Sobota

Muži

„Já si před startem říkal, že kolem dvacky bych byl spokojený. Nejelo se mi pocitově špatně, ale bohužel to není úplně ideální forma a top závod, ve který jsem v koutku duše doufal,“ popisoval své pocity v cíli. Druhým nejrychlejším českým mužem byl Lukáš Bauer, jehož comeback potěšil české fanoušky. Z prvního startu po pauze vynucené zraněním bylo 43. místo. „Po třech měsících nesportování to bolelo hodně,“ přiznal 38letý český reprezentant, pro kterého právě domácí kulisa byla impulsem pro první start v sezoně. „Jakmile jsem odstartoval a tribuny začaly řádit, tak to bylo úplně super! Ale jakmile jsem zmizel z dosahu tribun, tak to začalo být strašný,“ pousmál se Bauer. „Ve mně se perou dva pocity. Jeden naprosto skvělý, že se mi podařilo tady startovat, a druhý naprosto strašný – po týdnu trénování těžko můžu čekat nějaké zázraky. To dnešní chumelení tomu samozřejmě vůbec nepomohlo, bylo to mnohem pomalejší než včera. Trápil jsem se úplně od začátku, ale bojoval jsem a snažil se dotáhnout to co nejlíp do cíle.“

Také Martin Jakš si pochvaloval diváky u trati, kteří ho hnali dopředu. „Bylo tu super, na startu to člověk dost vnímá. Atmosféra byla skvělá, je dobře, že lidi přišli. Nejsou to desetitisíce, ale v těch kopcích je to fakt dobré a je zážitek tady závodit.“ I nejlepší český reprezentant přidal svůj pohled na průběh závodu. „Ve druhém kole mě dojel Nor, co startoval za mnou, pak byl můj úkol ho držet. Ale on ke konci bohužel trochu tuhnul. Kdyby to byl někdo, kdo by jel třeba o pódium, tak by i můj výsledek mohl být o něco lepší. Ale já neměl sílu na to, abych sám jel vyšší tempo.“

Dobrý výkon podal při své premiéře ve Světovém poháru teprve 19letý Michal Novák, který za sebou nechal téměř třicítku závodníků a na 54. místě figuroval jako třetí nejlepší z Čechů. A také si řekl o nominaci do štafety s těmi nejzkušenějšími – Bauerem a Jakšem. Kvarteto doplnil ještě Petr Knop, kterému patřila 59. příčka.

Výsledky – muži, 15 km volně

1. Maurice Manificat, FRA
2. Martin Johnsrud Sundby, NOR
3. Sergej Usťugov, RUS

20. Martin Jakš
43. Lukáš Bauer
54. Michal Novák
59. Petr Knop
64. Jakub Gräf
69. Jonáš Bešťák
72. Adam Fellner
75. Ondřej Dudek
77. Miroslav Rypl
78. Jakub Antoš
81. Petr Pilz


Ženy

Mezi ženami skončila nejlépe Petra Nováková na 38. místě. Také česká reprezentantka se prala s následky zdravotních problémů, které ji postihly v závěru Tour de Ski (více zde). „Měla jsem strach, aby se to neopakovalo, dost jsem o tom závodě přemýšlela a hlavně zezačátku asi i jela trochu zadrženě. Byl to pro mě takový test, jestli už budu v pohodě, takový odrazový můstek pro psychiku. Asi jsem takový závod potřebovala, protože nejistota je nejhorší, co člověka může potkat,“ říkala po dojezdu 22letá závodnice, která si pochvala diváckou kulisu. „Na sever za polární kruh vám na závody nikdo moc nepřijede, tady je to něco jiného, konečně to mělo atmosféru. Diváci udělají hodně!“

Výsledky – ženy, 10 km volně

1. Therese Johaugová, NOR
2. Astrid Jacobsenová, NOR
3. Jessica Digginsová, USA

38. Petra Nováková
48. Sandra Schützová
50. Kateřina Beroušková
51. Andrea Klementová
53. Anna Sixtová
56. Karolína Grohová
59. Kateřina JanatováNeděle

Muži

Když Lukáš Bauer předával po druhém úseku Michalu Novákovi, jako by docházelo i k symbolické předávce. Osmatřicetiletý Bauer má na kontě řadu obrovských úspěchů a stal se legendou běžeckého lyžování, devatenáctiletý Novák je zase českým příslibem do budoucna. „Startovat vedle kluků pro mě byla obrovská zkušenost, jsou to borci, kteří to lyžování opravdu umí!“ vysekl poklonu zkušenějším parťákům Michal Novák. Štafeta, jejíž součástí byl na prvním úseku Martin Jakš a na posledním Petr Knop, byla ze tří českých týmů nejlepší a skončila na 11. místě. Další dvě česká kvarteta obsadila 15. a 17. příčku.

Na prvních dvou úsecích zkušení Jakš a Bauer, na dalších dvou mladí a talentovaní Novák a Knop. Tak vypadala sestava nejsilnější české štafety, kterou rozjížděl nejlepší z Čechů ve včerejším individuálním závodě – dvacátý Martin Jakš. „Nejelo se mi úplně špatně, ale v závěrečném okruhu jsem ztratil pozici. Snažil jsem se to dojet, ale pak jsem se zakyselil a už to bylo ztracené. Chtěl jsem původně předávat s prvními, ale to se bohužel nepovedlo,“ přiznal po dojezdu.

Po něm se na trať vydal Lukáš Bauer, který poprvé v sezoně absolvoval závod klasickou technikou. „Z poloviny to bylo hodně nervózní a z poloviny hodně bolavý. V prvním okruhu jsem se dneska hodně trápil, přední skupina mi odjela. Ale pak jsem našel tempo a myslím, že to nebylo špatné. Nicméně velmi rád jsem to pak předával dalšímu členovi,“ oddychl si po svých 7,5 kilometrech.

Pak už došlo na zmiňovanou předávku mezi nejzkušenějším a nejmladším členem nejen této štafety, ale vůbec českého mužského týmu v Novém Městě. Michal Novák přebíral na 9. pozici a po boji na svém úseku ztratil jednu příčku. „Dnes to pro mě bylo těžší než včera, sníh byl pomalejší. Myslím, že byl výkon dobrý, ale zatím nemám výkonnost na to, abych pomohl áčkové štafetě,“ řekl skromně po svém výkonu. Za první zkušenost ve Světovém poháru byl ale rád.* „V životě jsem víc diváků nezažil, takže to pro mě bylo úplně suprové!“*

S pětisekundovým náskokem před Finem Jylhaem se na poslední úsek vydal Petr Knop, který absolvoval svých více než sedm kilometrů ve společnosti finského soupeře, se kterým bojoval o umístění v první desítce. Při vjezdu do posledního okruhu se dostal před něj, nakonec byl ale v cíli o necelých 10 sekund později. „Byl jsem trošku zataženější, ten včerejší závod byl znát. V druhém kole jsem se probral, jen škoda, že to nevyšlo do desátého místa,“ litoval po dojezdu. Na druhou stranu si ale i on pochvaloval nové zkušenosti a atmosféru domácího závodu. „Jsem hrozně rád, že jsem se toho mohl zúčastnit, atmosféra byla parádní. Dneska bylo trošku míň lidí, ale nahradili to svými hlasy. Hnali mě dopředu, byli fantastičtí!“ pochválil diváky 21letý český reprezentant, který se v únoru chystá na start na mistrovství světa do 23 let.

Na něm si v roce 2009 dojel pro titul světového šampiona Aleš Razým, který dnes rozjížděl druhou českou štafetu. Byť ho limituje zraněná pata a svůj úsek musel absolvovat soupaž, předával na 9. místě v početné skupince. „Jelo se mi docela dobře. První kolo se nikam moc nepospíchalo, říkal jsem si, že to je hezký výlet,“ smál se po dojezdu. „Ale pak za to vzali,“ dodal už vážně. „Se svým výkonem jsem ale spokojený, kvůli všem zraněním jsem asi na polovině přípravy, kterou bych měl mít.“ Druhá česká štafeta, jejíž součástí byli i Miroslav Rypl, Jakub Gräf a Jonáš Bešťák, dokončila závod na 15. pozici. Třetí české kvarteto, které tvořili Jakub Antoš, Adam Fellner a juniorští reprezentanti Ondřej Dudek a Petr Pilz, obsadilo 17. příčku.

Výsledky mužské štafety:

1. Norsko
2. Rusko
3. Itálie

11. Česko I,
15. Česko II
17. Česko IIIŽeny

Petra Nováková, Sandra Schützová, Kateřina Beroušková a Andrea Klementová mají za sebou druhý start v rámci Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Před domácím publikem si dojely pro 10. místo, za sebou nechaly druhou ruskou štafetu, Kanaďanky a kvarteto z Kazachstánu. Českou čtveřici dovezla do cíle nejmladší členka, 20letá Andrea Klementová. „Byl to super zážitek a jsem strašně ráda, že jsem měla možnost si štafetu zajet. Po včerejší desítce už to dneska bylo takové utahanější, já navíc nemám úplně ráda ten prudký kopec za tunely, tam to bolelo,“ přiznala česká finišmanka.

Štafetu rozjela na klasické části Petra Nováková, která se brzy dokázala prodrat do přední části startovního pole, po kolizi ale musela dohánět manko. „S postupem dopředu jsem si počkala na první kopec, pak už jsem se pohybovala kolem šestého místa a držela kontakt. Pak ale přišla vracečka, kde nás jelo tolik, že jsme se tam zamotaly lyžemi a já z toho vyšla asi nejhůř. Podjely mi lyže a sedla jsem si na zadek,“ popisovala po závodě. „Trošku poodjelo čelo a pak za to vzala Östbergová, na což jsem už nestihla reagovat, protože jsem musela dojíždět skupinu před sebou. Chtěla jsem ji docvaknout, což se mi podařilo.“ Ve skupince dokončila svůj pětikilometrový úsek a Sandře Schützové předávala na devátém místě. „Co se týče mého pocitu, tak už se mi jelo lépe než včera, myslím, že je to na dobré cestě dostat se zase do top formy a pak se předvést ve Falunu a na mistrovství světa do 23 let,“ dodala česká reprezentantka, kterou další vrchol sezony čeká v polovině února v Rumunsku.

Sandra Schützová udržela na druhém úseku devátou příčku, byť udržet kontakt se skupinkou dalších čtyř závodnic byl úkol nad její síly. „Já jsem byla ráda, že jsem nejela sama, že Péťa přivezla kontakt. Akorát to byl pro mě kontakt s hodně silnými závodnicemi. Kallaová není bohužel úplně moje soupeřka, i když bych si to přála. Držela jsem se Švýcarky, ta byla kousek a myslela jsem, že ji docvaknu, ale nakonec se to nepovedlo,“ litovala česká závodnice.

Kateřina Beroušková přebírala štafetu se čtyřmi sekundami k dobru na Rusky, které se ale na první bruslařské části dostaly před českou závodnici. „Snažila jsem se jí zuby nehty držet, ustálilo se to ale nakonec asi na dvacetimetrovém odstupu, a tak jsme dojeli až do konce. Takže jsme bojovaly každá sama,“ popsala svých pět kilometrů na trati. „Mně se dneska nejelo vůbec dobře, protože jsem se tady nějak nesetkala s formou oproti minulému víkendu, kdy jsem tu vyhrála mistrovství republiky. Takže jsem s tím bojovala od začátku do konce a byla ráda, že vidím Andreu a můžu jí to předat,“ přiznala 24letá závodnice. „Jsem ale ráda, že jsem se mohla zúčastnit, protože to jsou dobré zkušenosti do budoucna. Určitě bych si chtěla ještě nějaké svěťáky zajet. Líbilo se mi tady, ale přála bych si trošku lepší nohy.“

Jako poslední se na trať vydala Andrea Klementová, která v Novém Městě také zažila premiéru ve Světovém poháru. „Bylo to super, lidi fandili a v těch kopcích jsem si toho hrozně vážila. Protože i když to bolelo, tak ten jejich křik to přehlušil, člověk se zmáčkne už jen proto, aby si tam neutrhl ostudu. To byla fakt bomba!“ hodnotila své nově nabyté zkušenosti. Nejmladší členka české štafety desátou příčku udržela a ve svých 20 letech se může těšit na své další světové starty a postupný posun pořadím. „Určitě je to motivace do dalších závodů i další sezony, protože jsem si zkusila, že se v téhle kategorii dá závodit a je to kam posouvat. Byla to super zkušenost!“

Výsledky ženské štafety:

1. Norsko
2. USA
3. Finsko

10. Česká republikaZdroj: www.czech-ski.com