„Je to super! Asi mi tady ta trať sedí,“ dodala s odkazem na loňské desáté místo právě v Lillehammeru, které do dnešního dne bylo jejím nejlepším umístěním ve Světovém poháru. „V posledním kole jsem myslela, že ty dvě, co jely přede mnou, už nemůžou, ale ještě trochu mohly, tak si mě pak v závěru daly,“ popisovala Petra Nováková finiš závodu a boj o čtvrté až šesté místo. „Šesté místo je super, aspoň se mám pořád kam zlepšovat!“

Petro, pojďme si závod projít úplně od začátku. Jak ses poprala s prvním letošním hromadným startem?

Bylo to docela v pohodě, akorát jsem pak v prvním kole měla drobnou kolizi, kdy se mi dostaly lyže asi pod tři závodnice, které na sebe spadly, takže jsem tam najednou měla takovou mezírku, kterou jsem musela dojíždět. Ale tempo nebylo až tak ostré, akorát první trojice poodjížděla, zbytek jel společně. Takže jsem si to mohla dojet a jela jsem tu klasiku na klid, což se vždycky vyplatí.

Dneska to v klasické části rozhodně nevypadalo, že by klasika byla tvojí méně oblíbenou disciplínou…

Ona se asi od minulého víkendu stala docela oblíbenou (smích). Když pojedu na lyžích jako dneska a minule, tak si myslím, že to bude vždycky super! Teď už mám favoritky i na mokřejší sníh… Hlavně jsem si tam hlídala, aby nikdo neodjel, snažila jsem se držet tempo a aby mi zbyla nějaká síla do bruslařské části.

Jak proběhlo přezouvání?

Já myslím, že jsem to přezula docela slušně. Na to že jsem to zkoušela jen párkrát před závodem, a je to vlastně můj druhý skiatlon v kariéře, kdy první jsem jela na olympiádě a druhý až teď, tak si myslím, že jsem to zvládla v pohodě.

V polovině závodu jsi byla osmá – věděla jsi to, povzbudilo tě to?

Já jsem ani přesně nevěděla, kolikátá jedu, pořadí jsem moc neřešila. Snažila jsem se hlídat svoji techniku a jízdu, aby neodjížděl nikdo z té naší skupiny pryč.

V bruslařské části jsi jela v elitní společnosti - Fesslová, Nyskanenová, Fallaová… Jak se ti v ní jelo?

To jsem si užívala! Jet s nimi, to je super! Možná si to ještě pustím ze záznamu (smích).

Pak jsi šla dokonce dopředu a jela na čtvrtém místě. V té chvíli ses cítila dobře?

Nechtěla jsem, aby mi cukla Fallaová, tak jsem se snažila jít dopředu, ale nebyl to dobrý tah. Aspoň vím pro příště, že i když vypadají ty holky na umření, tak že ještě dokážou jet…

Kolik sil ti zbylo do finiše?

Já věděla, že Fallaová je výborná sprinterka, takže s ní jsem si moc šancí nedávala. Ale snažila jsem se vyjet aspoň nějaký bodík na prémii, tam mi hodně pomohlo, že jely dobře lyže.

Pro tebe to byl první skiatlon ve Světovém poháru. Jde obecně o tvoji oblíbenou disciplínu?

Zatím to asi ještě říct nemůžu, každý závod se může vyvinout jinak. Až toho budu mít za sebou víc, tak třeba jednou budu moct říct, že skiatlon je oblíbená disciplína (smích).