Rossignol 2015/16

Nejprve si ale proleťme nabídku značky. Pro sezónu 2016 Rossignol připravil běžky v pěti kategoriích: Race Expert Nordic, Race Performance Nordic, Evo, Sport Touring a Backcountry. Svým portfoliem tak uspokojí všechny od turistických lyžařů, kteří chtějí strávit příjemný víkend v přírodě a mimo stopu, až po elitní závodníky s olympijskými ambicemi. Pro čtenáře Nordicu budou samozřejmě nejzajímavější právě Race Expert a Race Performance.

Série Race Expert Nordic je vlajkovou lodí Rossignolu a výkladní skříň technologií, které má francouzský výrobce k dispozici. Lyže s označením World Cup jsou elitní běžky pro profíky a seriózní závodníky. Součástí technologie je třeba karbonové vyztužení jádra, důraz je pochopitelně kladen na ultra nízkou hmotnost a dokonalé ovládání. Prostě technologicky nekompromisní lyže stavěné tak, aby byly co nejrychlejší.

Druhou část kategorie tvoří běžky, které si z hlediska výsledných schopností a kvality provedení nic nezadají s elitní skupinou, jsou ale optimalizovány tak, aby mohly nabídnout příznivější cenovku. Jsou proto určeny těm, kteří mají sice vysoké, ale ještě ne ty nejvyšší závodní ambice. Jinak řečeno, nabízejí mimořádný poměr cena výkon, nebo přesněji cena/rychlost. Jsou v nabídce i s bezvoskovou technologií včetně natolik moderních stoupacích komor s mohérem.

Obecně patří řada Race Expert Nordic mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání, o čemž svědčí i vynikající hodnocení v českých a zahraničních testech – stabilních superlativních výsledků dosahují lyže opakovaně v posledních několika letech. Race Performance Nordic jsou lyže pro ctižádostivé hobíky. Pořád to jsou vysoce sportovní a rychlé lyže, přičemž se dále dělí na dvě skupiny: Delta a Zymax. Delta jsou vysoce výkonné běžky, které mají konstrukci v mnoha ohledech totožnou s nejvyšší sérií World Cup. Běžky z podsérie Classic i Skating jsou vybaveny vrstvou karbonu pro optimální tvrdost a sílu při odrazu. AR v označení lyže znamená, že je vybavena protiskluzovou úpravou. Série Zymax pak nabízí obdobné typy lyží jako Delta s tím rozdílem, že se jedná o turističtější lyže, které nevyžadují dokonalou techniku jízdy, jsou stabilnější a prominou chyby.

Turisticko-rekreační lyžaři pak mohou vybírat z modelové řady pro klasiky Sport Touring, lyže v ní zařazené jsou doporučeníhodné pro sportovně-rekreační nadšence běžeckého lyžování v upravené stopě. Tedy pro lyžaře, kteří si chtějí užít sportovního výkonu za účelem aktivního odpočinku. Na výběr mají klasické mazací lyže i bezvoskovou technologii.

Podobně pak kategorie Evo je určena pro již klidnější běžkování ve stopě. Lyže jsou užší a díky jádru nízké hustoty mají i menší hmotnost. Šupiny na skluznici jsou odladěné na všechny typy sněhu a poskytují kompromis mezi maximální přilnavostí a rychlým skluzem.

Backcountry běžky se vyrábějí v šířkách od 59 mm do 125 mm. V kombinaci s kovovými hranami a šupinami na skluznici nabízí vše, co je třeba pro bezstarostné běžkování ve stopě i mimo ni.

Jak si stojí francouzský výrobce v testech?

Prestižní americký Outside Magazín označil sportovní lyže Rossignol X-Ium Skating jako nejlepší lyže pro bruslení roku 2015. Redaktoři magazínu si na lyži pochvalovali zejména vynikající stabilitu při přechodu z lyže na lyži a skvělou ovladatelnost v zatáčkách. V rámci lyží pro bruslení to byl pouze Rossignol, který se na seznam nejlepšího vybavení sezóny dostal.

Stejnou lyži, nicméně v provedení World Cup vyzkoušeli i editoři německého Outdoor Magazínu v rámci testu 39 běžeckých lyží nejrůznějších značek. Rossignol X-Ium Skating WCS-S2 si vysloužila hodnocení 90 % za ovladatelnost v zatáčkách a vedení lyže, 80 % za odraz a skluz. Lyže byla navíc celkově označena jako „editorský tip“. Označení „Editor‘s Pick“ si vysloužil i model na klasiku; Rossignol X-Ium Classic WCS. Kromě toho, že ji redaktoři označili jako lyži svého výběru, obdržela 80 % ve všech sledovaných parametrech kromě záběru, kde dosáhla dokonce na 90 %.

V případě, že testy běžeckých lyží sledujete již delší dobu, zjistíte že první místa v této sezóně nejsou pro značku Rossignol ojedinělým úspěchem. Francouzským výrobcům se daří být v mimořádné kvalitě konsistentní a špici testů okupovat již několik posledních let. V největším českém testu běžeckých lyží, NORDIC Ski Testu, který znáte z tohoto časopisu, obdrželo hned 6 modelů lyží nejvyšší známku 1. V každé z kategorií pak získaly lyže Rossignol pečeť mimořádné kvality (celkem 4 z 5 kategorií) nebo pečeť za poměr cena/výkon (2x). Mezi lyžemi na klasiku obsadily celkově první místo Rossignol. Konkrétně model Classic BL Enge C2 se umístil na druhém místě v kategorii lyží pro klasiku. Skvěle si vedla i lyže Delta Course Classic , která ve své kategorii sportovních lyží jako jediná překročila hranici 8 bodů z 10. Stejně jako v testu Outside Magazínu si špičkově vedly lyže X-ium Skating, jako jediné ze dvou lyží totiž dosáhly na hranici 9 bodů.

Výsadní postavení Rossignolu v testech potvrzují i výsledky testu německého webu xc-ski.de. Rossignol posbíral celkem pět titulu nejlepší lyže ve své kategorii a stal se absolutním vítězem testu. Francouzský výrobce sbíral ceny v kategoriích Performance Skate, Performance Classic a Sport Classic a také v bezvoskové kategorii Performance Classic No Wax a Sport Classic No Wax.