Pokud se rozhodnete pro koupi nových lyží, tak doporučuji svěřit je do rukou zkušeného servisu. Moje zkušenost s výběrem lyží na závody je taková, že především rozhoduje konstrukce a tvrdost lyží, dále pak kvalita skluznice a její struktura, která je na lyži vybroušená. V dobrém servisu jsou vám schopni nabídnout měření lyží na speciálním přístroji, který měří každou lyži zvlášť. Tím nedojde k zprůměrování mazací komory a následně horšímu výkonu lyží.


přístroj na měření tvrdosti lyže


Dále se podle naměřených hodnot můžete rozhodnout pro volbu struktury skluznice tak, aby vyhovovala vašim požadavkům a tvrdosti dané lyže. Možná se vám zdá, že tento postup se týká jen závodníků a profesionálů, ale opak je pravdou. Nejenom závodní lyže, ale i lyže nižších kategorií mají určitou tvrdost. Tam je obzvlášť důležité dbát na pečlivý výběr, protože nejste všichni jen závodníci. Například volba příliš tvrdých lyží pro někoho, kdo nemá ještě dobře zvládnutou techniku běhu, je velmi nešťastná.

Dále bych vám rád řekl něco o strukturách běžeckých lyží. V posledních letech se o strukturách hodně mluví. Struktura je dnes nedílnou součástí moderní lyže ve všech odvětvích lyžování. Je třeba upřesnit, že ne každá struktura je vhodná. Na běžecké lyže se musí použít jen běžecké struktury. Ty se brousí na speciálním jemném kamenu určeném pro běžky. Když vám někdo nabrousí lyže na hrubém kameni určeném pro sjezdové lyže, tak ta struktura není čistá a je o hodně hrubší. Takové lyže potom moc nejedou a také se ubírá hodně skluznice. Všechno, co jsme si zatím řekli, můžete samozřejmě použít nejenom na nové lyže, ale i na lyže, které máte doma a z nějakého důvodu máte pocit, že nefungují tak jak byste chtěli. Z těchto lyží je potřeba odstranit parafín, případně je očistit od zbytku odrazového vosku a vyhledat odborný servis.


speciální bruska na vybroušení jemné struktury skluznice běžeckých lyží


Když se vám povede zajistit si proměření stoupací komory a kontrolu struktur jak na klasiku, tak na bruslení, můžete přistoupit k ošetření lyží parafínem. Parafínování skluznice je velmi důležité. Spousta lyžařů tuto činnost trošičku podceňuje a spoléhá na to, že to není tak důležité, že to nějak pojede. Samozřejmě se dá jezdit i bez parafínu, ale musíte počítat s tím, že velmi podstatně snížíte schopnosti vašich lyží. Každý z vás hledá co možná nejlepší lyže, ale bez pravidelného čištění a parafínování je odsoudíte do průměrné kategorie. Vaše lyže byste měli mít přes léto v ideálním případě napuštěné parafínem a uložené v chladnějším suchém temném místě. Před sezónou je dobré potom lyže překontrolovat a hlavně přeparafínovat, jelikož parafín bude přes letní pauzu zvětralý a nebude tak dobře fungovat. Já osobně na uskladnění přes léto preferuji parafín střední tvrdosti. Ideální je použít parafín s nižším obsahem fluoru (LF). Například u značky BRIKO- MAPLUS je to LP2 RED s teplotním rozmezím -7°C až -3°C.


Jinou situací je, pokud si před sezónou pořídíte nové lyže, nebo si necháváte nabrousit novou strukturu. Tam si dovolím doporučit nepatrně jiný postup. V tomto případě je dobré lyže proparafínovat vícekrát, přibližně 5 krát i vícekrát, aby se skluznice dostatečně nasytila. Já volím postup od nejměkčích parafínů po nejtvrdší. Pro příklad, začnu se žlutým a končím modrým. Tímto novou skluznici zapracujete a zjemníte její strukturu. Takto udělané lyže budete mít připraveny na trénink nebo na závod.
Vít Fousek

Rok a místo narození: v roce 1972 v Novém Městě na Moravě

Závodní lyžařská kariéra: členem Dukly Liberec a zároveň člen české reprezentace v běhu na lyžích

Činnost v servisním týmu:

  • 10 let osobním servismanem Lukáše Bauera (2003 - 2013)
  • od roku 2001 působí v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžců

Současná činnost:

  • zastupuje v ČR italskou firmu Briko-Maplus
  • pracuje pro firmu Scott Sport v ČR v sekci běžecké lyžování
  • částečně bude vypomáhat v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžcůPřeji vám hodně úspěchů s pozdravem Vít Fousek
Další články k této tematice najdete zde:

https://bezky.net/…odivost-lyzi

https://bezky.net/…zeckych-lyzi

https://bezky.net/…pravne-bezky

https://bezky.net/…zeckych-lyzi