MSJ a U23 (Rasnov, Rumunsko)

Reprezentanti do 23 let ladí formu na mistrovství světa, které proběhne v rumunském Rasnově od 22. do 28. února, různě. Řada z nich startovala na domácím Světovém poháru v Novém Městě na Moravě a následně se vydali na soustředění do Itálie. Na Passo di Lavazé trénují až do pátku Petr Knop, Adam Fellner, Jakub Antoš a Petra Nováková. Další volí přípravu v jiných podmínkách, Andrea Klementová například absolvovala poslední závody Českého poháru a teď ji čekají tréninky na Šumavě, Petra Hynčicová se pak připravuje v USA, kde dlouhodobě studuje a trénuje.

Juniorští reprezentanti, kterých odcestuje na světový šampionát do Rumunska osm (4+4), mají v plánu společné finální soustředění, navazující na Slavic Cup v Harrachově, až těsně před odjezdem a o víkendu se představili v závodech Českého poháru přeložených do Oberwiesenthalu. Michal Novák už ale raději vynechal nedělní závod a soustředí se na MS, kde bude patřit k největším českým nadějím.

Český pohár a MČR

Velká část českých reprezentantů bude k vidění ještě před světovým šampionátem v Harrachově, kde se 13. a 14. února jede Slavic Cup, v jehož rámci se uskuteční i mistrovství republiky ve sprintech a do Českého poháru se budou započítávat i nedělní distanční závody. Po nich se definitivně uzavře nominace juniorů na MS a rozhodne se i o posledním sportovci do 23 let, který bude reprezentovat Česko na této vrcholné mezinárodní akci.

První závody Českého poháru se pak v únoru chystají pro starší žáky, kteří budou startovat nejdřív ve Vrchlabí, kam se závody přesunuly ze Zadova kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám (6. – 7. 2.) a potom v Novém Městě na Moravě, kde proběhne mistrovství republiky (20. – 21. 2.). Na konci měsíce je plánovaný ještě Český pohár juniorů a dorostu v Jablonci – Junior Cup (27. – 28. 2.).

Olympijské hry mládeže

O nominaci českých běžců na lyžích pro olympijské hry mládeže, které se konají v Lillehammeru od 12. do 21. února, se rozhodlo už na začátku ledna, kdy proběhly nominační závody. Jasné tedy je, že české běžecké lyžování budou reprezentovat Barbora Havlíčková a Adam Matouš, které čekají tři individuální závody. A také nezapomenutelný zážitek v podobě prestižní mezinárodní akce s olympijskou atmosférou!

Světový pohár

Než letošní ročník SP vygraduje novinkou v podobě březnové Ski Tour Canada, čeká ho v únoru ještě pět zastávek, z nichž dvě navštíví i čeští reprezentanti. Ti budou startovat ve Falunu (13. – 14. 2.) a v Lahti (20. – 21. 2.). Počítá se s Lukášem Bauerem a Martinem Jakšem, u žen bude záležet na zdravotním stavu Evy Vrabcové Nývltové a u Petry Novákové je jasné, že odcestuje jen do Švédska, pak už ji čeká zmiňované MS do 23 let.

Sprinterská exhibice v Ostravě

V atraktivních kulisách areálu bývalých ostravských oceláren Dolní oblast Vítkovice se opět po roce pojede ČEZ City Cross Sprint. Do bojů o vítěznou trofej v hlavním závodu (6. 2.) zasáhnou i čeští reprezentanti – třeba Dušan Kožíšek, který dokázal zvítězit ve všech třech předcházejících ročnících, nebo Jan Bartoň, Jakub Gräf, Miroslav Rypl či Sandra Schützová mezi ženami. Do Ostravy se však sjedou i zahraniční lyžaři z Norska, Švédska, Slovenska, Polska či Ruska.