„Připadalo mi, jako bych lyžovala poprvé v životě, ale překvapilo mě, že mi úplně nevadila zima, byť to byl přechod o 40 stupňů Celsia. Z toho jsem měla trochu obavy, ale zvládla jsem to v pohodě a musím říct, že po dlouhé době jsem měla z tréninku dobrý pocit, byť se mi nejezdilo technicky dobře,“ prozradila Eva Vrabcová Nývltová v rozhovoru.

Pro svůj návrat k tréninku jste si vybrala Kanárské ostrovy. Proč a co jste tam absolvovala?
Bylo potřeba naběhat zase nějaké objemy a ne v zimě, protože mrazy pro mě byly vlastně tím, co mě skolilo nejvíc. Takže jsme hledali, kde by se dalo bez problémů trénovat. Naběhali jsme tam obrovské množství kilometrů a k tomu udělali hodně práce na síle. Takže to splnilo, co mělo. A proč zrovna Kanáry? Myslím, že počasí je tam stálé a minimalizovali jsme tak možnost udělat chybu. Když jsem viděla, že je tam teď Petter Northug taky, tak si říkám, že jsme úplně špatný nápad neměli (smích).

Jaké panovalo počasí?
Myslím, že pro mě jako teplomila na trénování ideální, i když pro někoho by tam asi bylo zbytečně horko. Ve stínu kolem 25 stupňů, na sluníčku až 37. Pro mě naprosto fantastické!

Pak jste ale zamířila zpět do Česka, kde konečně začala pravá zima…
Byl to teplotní přechod o 40 stupňů, takže z toho jsem měla trochu obavy. V pondělí jsem si byla zalyžovat na Mísečkách a bylo to vlastně poprvé, co jsem byla na sněhu od konce listopadu, kdy jsem jela závod v Kuusamu.

Jaký jste měla režim na přelomu roku, tedy v období mezi propuštěním z nemocnice a odletem na Kanárské ostrovy?
Po návratu z nemocnice to byl takový shon, víc než měsíc a půl jsem nebyla doma, takže se na mě valily různé povinnosti. Potřebovala jsem najet do normálního života. Potom jsem chodila trochu běhat, abych se aspoň trošku udržovala ve formě, a byli jsme také v Hradci na kolečkových lyžích.

Pro vás vlastně jako by začínala příprava úplně od začátku – znovu na suchu a v objemové fázi. Dalo by se říct, že už je to i směrem k další sezoně, ve které se pojede mistrovství světa?
Určitě ano. Ten měsíc pro mě byl víceméně posezónním volnem, takže teď už se chystám i na příští sezonu a mistrovství světa (úsměv).

Co byste ještě ráda zvládla v letošním ročníku? Co vás čeká v nejbližších dnech, a kdy plánujete návrat do závodů Světového poháru?
Teď na začátku týdne musím absolvovat funkční vyšetření, abychom viděli, jak na tom jsem. Ve středu chci jet znova lyžovat na Mísečky a ve čtvrtek už odjíždím do Nového Města, kde se o víkendu pojede Světový pohár. Využiju tamní podmínky k tréninku, projet si zase závodní tratě, na to se těším strašně moc! Musím říct, že i když jsem si v listopadu říkala, že lyžování nesnáším a už ho nechci ani vidět, tak teď s radostí říkám, že se nejvíc těším právě na lyžování! V neděli pak odjíždím do Livigna, kde bych měla být do 6. února. Když všechno dobře dopadne, tak bych chtěla zkusit závody Světového poháru v Lahti a ve Falunu.

A co Ski Tour Canada, která uzavře sezonu Světového poháru?
To se uvidí podle toho, jak by se dařilo a jak bych se cítila. Nevylučuji to.