Atomic samozřejmě a jako každý rok nabízí kompletní sortiment bot pro běžecké lyžování. Na jedné, té klidnější straně kolekce stojí pohodlné a zateplené boty pro lyžařskou turistiku, na druhé pak výkonné závodní „World Cup“ speciálky, které kladou důraz zejména na preciznost přenosu sil a na minimální hmotnost. Sportovní obuv se samozřejmě nabízí jak ve verzích na klasiku, tak pro bruslení, a dlužno podotknout, že řada Redster se letos celá předesignovala – nejenom proto, aby opět posunula laťku kvality svého vzhledu, ale také aby se sladila s designem lyží téže řady. Dnešní nejvyšší estetické nároky už počítají s tím, že lyže a boty mají vytvářet souhru nejen funkční, ale i vizuální.

Nový Redster Worldcup Skate

V kolekci Atomicu se ale objevila i prakticky úplně nová bota. Redster Worldcup Skate je podle tvrzení firmy nejrychlejší a nejpokročilejší bota, jakou kdy v Atomicu vyrobili! Je to první bota, která má plně přizpůsobitelnou vnitřní botičku díky technologii Custom Fit. Co to je? Technologie, která je převzatá ze sjezdových bot, kde tuhý plastový skelet doplňuje měkká vnitřní botička. Aby vnitřní botička eliminovala nepohodlí přirozeně tvrdého skeletu, měla by co nejpřesněji obepínat nohu lyžaře – nohu, které je pokaždé jiná, jako je unikátní každý člověk. Technologie Custom Fit tak používá pro výplň vnitřních botiček speciální hmotu s tvarovou pamětí, která se po nahřátí vytvaruje podle lyžařovy nohy (ať už ta je jakákoliv) a posléze ztuhne a drží tvar. Zajistí tak vždy dostatečnou vrstvu materiálu mezi nohou a tvrdým skeletem, což se v praxi rovná zajištění pohodlí pro celodenní lyžování. Koncepce boty Redster Worldcup Skate je inspirovaná právě tímto osvědčeným principem z alpského lyžování, takže je tvořena dvěma díly: skeletem a vnitřní botičkou. Podobně jako u sjezdových lyžáků stačí i vnitřní botičku této boty nahřát a nechat vytvarovat přesně dle nohy. Taková úprava zajistí dokonalou přesnost a maximální pohodlí každému lyžaři, dokonce i těm, kteří mají výrazně specifický tvar chodidla či patologické výrůstky. Prakticky každý dříve limitovaný ambiciózní lyžař si nyní může pořídit skutečně lehkou a výkonnou závodní botu. Celé tvarování je navíc otázka jen několika minut!

Technicky propracovaná bota nese inspiraci ze sjezdařiny i jinde, třeba v podobě přezky přes nárt či vrchního velkro stahování. Skelet Redster Worldcup tvoří jakási karbonová kostra (Carbon 3D Chassis), která umožňuje velký rozsah pohybu v kotníku, zatímco zajišťuje mimořádnou torzní tuhost a pevnost podrážky pro maximální stabilitu. A nakonec i šněrování „Quicklace“, které dále zajišťuje dokonalé obepnutí nohy s tím, že se velmi efektivně a snadno ovládá, je řešení, které se osvědčuje zdaleka nejen u běžeckých bot, ale často i v hi-tech modelech bot koncepce skelet – vložka, zejména u obuvi pro skitouring.

Live Fit – radost a žádná bolest

Unikátní a původní technologií z vývojového střediska Atomicu je i Live Fit – měkká vložka z flexibilního materiálu na boku v nejširším místě tělesa boty automaticky adaptuje šířku boty podle právě obuté nohy. Vedle primárního pohodlí přináší i sekundární výhody: lepší oběh krve v noze, vyšší tepelný komfort a potažmo mnohem lepší lyžařský požitek. Live Fit najdeme na skatovém modelu Sport Pro Skate v základní šířce 102 mm, která se používá pro všechny závodní modely.

Redster WC Classic

Rozdílnost lyžařských stylů klade odlišné požadavky i na lyžařské vybavení, boty nevyjímaje. Společným cílem je snad jedině minimalizace hmotnosti, ke které všeobecně nejvíce přispívá karbon. Vyspělé technologie jsou ale v mnoha ohledech přenosné, takže tvarovatelný Custom Fit najdete i v nejvyšší botě pro klasický styl. A podobně tak třeba ergonomické a efektivní stahování boty (Wrapping Lace System).

Kombi boty

Ovšem i člověk, který chce kombinovat styly, aniž by se musel mezitím přezouvat, si u Atomicu vybere. Moderní botou pro zejména začínající bruslaře je model Atomic Team: umožní lyžařům okusit taje skatového lyžování, ale neomezuje při klasice. Šířka boty 104 mm znamená optimální kombinaci mezi komfortem a sportovním potenciálem boty, variabilní nastavení přezky umožňuje větší volnost pohybu v kotníku při klasice.

Pohodlí do stopy

Pro příznivce lyžařské turistiky a delších túr je tu řada Motion. Prvním požadavkem je zejména pohodlí, ale i přes 106 mm ve špičce má bota překvapivě sportovní „fit“ hlavně díky inovované konstrukci paty. V suchu a teple, které je při turistických aktivitách mnohem více potřeba, udrží vaše nohy voděodolná vrstva s kombinací s tepelně izolační vrstvou proslulé značky Thinsulate.
Bota s technologií Live Fit získala ocenění ISPO Award 2014