Konečně začíná padat přírodní sníh, takže přinášíme stručný přehled toho, kam je záhodno vyrazit na víkend za sněhem a za hezkým počasím! V okamžiku psaní tohoto článku ve většině hor sněží, takže i díky předpovědi slunce a mrazu vypadá na víkend situace na celém území ČR skvěle!

Obecná situace:

Sněží a sněžit má i v pátek a někde i v sobotu, nejvíce na Šumavě, v západních Krkonoších, ale i v Krušných horách. V sobotu bude převažovat jasná obloha a teploty se budou držet bezpečně pod nulou, v neděli se může zejména na východě zatáhnout, ale obecně bude slunce pořád převažovat – můžeme proto očekávat první zimně-pohádkový víkend!

Mapa sněhové pokrývka pro sobotu, 9:00 (interaktivní najdete zde na spodku stránky)
Reporty z běžkařských stop najdete nově zde!

Napište i vy čerstvé info z vámi navštívených oblastí a získejte odměnu ka každý report! Více najdete zde!Předpověď počasí:

Sobota má být na většině míst krásná! Často slunečno, mráz mezi -4 až -10, ve vyšších polohách a na východě republiky ještě větší.


Co říká ČHMÚ:

Předpověď na sobotu (00-24):
Převážně oblačno, zpočátku na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, během dne ubývání srážek a postupně místy až polojasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle tvorba náledí. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C, od severozápadu ochlazování. Mírný severozápadní až severní vítr 3 až 7 m/s, k večeru bude slábnout.

Předpověď na neděli (00-24): Převážně oblačno, přechodně místy polojasno. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C, ojediněle při vyjasnění a sněhové pokrývce kolem -14 °C. Nejvyšší denní teploty -6 až -2 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.


KRKONOŠE

Stávající sněhová situace:

V podkrkonoší je o sníh stále nouze, ve Vrchlabí je však připraven uměle zasněžený okruh. Příští víkend proběhne závod Jilemnická padesátka, 25km trať je upravena – o víkendu však bude přístupná spíš trénujícím závodníkům.

V západních Krkonoších Krkonoších situace podstatně lepší, za posledních několik dní nasněžilo a je pro běžkaře přívětivý. Turisticky vděčné Mumlavské údolí je též sjízdné.

Centrální Krkonoše – Mísečky a Špindlerův mlýn hlásí konečně sněžení! Za tento týden přes deset centimetrů, a na tom už se jezdit dá. Silnice na Vrbatovu boudu je zasněžená, na Labskou bez problémů. Na Mísečkách jsou již některé závodní okruhy upraveny, zbylé budou zprovozněny během víkendu.

Na východě Krkonoš foukal ve vyšších partiích vítr, proto je tam sněhu méně – bez problémů se ale jeví hřeben Rozcestí – Výrovka – Luční Bouda, na Sněžku se musí šlapat pěšky a dolů na všechny strany též. Takže vzít horší lyže a udělat pohodovější výlet, na turistiku je sněhu dost.

V Krkonoších bude sněžit převážně v pátek, sobota bude slunečná.

Projeté stopy: čerstvě upraveno: 142 z celkových 662 km
Nejvíce kilometrů lze naběhat v okolí Harrachova (více než 100 km), Černé hory, Horních Míseček, Vysokého nad Jizerou a Benecka. Méně tras je projeto i v Peci pod Sněžkou a Vrchlabí.

Více na bilestopy.cz/cs/krko­nose
JIZERSKÉ HORY

Jizerky se svou magistrálou jsou menší, ale běžkařsky mimořádně významnou oblastí. Pro běžkaře se upravuje okolo 180 km běžeckých tratí, v pátek je upraveno asi 24 km.

V celém okolí Bedřichova leží asi 10 cm přírodního sněhu, rolbaři se snaží, seč mohou. V pátek nejspíš bude sněžit, takže na víkend bude situace ještě příznivější – i proto lze očekávat zástup stopychtivých běžkařů.


Teploty o pár stupňů vyšší než v Krkonoších, ale stále pod nulou. Neděle slibuje jasný den.

ORLICKÉ HORY

V Orlických horách zatím běžkařů moc neuvidíte, ale páteční sněžení s sebou možná přinese naději. Skiareál Říčky zatím neupravuje stopy pro nedostatek sněhu, 28 km upravených tratí hlásí Buková Hora.


Co se počasí týče, bude obdobné jako v Jizerkách a Krkonoších – tedy sobota zataženo, neděle jasno, teploty okolo -6°C.

ŠUMAVA

Trasa Zadov – Pláně protažena na bruslení. Prameny Vltavy a Černá hora jsou také rolbovány, okolo Modravy se vesele běžkaří. Šumava zkrátka na tento víkend slibuje běžkařům asi nejvíc.

Celých 200 km upravených tras můžeme najít především v okolí Železné Rudy, Modravy, Kvildy a Churáňova.Teploty mírně pod nulou, další sněžení má přijít v sobotu – to je možná jediný vroubek na jinak krásné běžkařské vyhlídce.

JESENÍKY

Praděd i přilehlé oblasti hlásí minimální sněhovou pokrývku, okolo Smrku je protaženo přes 50 km tras. Počasí bude polojasné, pokud zde vůbec bude sněžit, nebude to pro běžecké lyžování nic zásadního.


BESKYDY

Beskydy hlásí sněhovou nouzi podobně, jako většina ostatních resortů. V Golf Resortu Ostravice je umělým sněhem upravený okruh cca 450 m, dle serveru www.bilestopy.cz je upraveno 15 km běžeckých tratí. Tuto oblast víkendové sněžení pravděpodobně také nezasáhne, počasí bude spíše polojasné.
VYSOČINA

Vysočinští by zatím měli spíše vyrazit do vyšších hor, i když zaznamenáváme snahy o běžkaření na různých kopcích, většinou jde o nadšence, kterým nevadí šrafovaná skluznice. Přesto máme na víkend jeden tip – otevírá běžecký okruh v Novém Městě na Moravě ve Vysočina Areně – bude se i závodit, v rámci doprovodného programu si můžete zkusit např. biatlon nebo jízdu na fatbike. Více na www.stopaprozivot.cz.
KRUŠNÉ HORY

Cínovec – Bouřňák strojově upraveno, klasické lyžování možné i na Flájském okruhu, obecně je v Krušných horách celkem dost možností na klasiku, bruslaři si ještě budou muset chvíli počkat. Západní Krušné Hory hlásí 14 km upravených tratí. Víkendové počasí bude zatažené, bez sněžení.