Obecná situace:

Příznivější počasí očekáváme v sobotu – je větší pravděpodobnost, že vykoukne slunce. V neděli očekáváme i nějaké přeháňky - doufejme, že na horách sněhové.

Mapa sněhové pokrývka pro sobotu, 9:00 (interaktivní najdete zde na spodku stránky)




Reporty z bílých stop od běžkařů pro běžkaře!

Napište i vy čerstvé info z vámi navštívených oblastí a získejte odměnu ka každý report!




Předpověď počasí dle ČHMÚ:

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti s deštěm, zpočátku v polohách nad 500 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s se bude během dne měnit na jihozápadní a kromě jižní Moravy bude zesilovat na čerstvý 5 až 9 m/s místy s nárazy kolem 15 m/s.


Předpověď na neděli (00-24):
Převážně zataženo s občasným deštěm. Později od jihozápadu ubývání srážek a oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 13 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.



Krkonoše

Aktuální sněhová situace:

Za posledních 24 hodin bylo upraveno téměř 100 km běžeckých tratí, a to převážně v oblasti Černé hory, Kořenova, Harrachova a Benecka. Právě na Benecku doporučujeme začít a zaběhnout si třeba na Horní Mísečky a třeba pokračovat až na hlavní hřeben na Vrbatovu boudu.


Více na bilestopy.cz/cs/krko­nose




Jizerské hory

Aktuální sněhová situace:

V Jizerkách ve středu nasněžilo pár čísel. V nižších polohách se bohužel sníh měnil v déšť – proto stojí za to přiblížit se do vyšší polohy. Správci tratí se tentokrát činí a o víkendu očekáváme nejlepší lyžařské podmínky právě v Jizerských horách. Ideální startovní pozice je na Kneipě nebo Smědavě.





Orlické hory

Aktuální sněhová situace:

Deštné i Říčky hlásí spíše starší stopy. Od Pěticestí směrem Deštná jsou podmínky dobré – vhodné i na bruslení, pevný podklad. Obecně však očekávejte méně sněhu a vytáhněte opět horší běžky – kdyby náhodou nějaký ten kamínek připletl se do cesty.





Šumava

Aktuální sněhová situace:

Šumavští rolbaři bohužel trochu zaspali možnost kvalitně a pravidelně upravovat stopy – proto sníh, který minulý víkend napadl (a nebylo ho málo), ztrácí na kvalitě. Stopy pomalu, ale jistě měknou. Pokud však na Šumavu zamíříte, neznamená to, že si nezaběháte – sjízdná je celá trasa Šumavského maratonu – a že sem tam vyzujete lyže a kousek přenesete? Alespoň to nebude monotónní.






Jeseníky

Aktuální sněhová situace:

Jeseníky jsou v lepší sněhové kondici – okolí Paprsku a Smrku je velmi dobré, na pevný podklad napadl čerstvý sníh. Dokonce se dá jezdit v okolí Červenohorského sedla – třeba na Ovčárnu nebo Praděd.






Beskydy

Aktuální sněhová situace:

V Beskydech již tolik možností bohužel není. Sněhu je málo a z běžeckých stop lezou kameny a hlína. Na Pustevnách se jezdit dá, je však potřeba počítat s četným přenášením lyží.




Krušné hory

Aktuální sněhová situace:

Běžecké trasy ve vyšších polohách jsou s opatrností sjízdné, bez strojové údržby. Dobrá sjízdnost platí stále pro bučinskou cestu (z Jelení po magistrále ve směru na Pernink), schuppenberskou cestu (KLM nad Perninkem – směr „Nad nádražím“) a okolí Blatenského vrchu a blatenské silnice (spojka na KLM – černou cestu, na Bludnou…)

Mapa upravených běžeckých tras v Krušných horách