NORDIC 37 vychází 14. 01. 2016
68 stran

Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v "e-shopu SNOW":http://snow.cz/…13-nordic-37
Prohlédněte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:


Soupaž. Hlavní téma závodního roku!

Světové běžecké lyžování odstartovalo novou sezónu. Finské středisko Ruka přivítalo běžce k prvním závodům FIS Světového poháru koncem listopadu a italské Livigno laufaře k premiéře letošní sezóny ve Visma Ski Classics. Hlavním tématem je – jak jinak – soupaž v závodech klasickou technikou.


Michal Lamplot je nejvýše postaveným Čechem běžeckého úseku FIS

Krátce před startem letošního ročníku Světového poháru jsem si povídal v Říčanech u Prahy s Michalem Lamplotem, který je v současnosti jediným českým zaměstnancem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace. Byl to příjemný rozhovor s mladým funkcionářem o jeho začátcích v Bernu, o jeho vlastní práci na každém podniku SP a letošních hlavních úkolech FIS.


Petter Northug - mašina na vítězství

Jeden z nejlepších lyžařů historie před nedávnem zveřejnil, že by rád lyžoval až do MS 2021 v Trondheimu. V místě, kde žije, by se rád rozloučil se svojí hvězdnou kariérou.


Servisní deník

Vzpomínky se Vítu Fouskovi při listování v jeho deníku vybavují, jen když si přečte vybranou mázu. Jak sám tvrdí, kdybychom mu pustili jakýkoliv záznam z důležitých závodů, tak si okamžitě přesně vybaví, na čem se tehdy jelo, jaké stoupací vosky a jaké lyže testoval.


YOG 2016 - Lillehammer (NOR)

YOG – Youth Olympic Games neboli Olympijské hry mládeže – bude letos hostit norské olympijské městečko Lillehammer. Co to vlastně YOG je, jak vznikl a co od něho očekávat? Na jaké novinky se mohou mladí, nadějní závodníci, ale i fanoušci těšit? Pojďme se na to společně podívat…


Šumavský talent myslí na Lillehammer

Jirka Mánek jr. začal s lyžováním, stejně jako jeho rodiče, v nejranějším dětství. Svůj první závod na běžkách jel na Zadově, když mu byly dva roky. Objet 500 metrů kolem zadovského stadionu mu tehdy trvalo skoro 15 minut.


FIS WORDLOPPET CUP - historie a současnost

V posledních letech získává dálkové běžecké lyžování na popularitě. Milovníci dlouhých tratí mají mnoho příležitostí se účastnit lyžařských maratonů. Ale laufy jsou tu od nepaměti. Asi nejznámějším a nejstarším je švédský Vasaloppet a pro našince Jizerská padesátka. A co mají společného? Kromě toho, že ve svých zemích jsou to nejpopulárnější běhy, jsou také součástí Wordloppetu. ní


Lyžařské maratony v ČR

Lyžařské maratony, laufy a dálkové běhy netřeba představovat. Jedná se o běžecké lyžařské závody na dlouhé tratě, v ČR na 40–50 km, ve světě mají délku až 90 km (Vasův běh). K hlavnímu dlouhému závodu jsou ještě přidružené závody vedlejší, většinou zhruba na poloviční vzdálenost a druhým lyžařským stylem, součástí laufařského víkendu jsou také závody dětí.


Fenomén Tygři

Neberte, prosím, nadpis příliš vážně. Jsme spíš „příjemně přátelská“ skupinka lyžařů, i když svým způsobem i raritní. Předpokládám, že pokud závodíte na lyžích, tak už možná víte, o koho se jedná.


Red Bull horská smyčka se stáhne v Abertamech

Čtyři okruhy. Od nejdelšího po nejkratší. Ale jeden těžší než druhý. Po každém okruhu vypadne 30 % nejpomalejších. Začíná mobilizace sportovců na další unikátní akci. První ročník závodu Red Bull Horská smyčka vypukne v krušnohorských Abertamech v sobotu 13. února.


Hardangervidda - norské Eldorádo pro běžkařské nadšence

Milovníci bílé stopy asi nenajedou na světě zemi běžeckému sportu zaslíbenější, než je Norsko. To je pro běžkaře doslova Eldorádem. Pochlubit se může zárukou sněhových podmínek a téměř nekonečnými pláněmi největší evropské náhorní plošiny Hardangervidda, zabírající 7 400 km2. Ta je protkána množstvím upravovaných běžeckých tras pro bruslení i klasiku. Tu správnou trasu odpovídající schopnostem, kondici a chuti si tady najdou nejen skuteční začátečníci, ale i ti, kteří by se chtěli inspirovat běžeckou technikou trénujících norských reprezentantů nebo sportovců z dalších zemí.


Kdo vyhrává testy lyží?

Na poli běžeckých lyží se výrobci předhánějí s technickými vychytávkami a každý rok zaplaví trh těžko uchopitelným množstvím značek a modelů. Pokud nevíte, co si vybrat, opřete se o výsledky testů. Jsou dlouhodobě překvapivě konzistentní. A jednou z tradičně nejlepších je francouzská značka Rossignol. Pokud prostudujte výsledky jakéhokoli testu, zjistíte, že Rossignol je vždy na špici, ať už se jedná o klasiku, bruslení či bezvoskovou technologii.


Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 37


Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE