Obecná situace:

Sněhu je méně a méně, ve vyšších polohách, obzvláště tam, kde byly stopy upravovány při jeho dostatku, jsou však stále dobré podmínky pro běhání. Místy jsou stopy zmrzlé, odpoledne při slunečném počasí zase rozměklé, ale co by mohlo běžkaře – srdcaře odradit od víkendového výletu?

Mapa sněhové pokrývka pro sobotu, 9:00 (interaktivní najdete zde na spodku stránky)
Reporty z bílých stop od běžkařů pro běžkaře!

Napište i vy čerstvé info z vámi navštívených oblastí a získejte odměnu ka každý report!
Předpověď počasí dle ČHMÚ:

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až zataženo, zpočátku místy polojasno. Odpoledne a večer od západu místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 500 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při malé oblačnosti ojediněle až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě místy s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Místy déšť nebo přeháňky, zpočátku v polohách nad 500 m, postupně nad 800 m srážky sněhové. Odpoledne budou srážky ustávat. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, ráno ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při polojasnu ojediněle až 10 °C. Mírný jihovýchodní, postupně jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, v Čechách místy s nárazy kolem 15 m/s.Krkonoše

Aktuální sněhová situace:

Přírodní sníh pomalu mizí, ale díky minulým úpravám tratí stále drží některé stopy. Tréninkově se dá kvalitně poběhat třeba přímo ve Vrchlabí. Na Mísečkách kvalitně upraven 5km okruh a svážnice do Labského dolu. Ostatní tratě v běžeckém areálu jsou zmrzlé, pokryté centimetrem mokrého sněhu. Na hřebenech napadlo asi 20 cm nového sněhu, magistrála je upravována, takže v Krkonoších je z čeho vybírat!


Více na bilestopy.cz/cs/krko­nose
Jizerské hory

Aktuální sněhová situace:

V Jizerkách je stále velké množství upravených tras. Většina je však zmrzlá, stopy jsou mělké a lyže v nich místy nedrží. Kvůli zmrzlému sněhu jsou některé úseky velmi rychlé a pády budou bolestivé – proto doporučujeme pouze zkušenějším běžkařům, děti nechte doma – vlastně ne, alespoň se naučí jezdit na různorodém sněhu. Každopádně doporučujeme držet se v co nejvyšších polohách, rozdíly ve výši sněhové pokrývky jsou znát s každým výškovým metrem.

Orlické hory

Aktuální sněhová situace:

Sněhové podmínky v Orlických horách nejsou o mnoho lepší – sněhu je málo a to málo je zmrzlé. Stopy se však stále dají projíždět, některé i na lepších lyžích bez zadrhávání – třeba trasa Mezivrší –> Šerlich. Sníh není nejlepší kvality, ale přes noc možná něco málo napadne a situace se ještě může vyvinout k lepšímu.

Šumava

Aktuální sněhová situace:

Po nedávném sněžení se Šumava jeví v lepším světle než severněji položené hory – situace na Schönebenu je velmi příznivá – upraven okruh Moldaublick pro skate i klasiku. U pramene Vltavy ve vyšších polohách se dá také poběhat. V okolí Modravy měkčí, ale stále sjízdné.


Jeseníky

Aktuální sněhová situace:

V Jeseníkách napadlo několik centimetrů čerstvého sněhu. Doporučit můžeme tradičně Paprsek, sjízdné až do Petříkova. Dále je v dobrém stavu trať z Ovčárny přes Praděd na Červenohorské sedlo. Kvalitní stopa, výjimečně se objevují kameny.


Beskydy

Aktuální sněhová situace:

V Beskydech je sněhová situace nestabilní, je velmi těžké odhadnout, zda bude o víkendu vůbec možné na běžky vyrazit.
Krušné hory

Aktuální sněhová situace:

V Krušných horách zajeďte do biatlonového areálu u Zinwaldu – je zde uměle zasněžováno. Bohužel veřejnost má na stadion přístup pouze ve vyhrazeném čase a za poplatek. Přírodní stopy sporadicky.