Sobota - klasická technika

V závodě mužů triumfoval český reprezentant Aleš Razým, mezi ženami byla nejrychlejší Kateřina Beroušková, oba závodící za Sport Club Plzeň. Mezi dorostenci si skvěle vedli závodníci z Fischer Ski klubu Šumava, kteří ovládli tři ze čtyř věkových kategorií – mistry republiky v mladším dorostu se stali Barbora Havlíčková a Samuel Jirouš, ve starším dorostu Jiří Mánek. Nejlepší starší dorostenkou byla Zuzana Holíková z Wikow SKI Skuhrov nad Bělou. Mezi juniory se z vítězství radoval Michal Novák z karlovarského Slovanu a Anna Sixtová ze SKI klubu Jablonec nad Nisou.

MČR dospělých

Aleš Razým si pro svůj triumf mezi muži na 10kilometrové trati dojel s náskokem 35 sekund před Petrem Knopem z liberecké Dukly. Za ním se pak v deseti sekundách srovnali jeho oddíloví i reprezentační kolegové Jakub Gräf a Jakub Antoš, na šestém a sedmém místě navíc dojeli Miroslav Rypl a Jonáš Bešťák. V první sedmičce tak figurovalo hned pět závodníků z Dukly Liberec. Mezi ně se dokázal vklínit akorát Slovák Peter Mlynár na 5. místě.

Ženám na poloviční distanci vládla Kateřina Beroušková ze stejného oddílu a se stejným odstupem jako Aleš Razým. Závodnice Sport Clubu Plzeň porazila domácí Adélu Boudíkovou z Nového Města i Polky Letochovou a Galewiczovou, které skončily na 3. a 4. místě. Pak už následovaly tři nejlepší juniorky – Anna Sixtová z jabloneckého Ski klubu, Zuzana Staňková z LSK Lomnice nad Popelkou a Kateřina Janatová z ČKS SKI Jilemnice. Za nimi dokončila závod na 8. místě Andrea Klementová (Fischer Ski klub Šumava Vimperk).

Nejrychlejším juniorem, který v absolutním pořadí mužského závodu zajel 8. místo, byl Polák Dominik Bury, juniorským mistrem České republiky se pak stal Michal Novák, kterému mezi muži patří 10. příčka. Minutu na něj na 10kilometrové trati ztratil další juniorský reprezentant Karel Macháč z ČKS SKI Jilemnice. Třetí skončil v rámci MČR Petr Pilz z jabloneckého Ski klubu, před kterého se dostal ještě Slovák Koristek.

Kompletní výsledky MČR dospělých najdete zde.

MČR dorostu

Většinu mistrovských titulů v dorosteneckých kategoriích posbírali závodníci Fischer SKI klubu Šumava Vimperk. Mezi mladšími dorostenkami nenašla přemožitelku Barbora Havlíčková, která se minulý víkend suverénně probojovala na olympijské hry mládeže do Lillehammeru (více zde). Téměř 45 sekund na ni na čtyřkilometrové trati ztratila druhá v pořadí Hana Trojanová z ČKS SKI Jilemnice a o dalších 8 sekund zpět byly Karolína Poulíková (Fenix ski team Jeseník) a Natálie Mynářová (TJ Rožnov pod Radhoštěm), které zajely shodný čas a dělí se o třetí příčku.

Pro triumf mezi mladšími dorostenci si na pětikilometrové trati dojel šumavský Samuel Jirouš, který o 12 sekund porazil Tomáše Dufka (SKI Klub Jablonec nad Nisou). Bronz bral další závodník Fischer Ski klubu Šumava Vimperk František Honsa a ze stejného oddílu je i mistr republiky mezi staršími dorostenci – Jiří Mánek. V této kategorii byly časové rozdíly po 7,5 kilometrech minimální – druhý Kim Žalčík (Fenix ski team Jeseník) ztratil 6,7 sekundy, třetí Jakub Štvrtecký (TJ Spartak Letohrad) 9,4 sekundy.

Také mezi staršími dorostenkami měl šumavský klub svou zástupkyni na stupních vítězů, když na druhém místě dojela Tereza Řezníková. Nejrychlejší starší dorostenkou byla Zuzana Holíková z Wikow Ski Skuhrov nad Bělou a bronz brala Lucie Krupová (TJ Rožnov pod Radhoštěm).

Kompletní výsledky MČR dorostu najdete zde.Neděle - volná technika

. Jako první se na trať vydaly ženy a nejrychlejší byla stejně jako v klasice Kateřina Beroušková ze Sport Clubu Plzeň následovaná nejrychlejší juniorkou Annou Sixtovou. I závodnice Ski klubu Jablonec nad Nisou si dojela pro druhý republikový titul a v závodě mužů ji napodobil juniorský reprezentant Michal Novák z LK Slovan Karlovy Vary. I on se dokázal v celkovém pořadí prodrat na druhé místo – za Jakuba Gräfa z liberecké Dukly. V mladším dorostu si sobotní triumf zopakovali Barbora Havlíčková a Samuel Jirouš z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, mezi staršími dorostenci pak zvítězili Tereza Beranová (Olfin Car – Vella Trutnov) a Kim Žalčík (Fenix ski team Jeseník).

MČR dospělých

Mužské a ženské závody se jely s intervalovým startem a favorité se na trať vydali mezi posledními. Výbornou formu potvrdila i v nedělním závodě Kateřina Beroušková, která měla v cíli 10kilometrového závodu půlminutový náskok na nejlepší z juniorek. „Jsem hodně ráda, protože jsem byla před startem poměrně nervózní. Věděla jsem, že na to zlato mám, ale byla to dřina!“ přiznala závodnice plzeňského Sport Clubu, která pravidelně zajíždí dobré výsledky i v závodech kontinentálního poháru. „Podařilo se nám hodně natrénovat a teď z toho snad těžíme. Doufám, že se to bude rozjíždět ještě líp a líp!“

Druhý nejrychlejší čas v závodě žen zaznamenala nejlepší juniorka Anna Sixtová, které se v letošní sezoně také daří i v mezinárodní konkurenci na Alpen Cupu. „Jsem spokojená, ale pořád se mi nedaří odlepit z toho 12., 13. místa. Tak doufám, že už se to konečně prolomí a budu v první desítce,“ věří závodnice jabloneckého Ski klubu, která přiznala, že nedělní závod ji hodně bolel. „Bylo to delší než včera a pořád jsme tam jely vyrovnaně v nějakých pěti vteřinách o druhé a třetí místo. Až do konce se nevědělo, jak to dopadne.“ Nakonec Sixtová o sedm sekund porazila Andreu Klementovou z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, která po osmém místě ze soboty dnes brala bronz. „Já jsem strašně ráda, že se mi to povedlo víc jak včerejší klasika, takže mám radost. Ale pořád je co zlepšovat!“ smála se po závodě česká reprezentantka, která si pochvalovala i počasí. „Dneska byly podmínky super – azuro, sníh parádní, jelo se krásně!“

Spokojený s výkonem, výsledkem i počasím byl také Jakub Gräf, který si dojel pro titul mistra republiky mezi muži na 15km trati. „Je to pro mě důkaz, že snad přichází forma před Světovým pohárem, který se v Novém Městě pojede příští víkend na stejné trati a bude po mě vrcholem sezony. Takže maximální spokojenost!“ těšilo závodníka liberecké Dukly, který za sebou nechal oddílového kolegu Petra Knopa a druhého v pořadí Michala Nováka – opět nejlepšího z českých juniorů. „I když jsem měl cíl aspoň v jednom závodě vyhrát, což se nepovedlo, tak jsem se svým působením v Novém Městě docela spokojený, protože jsem byl dvakrát na bedně a to myslím, že je úspěch,“ říkal po slavnostním vyhlašování Knop. Spokojený byl i 19letý Michal Novák, který se podruhé postavil na nejvyšší stupínek mezi juniory a řádně prohnal své starší soupeře. „To je pro mě možná trošku překvapivé, ale určitě příjemné,“ usmíval se po závodě mladík z Karlových Varů, který stál už čtyřikrát na stupních vítězů v rámci kontinentálního poháru. „Jezdí se mi skvěle! Beru to jako hodně kvalitní přípravu a možnost porovnání se světem. Zatím to vypadá dobře, takže jsem spokojený. A dneska na mistrovství? Vyšlo to super!“

Kompletní výsledky všech kategorií zde.

MČR dorostu

Dorostenci v neděli jeli také volnou technikou, ale s hromadným startem. Na trati tak docházelo k přímým soubojům o mistrovské tituly, pro které si stejně jako v sobotu na klasice dojeli mladší dorostenci z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk - Samuel Jirouš a Barbora Havlíčková. „Určitě jsem spokojená, protože mít dva tituly za víkend je super výsledek! Dneska jsem od začátku jela své tempo, na nic jsem nečekala a šla do toho hned od startu,“ popsala své dojmy Havlíčková, která si minulý víkend vyjela nominaci na olympijské hry mládeže v Lillehammeru. „Strašně moc se na to těším, určitě je to jedna z největších akcí, na kterou se kdy podívám!“

Mezi staršími dorostenci měl v závěru nejvíc sil Kim Žalčík (Fenix ski team Jeseník), který ve velmi vyrovnaném závodě na 10 km dojel do cíle o necelé tři sekundy před Jakub Štvrteckým (Spartak Letohrad). Dalších pět sekund ztratil další letohradský závodník Mikuláš Karlík a čtvrtý dojel včerejší vítěz v klasice Jiří Mánek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk).

Hodně dramatický byl i závod starších dorostenek na 7,5 km, ve kterém nakonec triumfovala Tereza Beranová z Olfin Car – Vella Trutnov. Její náskok v cíli na druhou v pořadí, Terezu Vinklárkovou z letohradského Spartaku, činil 3,5 sekundy, o dalších 5 sekund zpět byla Zuzana Holíková (Wikow Ski Skuhrov nad Bělou), vítězka sobotního klasického závodu.

Kompletní výsledky všech kategorií zde.