrobeno ze symetrických vláken, která jsou inspirována stoupacími pásy. Zaručují jistý odraz a při skluzu nedrhnou a nevydávají žádný zvuk, jak to známe ze starších technologií na bázi šupin. Stručně řečeno, užijete si všechny benefity klasické lyže, zatímco škrabání, žehlení a voskování budete moci dát sbohem. A lyže vám bude jistě stoupat do kopce a překvapivě rychle pofrčí i po rovině a s kopce.

Aero 9 Skin komora je vyrobena z mohéru, který se prokázal jako nejlepší řešení do všech teplot a sněhových podmínek. Dokonce ani na ledu s ním nebudete mít problém. U bezvoskových lyží je ale více než jindy důležitá správná délka a tuhost lyže. Odborníci v prodejnách Salomon vám poradí s výběrem správné lyže, abyste ji prošlápli přesně tak, jak je třeba a Skin technologie bezchybně fungovala.

Produktoví manažeři ze Salomonu si jsou dobře vědomi trendu, kdy více a více vytrvalostních sportovců hledá lákavou variantu pro zimní měsíce. Běžecké lyžování je aktivita pro celé tělo, dokonce jeden z nejzdravějších sportů, který lze provozovat v těch nejkrásnějších exteriérech. Oproti bruslení je to aktivita symetrická, tedy zdravější. Aero 9 Skin jsou řešením: i přes svoji jednoduchou údržbu jsou pořád zcela dostatečně rychlé. Oblíbí si je všichni, kteří se zamilovali do klasického lyžování, ale to samé už nemohou prohlásit o voskování.

A jak snadné je změnit grip?

Salomon RC Skins může využívat dva barevně odlišené typy odrazových pásů: univerzální žlutý a rychlejší černý. Není problém si je vyměnit ve vlastní lyžárně – ostatně k procesu je potřeba žehlička, jelikož lepidlo funguje na tepelné bázi. Jen pozor, vyrábí se ve dvou rozměrech podle délky lyží.
Nejprve sundáváme starý grip: přes mohérový pás položíme ochranný hliníkový plech a fólii, která umožní snadný skluz žehličky po plechu (vše je součástí setu). Stoupací segment zahřejeme žehličkou o teplotě 150° C po dobu asi třiceti vteřin, aby se lepidlo pod ním ohřálo a uvolnilo. Potom – nejlépe v rukavicích, plech je horký – odložíme ochranný plech a fólii a stoupací pás opatrně odlepíme.
A totéž, ale naopak: nový stoupací pás umístíme do výřezu, překryjeme hliníkem a fólií a „zažehlujeme“. Důsledně po celé délce pásu minimálně po dobu 20 vteřin. A je hotovo.

www.salomon.cz