Každý z pěti dílů Stopy pro život je trochu jiný, každý má svoje specifické kouzlo, jedinečné závodní trasy, jinou atmosféru… Zároveň ale platí, že všechny závody seriálu jsou určeny nejširší veřejnosti a nabízí sportovní vyžití každému zájemci bez věkového a výkonnostního omezení. Podle statistik, na rozdíl od většiny běžně provozovaných sportů, se amatérským běžkařským závodům nejvíce věnují muži a ženy střední věkové skupiny. O to více pořadatele těší, že se v posledních letech začalo do upravených stop vracet zase více mladých lidí, dětí, žáků a juniorů, kteří už se dostatečně vybouřili na přelidněných sjezdovkách a chtějí si pro změnu při aktivním odpočinku užít trochu romantiky a větší kontakt s přírodou.

Ale ruku na srdce, kromě nezapomenutelných sportovních zážitků, nerušené zimní krajiny s kouzelnými výjevy a dobrého pocitu z vyplavených endorfinů si dnes každý na organizovaných sportovních akcích představuje také určité pohodlí a nezbytné služby pro závodníky na startu, po trati a v cíli. A právě v této oblasti Stopa pro život umí příchozí dostatečně a příjemně rozmazlovat. Pořadatelé se snaží, aby na jejich závodech strávili příjemný den závodníci, ale i začínající lyžaři a jejich doprovod. Tomu je uzpůsobena nabídka tras a celodenní program. Účastníci letošní série se navíc stejně jako v předchozích ročnících mohou těšit na nejkvalitnější služby v zázemí areálů.

Od prvního ročníku se Stopa pro život inspirovala u svého staršího bikerského brášky, seriálu Kolo pro život. Zaměřila se kromě krásných lokalit, kvality a bezpečnosti na tratích také na nadstandardní služby pro závodníky a jejich doprovod tak, aby se nebály přijet celé rodiny. V zimních podmínkách je samozřejmě všechno trochu složitější než během teplejších ročních období. Bez zimy a sněhu nikdo běžkařské závody neudělá, náročnější je zajistit teplo ve stanech, dobře fungující agregáty s elektřinou, teplou stravu, tekoucí vodu, zdatné a ochotné členy realizačního týmu… Kdo ale jednou akci Stopy navštívil, ví, že mu nebude nic scházet ani letos. Vše je přichystáno od příjezdu do místa konání až po slavnostní vyhlašování a dekorování vítězů na velkém pódiu.

Kromě medailistů jednotlivých závodů je pro pravidelné účastníky připravená i průběžná soutěž Ski Prestige Trophy Individual. Pravidla bodování do soutěže najdete na webu www.stopaprozivot.cz.

Přihlášení do závodu

Na závody se můžete přihlásit dvěma způsoby. Finančně výhodnější je registrovat se předem za levnější startovné prostřednictvím webových stránek SPŽ (www.stopaprozivot.cz). Druhá varianta je registrace přímo na místě v den závodu. Na prezenci obdržíte startovní balíček, který obsahuje závodní startovní číslo z nejmodernějšího materiálu a nově také nevratný, nalepený časoměrný čip pro jedno použití! Každý, kdo se vydá do bílé Stopy 2016, dostane od pořadatelů při prezenci dárek (lyžařskou čepici, čelenku nebo multifunkční šátek, které speciálně pro letošní ročník ušili mistři z firmy Lawi).

Základna ZP MV ČR – vyhřívaná převlékárna, mazárna a úschovna je nejvyhledávanější komplex služeb na závodech Stopy pro život. Bez něho by Stopa nebyla Stopou! Závodníci vědí, že tady se o blaho jejich i lyží postarají opravdu super. Nový hlavní partner seriálu, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR převzala všechny oblíbené součásti DEPA z minulých let, jen jim dodala novou fasádu. Lyžaři si díky tomu vychutnají příjemně vyhřívané převlékárny, hlídanou úschovnu lyží a oblečení se skvěle promyšleným systémem pytlování v krásných nových kulisách.

Mazací servis

Každý zběhlejší běžkař ví, že ošetření lyží před závodem je alfa a omega úspěchu a spokojenosti na trati. Zázemí SPŽ nabízí hned několik možností, kde si namazat nebo nechat namazat.

  • Sami si můžete lyže namazat v jednoduché samoobslužné mazárně.
  • SKI servis České spořitelny – poskytuje základní ošetření lyží ZDARMA.
  • Mazací servis Bezva běžky – zde můžete za poplatek získat PROFI mázu pro nejnáročnější.

Test centrum Rossignol

Rossignol je tradičním zimním partnerem série Stopy. Také letos můžete v jeho stánku otestovat prvotřídní lyže z kompletní řady Rossignol 2015-2016! Lyže můžete navíc vyzkoušet jak v závodě, tak mimo něj přímo na místě. K dispozici je i půjčovna základního běžkařského vybavení, které si zdarma lze zapůjčit a vyzkoušet třeba na trase nesoutěžní Open jízdy nebo při výuce techniky s instruktory z Bezva běžky CZ.

Kvalitní trasy

Místní pořadatelé jednotlivých závodů se postarají o to nejpodstatnější – dobře připravenou stopu. Našinci je jasné, že česká zima je vrtkavá, ale pokud sníh napadne, věřte, že organizátoři a dobrovolníci udělají maximum pro vaši skvělou jízdu.

Občerstvovací stanice Nutrend

Po trase závodu najdete právě na těch místech, kde vám docházejí síly nejvíc, dobře zásobené občerstvovačky. Ve stanicích společnosti Nutrend navíc můžete počítat s gely, tyčinkami a iontovými nápoji právě od Nutrendu, chybět nebude ani česká klasika a teplé nápoje na zahřátí.

Občerstvení v cíli

Bez ohledu na umístění v závodě si teplé jídlo a nápoje zaslouží úplně každý. Velkokapacitní stan Stopy pro život přivítá teplem, vůní dobrého jídla a přátelskou atmosférou všechny návštěvníky SPŽ. V klidu si zvolíte svoje oblíbené jídlo z pestrého menu a usednete v jídelně s přáteli či rodinou, abyste probrali bezprostřední dojmy z tratě. Uvnitř stanu si můžete osladit život v kavárně, dát si jako vzpruhu italskou kávu nebo zakoupit zboží se slevou ve stáncích partnerů.

Výsledkový servis

Poslední služba zdarma pro všechny závodníky. On-line výsledky využijte jako webový servis prostřednictvím místní wifi sítě nebo ve formě automatického zasílání sms výsledků a emailů.

XC Free style arena

Škola lyžování pro děti i dospělé funguje po celý den. Pod odborným vedením se naučíte základům i novým fíglům lyžařského umění. Nebojte se, každý jednou musel začít a výsledky se za pomoci zkušených instruktorů brzy dostaví.

Open jízdy + Půjčovna lyžařské výstroje

Ne každý je ostřílený závodník. Někteří lidé se závodů trochu bojí, jiní se na ně ještě necítí, nebo se na běžky naposledy postavili před mnoha lety. Přesto by to ale chtěli s bílým sportem v klidu a bez nervů zkusit. Právě k tomu slouží Open jízdy po okolí pod vedením instruktora. Zúčastnit se může zdarma kdokoliv, dospělí i děti. Tempo přizpůsobíme účastníkům jízdy, rádi se vším poradíme. Pokud se rozhodnete vstoupit do bílé stopy a nemáte s sebou běžky, nevadí, půjčte si kvalitní výstroj a lyžařskou obuv v Půjčovně Stopy pro život.

Závody Fatbiků

Pro zpestření doplní závodní pole na Božím Daru a ve Špindlerově Mlýně cyklisté na „zimních speciálech“. Čas startu i trasa závodu je vybrána zejména s ohledem na lyžaře, o svoji „stopu“ se tak bát nemusíte.

Biatlon

Vyzkoušet střelbu na biatlonové střelnici budete mít možnost v rámci Prologu ČUS Stopa pro život, přijeďte a zjistěte, že biatlon je naživo ještě zábavnější než u televizní obrazovky.

Poslední roky je k nám milovníkům zimních sportů česká zima „pěkně“ lakomá. Vinou letošního teplého prosince dokonce pořadatelé museli hledat náhradní termín pro úvodní Prolog, který se původně měl uskutečnit 27. 12. 2015. Naštěstí se ale v nabitém kalendáři novoměstských akcí podařilo najít volnou neděli 17. 1. 2016. Novoroční přání organizátorů, partnerů seriálu i každého, kdo má běžky rád, bylo proto naprosto jednoznačné: Ať napadne pěkná vrstva kvalitního prašanu a pak ji občas přikrmí další sněžení. Ať je tak akorát, malý kousek pod nulou, nebe šmolkově modré a bílé zimní slunce, co hřeje do zad, pak si závody užijeme na 100 %.

Už se na vás těšíme, přijeďte si na stopu vyčistit hlavu od všedních starostí!
Jilemnická 50 ZPMV ČR 2016: 30.–31. 1. 2016


Karlův běh České spořitelny 2016: 20.–21. 2. 2016


Šumavský skimaraton: 27.–28. 2. 2016


Krkonošská 70 LAWI 2016: 5. 3. 2016