„Není žádný extra velký problém, že by se stav zhoršil, spíš to zlepšení není tak velké, jak bychom očekávali,“ uvedla česká reprezentantka.


Eva Vrabcová Nývltová se přitom cítila na soustředění v Livignu, kam odjela po Světovém poháru v Novém Městě, dobře a byla s ním spokojená. „Síla se tam dohnala hodně dobře, zase jsem se cítila jako stará dobrá já. I rychlý trénink, který jsme tam šli, byl fajn. Ale zase mě to stálo víc sil, než bychom si přáli,“ poznamenala 30letá závodnice. „Co se týče přípravy v teple, tak víceméně jsem už bez problémů, ale když je zima a tělo má v mraze fungovat delší dobu, tak je problém. Trénink zvládnu v pohodě, ale abych v tom byla hodinu a půl před závodem, nějak se nastartovala a pak teprve předvedla výkon, v tom je problém. Všechno, co ten závod obnáší, by bylo energeticky tak náročné, že bych třeba jeden zvládla, ale víc ne. A v tuhle chvíli je to asi zbytečné riziko,“ konstatovala lyžařka, která v letošní sezoně absolvovala jen úvodní závod Světového poháru ve Finsku.

Pozice české jedničky tak letos patří Petře Novákové, která strávila po Světovém poháru na Vysočině necelých 14 dní se skupinou lyžařů do 23 let, kteří budou Českou republiku reprezentovat na mistrovství světa této věkové kategorie v Rumunsku (22. – 28. 2.), ve vyšší nadmořské výšce na Passo Lavazé. „Po návratu jsem šla o víkendu ještě tréninky doma a v pondělí měla volno. Následovalo pár rychlejších tréninků v týdnu,“ popisuje přípravu česká reprezentantka. „Já jsem potřebovala nějaký čas, abych se po těch antibiotikách srovnala zpátky do závodního rytmu. Jsem ráda, že jsem teď měla čas potrénovat, i vzhledem k blížícímu se mistrovství světa do 23 let. Na závody ve Falunu se těším, myslím, že na tom nejsem špatně.“


Zatímco Petra Nováková si tréninkový blok pochvalovala, Martin Jakš po týdnu vysokohorského tréninku onemocněl a musel se vrátit zpět do Česka. „Měl jsem virózu spojenou se střevními problémy, dva dny jsem měl horečky, byl jsem mimo. Pak jsem odcestoval domů a příprava bohužel skončila. Byl tu i otazník, jestli se vůbec stihnu dát do kupy na Falun, ale v pondělí jsem to zkusil a rozhodl se, že chci jet a závodit,“ říkal po čtvrtečním příletu do Švédska český reprezentant. „Tou nemocí bude všechno hodně změněné, zejména tenhle první závodní víkend. Vytrvalost myslím celkem zůstává, ale viróza nejvíc sebere tu silovou stránku. Takže se neodvažuju říct, na co by to mohlo stačit. Doufám samozřejmě, že budu bojovat solidně, uvidíme po prvním závodě. Kdyby to bylo špatné, tak bych možná druhý závod vynechal, ale rád bych to odjel všechno.“


Už ve čtvrtek se ve Švédsku konaly závody v klasickém sprintu, které hostil Stockholm. Mezi muži triumfoval Nikita Krjukov, ženám vládla Maiken Caspersen Fallaová. Sobotní a nedělní distanční závody můžete sledovat na Eurosportu nebo prostřednictvím našich online přenosů.