Prvním pravidlem je správně zvolená tvrdost a délka mazací komory lyží. Můj názor je, že tohle bývá následně hlavní příčinou problémů s mazáním. Tady doporučuji, nechat si tvrdost lyží změřit na speciálním přístroji ve ski servisu, který vám přesně ukáže délky odrazové zóny podle vaší váhy. Snadněji se z lyží odrazíte a zároveň vás nebude odrazový vosk při skluzu brzdit. Umístění odrazové zóny si pečlivě označte.


Měření odrazové zóny

Běžecké lyže na klasickou techniku bych vzhledem k mazání rozdělil do dvou skupin. Lyže na tuhé vosky a lyže na klistry. Lyže na tuhé vosky by měly být měkčí, jelikož celková vrstva tuhého odrazového vosku není tak velká. Také měkčí lyže jsou pohodlnější pro odraz a to je u tuhých vosků nutné. Naopak lyže na tekutý klistr je třeba mít tvrdší. Vrstva klistru je větší a měkké lyže by vám dobře nejely. Kromě posuzování tvrdosti klasických lyží nezapomeňte i na vhodnou strukturu skluznice, která je na lyžích. Na tuhé vosky jemnější, na klistr je hrubší, a hlavně se narývá jen ve skluzných částech skuznice, nikoliv tam, kam budete vzápětí nanášek odrazový vosk.


Odstraňování tuhých odrazových vosků


Odstraňování klistrů

Když přejdeme k vlastní přípravě, tak zase připomínám, že začneme důkladným očištěním lyží od zbytků vosků a parafínu. Na odstranění odrazového vosku použijeme standardní smývač vosků a na skluzové části lyže (špička a patka) šetrnější smývač s obsahem fluoru. Skluzovou část potom vykartáčujeme a připravíme na závod parafínem, popřípadě fluorovým práškem. Když máme skluzovou část hotovou, musíme rozbrousit mazací komoru. Je to nutná operace, která zajistí zdrsnění a odmaštění mazací zóny zároveň. Na opakované rozbrušování bude stačit smirkový papír s hrubostí 180. Po rozbroušení mazací komoru jenom otřeme čistým papírem a smývačem již neomýváme. Vše, co jsme nyní provedli s mazací komorou, nám zajistí, že nám tam budou vosky dobře držet a nebudou se nám sjíždět.

Když jsou podmínky na tuhé vosky, tak na takto připravené lyže můžeme nanést základní vosk, takzvanou grundvalu (podkladový vosk). Tu můžeme nanést v silnější vrstvě, protože ji budeme následně zažehlovat. Jen si dáváme pozor, abychom ji nerozžehlili až do skluzové části. Po zažehlení ji necháme vychladnout a pečlivě rozkorkujeme. Pak naneseme námi zvolený stoupací vosk, jehož první vrstvu můžeme také zažehlit. Zase necháme vychladnout a znovu rozkorkujeme. Dále nanášíme vosk v dalších tenkých vrstvách, které pečlivě korkujeme. Počet vrstev volíme podle tvrdosti lyží a pocitu při zkoušení. Malá rada: raději zkusíme přidat o dvě vrstvy víc stejného stoupacího vosku, než se rozhodneme přejít na měkčí vosk. Grundvalu můžeme vynechat tehdy, pokud si budeme jisti, že sníh je přírodní čerstvý prašan a nehrozí riziko, že bychom během jízdy sjeli odrazový vosk. Jinak se nemusíme bát ji použít. Dnes jsou odrazové vosky na vysoké kvalitativní úrovni, jsou skluzné a dobře drží.


Nanášení tuhých odrazových vosků


Roztírání tuhých odrazových vosků korkem

Varianta s klistrem vychází ze stejně připravených rozbroušených lyží. Zde doporučuji vždy použít základový klistr (base klister). Ten nám zajistí dobré držení vosku na lyži a zabezpečí, aby se nám ani měkčí kombinace vosku nesjížděla. Vrstva základního klistru by měla být zpravidla velmi tenká, slouží pouze jako pojivo odrazového vosku se skluznicí. Tuto vrstvu necháme po rozetření velmi dobře vychladnout, aby se nesmíchávala s dalšími klistry. Na rozetřenou a vychladlou lyži nanášíme zpravidla kombinace více klistrů, ale doporučuji maximálně tři. Kombinaci klistrů se snažíme přiměřeně promíchat a vytvořit souvislou tenkou a rovnou vrstvu. Vrstvu klistru zase volíme podle tvrdosti lyže a hrubosti sněhu. Než si na lyže stoupneme, necháme je dobře vychladnout na sněhu. Zvolená varianta klistru by měla vždy dobře stoupat. V případě potřeby je možné i na klistr přidat měkčí vosk, ale je nutné vosk vyhladit rukou a zbavit zbytků sněhu a vody. K roztírání klistru bych doporučil použít vlastní ruku nebo prst. Je to asi nejlepší varianta, jak s citem klistr rozetřít, udržet souvislou vrstvu a nemít ho na bocích lyže a ve žlábku.


Nanášení klistrů


Roztírání klistrů prstem

Každý lyžař by měl v první řadě posuzovat to, jak lyže stoupou do kopce a následně jak jedou. Já se tohoto pravidla při testování stoupacích vosků u reprezentace držím. Klasická technika běhu je krásná záležitost, a proto se vyplatí dát si s mazáním trošku práce. Vrátí se vám to v podobě nádherného zážitku z jízdy.

Všem přeji dobrou „mázu“ a věřím, že vám moje rady v něčem pomohou.

Servisní poradna – Vít Fousek
Máte nějaké konkrétní dotazy k přípravě běžeckých lyží před tréninkem či závodem?
Neváhejte se nás obrátit na e-mail: vit.fousek@seznam.cz

Vít Fousek

  • Zastupuje v ČR italskou firmu Briko-Maplus
  • Pracuje pro firmu Scott Sport v ČR v sekci běžecké lyžování
  • Částečně vypomáhá v servisním týmu české reprezentace lyžařů běžců.