Prostředí k tomu bude ideální. Abertamy leží v Krušných horách 25 km severně od Karlových Varů v nadmořské výšce okolo 1 000 metrů. Přímo v obci je lyžařský areál a v okolí ideální terény pro běžkaře s možností napojení na Krušnohorskou magistrálu. Smyčku okolo krku si ale nepřipevní jen špičkoví běžkaři, ale i sportovci s poněkud jiným zaměřením. Mezi nimi například elitní triatlonista Jan Kubíček.

„Okolí Abertam v Krušných horách je moje srdcová záležitost a myslím, že toto místo je skvělé pro unikátní závod, jakým je Red Bull Horská Smyčka. Nic podobného se v Česku zatím nejezdí. Bude to náročný příběh, ale každý běžkař, který to myslí alespoň trochu vážně, by si měl v zimě tohle vyzkoušet,“ říká Jan Kubíček.

Kdo nemá rychlost, má smůlu

Na start se postaví i vynikající běžkař a bývalý reprezentant Jiří Magál. Po dlouhé tréninkové odmlce. Ale toho se elitní závodník nebojí.

„Žádnou podobnou zkušenost nemám. Zvládnout závod určitě půjde, jen záleží na tempu. Když jste úplný nováček, natrénovat třeba na 50 kilometrů nejde hned. Na druhou stranu, jednou se začít musí. A Red Bull Horská Smyčka je k tomu ideální příležitost. Je to hodně zajímavý koncept. Závod bude náročný a napínavý. Profíci se budou chtít vyvarovat vypadnutí, takže rozhodne sprint. Kdo nemá rychlost, má smůlu,“ analyzuje možnosti Jiří Magál.

Smyčka se bude stahovat pomalu, ale intenzivně. S klesající vzdáleností poroste i náročnost trati. Po každém okruhu bude vyřazeno 30 % účastníků v každé kategorii. Do posledního kola zasáhnou jen ti nejlepší.

Je potřeba být rychlý už při registraci

Závod bude mít hromadný start, věkový limit je 15 let. Startovné koupené on-line stojí 250 Kč. Registrace přímo na místě bude otevřena, jen pokud se závod nevyprodá přes internet, a bude za 350 Kč. Kapacita závodu je 500 lidí, proto je potřeba být rychlý už při registraci.

Red Bull Horská smyčka je rozdělena do dvou dnů. V pátek si můžou účastníci dobrovolně zatrénovat, potom se občerstvit na lehké pasta party. Závod startuje v sobotu v 11 hodin, ve 14.30 budou vyhlášeni vítězové. Party ve stanu začíná v 19 hodin.

Abertamy – místo s tradicí

Městečko Abertamy se nachází v srdci Krušných hor. V létě se kolem malebné vesnice prohání desítky cyklistů obdivujících především krásy okolní přírody a rozmanitost tras. V zimě se pak hory kolem Abertam mění v ráj běžkařů. Desítky kilometrů špičkově upravených tratí ve vysoké nadmořské výšce slibují nejen kvalitní sníh, ale také dlouhou výdrž bílé pokrývky.

Když se podíváme do historie horského města, zjistíme, že Abertamy byly v 16. století královským horním městem. Pro běžkaře je příznačné, že v 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic, tedy atributu, bez kterého se žádný tehdejší závodník neobešel. Po druhé světové válce se zjistilo, že okolí je bohaté na vzácný uran, a vzniklo zde mnoho nechvalně známých uranových dolů.

Osobnosti

Na trati při závodě ani na večírku nebude nouze ani o zábavu. Napínavou a vyhrocenou závodní atmosféru slíbil přijet odlehčit populární herec a moderátor Jakub Kohák. Svým osobitým stylem jistě oslní nejen na trati. Můžete se těšit i na řadu dalších známých osobností.


Systém závodu

Středobodem závodu bude startovní a cílová dráha. Okruhy, na nichž se bude postupně závodit, jsou celkem čtyři. Po každém okruhu bude vyřazeno 30 % účastníků v každé kategorii. Do posledního kola zasáhnou jen ti nejlepší. První okruh je nejdelší, poslední nejkratší, ale s náročností tratě je to přesně naopak: nejtvrdší úsek je ten poslední. Smyčka se tedy bude stahovat pomalu, ale intenzivně. Závod bude mít hromadný start, věkový limit je +15 let. Startovné koupené online stojí 250 Kč. Registrace přímo na místě bude otevřena, jen pokud se nevyprodá přes internet, a bude za 350 Kč. Kapacita závodu je 500 lidí, proto je potřeba být rychlý už při registraci.

Red Bull Horská smyčka je rozdělena do dvou dnů. V pátek si můžou účastníci dobrovolně zatrénovat, potom se občerstvit na lehké pasta party. Závod startuje v sobotu v 11 hodin, v 14.30 budou vyhlášeni vítězové. Party ve stanu začíná v 19 hodin.

Více informací na

www.redbull.cz/horskasmycka


Profíci vs. „hobíci“

Hoby běžkaři budou mít možnost postavit se opravdovým profesionálům v oboru běhání na lyžích. Po dvouleté pauze se k závodnímu běžkování vrací Jiří Magál. Neobleče ale reprezentační dres a ani neplánuje pokračovat v bohaté kariéře. Chce si prostě jen užít běhání a Red Bull mu to skrze Horskou Smyčku velice rád zprostředkuje. Jiří Magál nám poskytl exkluzivní rozhovor o tom, jak se na závod těší, jakou zvolí taktiku a jaká má od návratu do stopy očekávání.

Horská smyčka bude jeden z nejnáročnějších závodů v našich končinách. Máš s podobným typem akce nějakou zkušenost?
„Žádnou podobnou zkušenost nemám. Nejdelší závod, který jsem kdy absolvoval, měl sedmdesát kilometrů. Zvládnout Horskou Smyčku určitě půjde, jen záleží na tempu.“

Jaká vzdálenost trati ti nejvíc vyhovuje?
„Nejúspěšnější jsem byl na patnáctikilome­trových tratích, takže asi ta. Ale měl jsem moc rád i padesátky.“

Jak se dá na padesátikilometrový závod natrénovat?
„Amatéři to mají těžší, pro profíka to není problém. Na lyžích se dá i odpočinout. Když jste úplný nováček, tak natrénovat na 50 kilometrů nejde hned. Na druhou stranu, jednou se začít musí. A Red Bull Horská Smyčka je k tomu ideální příležitost.“

Závod, ve kterém se sice zkracuje vzdálenost jednotlivých okruhů, ale vzrůstá jejich náročnost, je poměrně ojedinělý. Jak tento koncept vnímáš?
„Je to hodně zajímavý koncept. Závod bude náročný a napínavý. Profíci se budou chtít vyvarovat vypadnutí, takže rozhodne sprint. Kdo nemá rychlost, má smůlu.“

Jak takticky pojmeš závod? Dáš do toho od začátku všechno, nebo budeš spíše vyčkávat?
„Svojí taktikou si nejsem úplně jist. Sportu už se věnuji jenom u televize (směje se). Za poslední dva roky jsem natrénoval asi dvě hodiny. Takže i pro mě je taktika tak trochu záhadou.“

Jaká jsou na Horské Smyčce tvoje výsledková očekávání?
„Nemám žádná velká očekávání. Moje lyže už opravdu visí na hřebíku.“

Zvládnou hoby běžkaři Horskou Smyčku?
„Určitě. Je spoustu hoby cyklistů, co objíždí kdejaký cyklo-maraton. Na lyžích je to podobné, jen je podobných závodů bohužel málo.“

Jakou bys jim dal radu?
„Nebát se pustit do závodu, i když se jim nepodařilo dostatečně natrénovat.“

Kdo vyhraje Red Bull Horskou Smyčku?
„Myslím si, že stoprocentně vyhraje profesionál. Zároveň ale musí být dobrý sprinter, protože jen ti nejlepší se probojují do dalšího kola.“Milan Šperl o Red Bull Horské Smyčce:

Když se bývalý reprezentant a bronzový medailista z mistrovství světa Milan Šperl dozvěděl o závodě Red Bull Horská Smyčka, ani chvíli neváhal a přislíbil svou účast. Výsledková očekávání nemá vynikající běžec žádná, za to se těší na výbornou atmosféru a výkony na hranicích lidských možností. Milanovým cílem je hlavně pobavit diváky a přežít. Jak se na unikátní trať připravit, co si vzít na sebe a jak se během závodu energeticky dobíjet prozradí v rozhovoru.

Horská smyčka bude jeden z nejtěžších závodů v našich končinách. Máš s podobným typem akce nějakou zkušenost?

S podobným typem závodu zatím nemám žádnou zkušenost, takže jej beru jako výzvu a především možnost, jak se potkat s přáteli se stejným sportovním zapálením.

Za svou profesionální kariéru jsi absolvoval snad všechny druhy tratí. Jaká je tvoje nejoblíbenější?

Ve své lyžařské kariéře jsem absolvoval nemálo padesátikilome­trových závodů na vrcholných akcích. A mohu říct, že pro mne byl lyžařský maraton na 50 km vždy asi nejoblíbenější tratí. To však platilo v době, kdy se ještě dalo hovořit o možné „oblibě“ těchto závodů. S ubývající fyzickou kondicí totiž samozřejmě vzrůstá obliba spíše kratších tratí.

Jak se dá na padesátikilometrový závod natrénovat?

Příprava na „laufařské“ závody je jednoznačně otázkou dlouhodobého systematického tréninku se zaměřením na získávání vytrvalosti a také o co nejlepší ekonomice pohybu. Dohánění kilometrů poslední měsíc nic neřeší. V každém případě i o tréninku na takto dlouhý závod platí, že musí převládat kvalita nad kvantitou.

Závod, ve kterém se sice zkracuje vzdálenost jednotlivých okruhů, ale vzrůstá jejich náročnost, je poměrně ojedinělý, jak tento koncept vnímáš?

Je to výborný nápad a opět něco nového a atraktivního pro diváky. Pro závodníky jde nicméně o ďábelskou myšlenku. S ubývajícími silami bude totiž přibývat náročnost trati. To povede ještě k rychlejšímu úbytku sil. Poslední kolečko navíc očekávám skutečně extrémní, takže si závodníci sáhnou na dno svých sil.

V závodě půjde o vytrvalost i rychlost. Jaké zvolit vhodné oblečení?

Pokud nebudou výrazné mrazy nebo naopak vysoké teploty, volil bych jako nejvhodnější variantu kombinézu a pod ni funkční prádlo. Čepice, čelenka a rukavice podle toho, jak je kdo zvyklý.

Pro vytrvalce, kteří se probojují dál, bude důležitý příjem energie. Jakou formu občerstvování zvolíš ty?

Je třeba nepodcenit doplňování tekutin od samého počátku závodu s tím, že se vzrůstající časovou zátěží bude v mém případě růst i koncentrace iontového nápoje rozpuštěného ve vodě. V poslední fázi závodu bych využil „nakopávák“ ve formě převařené Red Bull coly doplněné o gel.

Jaká bude tvoje taktika? Dáš do toho od začátku všechno, nebo budeš spíše vyčkávat?

Závod bude nepochybně o taktizování a ke konci každého kola se může rozhodovat až ve sprintu. Je proto třeba šetřit síly a nemrhat s nimi hned od začátku. Pokud člověk věří, že si dokáže zajistit postup do dalšího kola krátkým sprintem. Ke konci se budou síly určitě hodit a v posledním extrémním kole nebude minuta žádná ztráta.

Jaká jsou na Horské Smyčce tvoje výsledková očekávání?

Osobně jsem po skončení kariéry rezignoval na výsledková očekávání, takže jdu do závodu s tím, že chci pobavit nejen sebe, ale i diváky a samozřejmě to přežít.

Zvládnou hoby běžkaři Horskou smyčku?

Není „hobík“ jako „hobík“. Ale pokud bude na závod připraven a nenechá vše na poslední týden, pak není důvod, proč by Horskou Smyčku neměl zvládnout.

Jakou bys jim dal do závodu radu?

Užijte si to a bavte se.

Máš oblíbené běžecké okruhy?

Jsem z Varů, takže není překvapením, že mám oblíbené okruhy okolo Božího Daru. Jinak nedám dopustit na Jizerky. Ze zahraničí bych asi doporučil kanadské Canmore nebo Silver Star.

Jaký nejbláznivější závod jsi v životě absolvoval?

Asi dvojzávod v Salt Lake City, kde se jelo nejdřív klasicky a za dvě nebo tři hodiny se startovala stíhačka. Stál jsem na startu dalšího závodu a ještě se mi třásly nohy z toho předchozího.

Kdyby sis mohl tipnout, kdo bude vítězem Horské Smyčky?

Pokud zavítá do našich opičích vrchů někdo z profíků, tak asi nebude o čem pochybovat a neměl by s kýmkoli prohrát.

Co bys vzkázal všem účastníkům závodu?

Ať jim závod přinese co nejvíc zážitků, na které budou jednou s úsměvem vzpomínat. No a samozřejmě, že to je jenom sport, tak ať po mě moc nešlapou :-)