Muži

Průběh závodu mužů byl vcelku podobný ostatním závodům. Skoro po celé trati se pohybovala třicetičlenná skupina závodníků samých známých jmen, kteří již mají pár vítězství na lyžařských maratónech za sebou. Ať to byl zkušený Anders Aukland, skvělí závodníci z distančních závodů Tord Asle Gjerdalen a mistr světa Daniel Richardsson, i závodníci nastupující generace po boku skvělého Petera Eliassena a do konce se držícího Andrease Nygaarda, který je zároveň vedoucím závodníkem sprinterů letošního Visma Ski Classics. Svoje sprinterské kvality potvrdil i letos při výhrách obou sprinterských prémií v průběhu závodu.

Jediný z našich závodníků, který se uprostřed skupinky statečně držel až po závěrečné stoupání, byl Standa Řezáč. Tempo závodu bylo vysoké, až v závěru se všichni soustředili na poslední výjezd na kopec La Cascata do cílového města Cavalese, který byl opět velice náročný. Tady se skupina začala rozpadat na menší, v jejíž čele byla čtveřice, která mohla pomýšlet na vítězství: Eliasen, Gjerdalen, Hoelgaard a Berdal. Ti se soupažným odpichem v prudkém dvoukilometrovém stoupání kousek po kousku přibližovali k cíli, až zbyly na čele poslední dva Norové – Eliassen a Gjerdalen. Půl kilometru před cílem si vytvořil asi 20 m dlouhý náskok loňský vítěz, vystudovaný lékař, Tord Asle Gjerdalen, který v závěru odhodil i své pověstné old schoolové brýle se zlatou obroučkou a náskok si udržel až do cíle. Eliassen nakonec o jednu desetinu udržen druhou pozici před dotírajícím Hoelgaardem.


Celkový pohled na výsledkovou listinu je stejný, jako skoro ve všech letošních výsledcích – v první desítce je 8 Norů. Na 18. místě nakonec skončil Stanislav Řezáč, 35. Jiří Ročárek a po letním zranění stále se trápící Petr Novák na 36. místě.


Ženy

Čelo dříve startujících žen bylo dostiženo na 18. km v Canazei, kde byla ještě skupinka devítičlenná, včetně Češky, žijící v Rakousku a závodící v barvách norského týmu Santander. Z této skupiny se však záhy odpojila dvojice Kateřina Smutná s Brittou Johansson Korsgrenovou, které se často snažily šetřit síly v zákrytu mužů. Obě hrdinky závodu si to rozdali až v závěrečném stoupání. Zde teprve nabral závod na dramatičnosti, kdy se obě několikrát vystřídaly na vedoucí pozici. Chvíli to vypadalo, že Korsgrenové v prudkých zatáčkách docházejí síly, což také v rozhovoru uvedla, ale Kateřina toho nedovedla dostatečně využít a závěrečný spurt prohrála. Švédka tak vyhrála již třetí letošní závod Visma Ski Classics a upevnila si celkové vedení. Stejně jako vítězka i druhá Kateřina Smutná v cíli hýřila jako vždy úsměvem. Na třetím místě přijela s více jak tříminutovým mankem loňská vítězka Seraina Bonerová. Skvělé 11. místo obsadila Adéla Budíková, 13. Klára Moravcová a 18. Karolína Bícová.


Kategorie mužů:

1.   GJERDALEN Tord Asle   Norsko     2:49.49,1
2.   ELIASSEN Petter   Norsko     2:49.54,4
3.   HOELGAARD Stian   Norsko     2:49.54,5
4.   BERDAL Tore Bjoerseth   Norsko     2:49.56,1
5.   AUKLAND Anders   Norsko     2:50.11,5
6.   RICHARDSSON Daniel   Švédsko     2:50.13,3

Kategorie žen:

1.   NORGREN Britta Johansson   Švédsko     3:13.50,7
2.   SMUTNÁ Kateřina   Rakousko     3:13.52,1
3.   BONER Seraina   Švýcarsko     3:17.26,1
4.   LINDBORG Sara   Švédsko     3:20.47,8
5.   LINDSTEDT Emilia   Švédsko     3:20.50,2
6.   KOWALCZYKOVÁ Justyna   Polsko     3:21:33,2


Dalším závodem Visma Ski Classics bude již příští víkend 7. února 2016 německý König Ludwig Lauf.