''Mírné zimy v posledních letech výrazně komplikují moje běžkařské plány. Přípravu na Jizerskou 50 jsem si vyzkoušel potřetí v řadě a stejně jako v uplynulých letech bylo vše důkladně naplánované, ale faktor počasí je vždy nevyzpytatelný.
Specializovanou přípravu jsem zahájil soustředěním v italském Livignu, kde nebylo sněhu na rozdávání, ale příprava byla kvalitní. Bohužel další plánované soustředění se již neuskutečnilo a moje plány se radikálně změnily.
Nasmlouvané soustředění jsem musel zrušit a svoji účast v hlavním závodě Jizerské 50 jsem pomalu vzdával. Po ohlášení náhradního závodního programu hlavního závodu (16 km) svitla naděje, ale v zápětí přišly obavy z tréninkového výpadku. Rozpaky vystřídalo nadšení ze sněhové nadílky na Dobříšsku a příprava na závod se znovu rozjela na plné obrátky. Pět dnů jsem se připravoval na běžkách v blízkém okolí na zasněžených silnicích i hřebenu Brd a trénoval jsem dvoufázově.
I zkrácený program byl vzhledem k členitosti a náročnosti závodního okruhu výzvou. Pro to, abych se optimálně připravil a závod na třetí pokus dokončil, jsem udělal vše, co šlo. Přestože byla trať zkrácena a změněn byl i celý koncept závodu, cíl zůstal stejný - chtěl jsem hlavní závod především dokončit.

Nedělní program tvořil start profesionálů seriálu Visma Ski Classics v 8:30, kteří absolvovali jako jediní 50km závod na 15 okruhů. V 11:30 odstartovala první vlna bežců, kteří si zařazení do tohoto bloku během uplynulých let vyjezdili. Celé startovní pole bylo v rámci hlavního závodu rozděleno do několika časových bloků, rozdělených dokonce do několika dní, aby bylo možné závod na náhradním okruhu (4 km) při tak vysoké obsazenosti realizovat. Kvůli bezpečnosti nebylo možné pustit na trať více než 400 závodníků současně a některé bloky startovaly i po setmění. Se svým již tradičním sparingem Martinem Brabencem jsme odstartovali ve 13 hodin. V době našeho startu sníh již hodně bředl, a proto se vůbec nedalo mluvit o ideálních podmínkách, spíše naopak. Stopa již nedržela, hole se bořily, a po profesionálech a první vlně byla trať rozbitá. Během úvodního dvoukilometrového stoupání k rozcestí U Buku se pole závodníků roztrhalo a jízda již nebyla tak kontaktní jako samotný úvod. Největší obavy před startem u mě vyvolával sjezd zpět na stadion, ze kterého jsem měl, vzhledem k horší ovladatelnosti sledge, velký respekt. Sníh byl ale velmi pomalý a moje obavy byly téměř zbytečné. Bez větších problémů jsem si s nástrahami trati poradil a okruh po okruhu jsem ukrajoval ze zbytkové distance. Do cíle jsem dorazil v čase 1:50:04 hod.

Absolvováním 49. ČEZ Jizerské 50 jsem si splnil sen o účasti v hlavním závodě a prvního dokončivšího Čecha na sledgi.

Upřímně řečeno, zkrácená varianta, která byla v letošním roce na programu, nenaplnila zcela to, o co jsem již potřetí usiloval.

Velmi krásná zpráva mi přišla po závodě na mojí FB stránku: „Dobrý den, chtěl jsem Vám dnes poděkovat za dceru, která jela poprvé Jiz50. Je jí 13 a po druhém kole to chtěla vzdát. V cíli mě ale říkala, že tam jel před ní nějaký vozíčkář, a když to dává on, tak že musí taky. Máte můj obdiv a respekt. Přeji Vám, ať se daří.“
Zpráva mi udělala nejen upřímnou radost a zahřála u srdce, ale dokazuje, že to, čemu se věnuji má smysl. To mě neskutečně pohání a motivuje.

Jizerská 50 je každoročně skvěle mediálně pokryta a jsem velmi rád, že i díky zájmu a podpoře organizátorů má vrcholový sport handicapovaných v médiích své místo. V rámci přímého přenosu závodu Visma Ski Classics ČEZ Jizerské 50 jsem poskytl rozhovor ČT a moje účast v hlavním závodě byla zahrnuta i do programu poradu Minuty Jizerské 50.