„Jsem strašně ráda za medaili, je to pro mě úspěch! Samozřejmě jsem pokukovala po zlaté, tři čtvrtiny závodu jsem na něj jela. Ale já vím, že mám ty začátky rychlé, a i když se snažím jet s větší rezervou, tak jsem stejně na konci pomalejší. Jsem strašně ráda za bronz a doufám, že ve čtvrtek to vytáhnu ještě výš!“ vyhlíží 22letá česká reprezentantka před posledním startem na MS – závodem na 10 km volně.

Petra Nováková rozjela dnešní závod skvěle a na všech mezičasech figurovala se startovním číslem 11 na první pozici, která jí patřila i po průjezdu zbytku startovního pole. „Mně se jelo fakt parádně, nepřepálila jsem to. Ten konec samozřejmě každého bolí, ale myslím, že jsem tam spíš ztrácela z kopce, než že by mi docházelo a nemohla bych. Je to tady náročné v tom, že tu není moc sněhu, trať se nahazuje a strašně rychle to odtává. Takže je to hrozně těžké pro servis, který samozřejmě dělá maximum.“

O zlato přišla Petra Nováková až v poslední čtvrtině závodu, kdy se před českou reprezentantku dostaly dvě její soupeřky – Ruska Šedová a Němka Carlová. I tak byla Nováková se třetím místem spokojená. „Medaile je medaile, jsem strašně ráda, že mám něco hmatatelného, že to není jen výsledek na papíře, ale že mi bude viset doma!“ radovala se po dojezdu.

V prvním distančním závodě si Petra Nováková spravila chuť po včerejším sprintu, ve kterém figurovala na 21. příčce. V kvalifikaci přitom obsadila výborné 6. místo. „Já byla strašně naštvaná, protože jsem chytla takovou blbou rozjížďku. Neodstartovala jsem úplně nejlíp, do kopce jsem se tam zase dostala, ale za Němku, která jela tak zvláštně, že nás všechny soupeřky dojely a já si to pak v jedné zatáčce nepohlídala, holky se tam draly zuby nehty. Takže jsem spíš ztratila v taktice, než že bych nemohla. Byla jsem fakt naštvaná, protože jsem doufala, že i tam budu bojovat o umístění do 6. místa. Ale dneska jsem si to zase trochu vybrala zpátky,“ usmívala se jednička české ženské reprezentace v letošní sezoně.

Další dvě české závodnice, Petra Hynčicová a Andrea Klementová, skončily na 32., respektive 36. místě. Mezi muži do 23 let startovalo v závodě na 15 km klasicky kvarteto Čechů, z nichž si vedl nejlépe Petr Knop, který obsadil velmi dobrou 13. příčku. Distanční závod klasickou technikou dnes čeká ještě juniory, dalším startem bude čtvrteční bruslařský závod. Juniory pak o víkendu čekají ještě štafety.
22. 2. 2016

Michal Novák v elitní desítce na juniorském MS, Petr Knop 13. v kategorii U23

Po bronzovém úspěchu Petry Novákové v prvním dnešním závodě světového šampionátu přicházely z českého běžeckého týmu i další pozitivní zprávy. Její bratr Michal vybojoval mezi téměř stovkou juniorů skvělé 8. místo, Petru Knopovi unikla elitní desítka o necelých 13 sekund a v kategorii do 23 let obsadil solidní 13. příčku. Do první třicítky závodníků se pak vešel ještě Adam Fellner, který skončil 26.

Michal Novák se na start svého závodu postavil zhruba po čtyřech hodinách od bronzového úspěchu své starší sestry a hned na prvním mezičase potvrzoval, že bude patřit k favoritům a adeptům na cenný kov. Český reprezentant se pohyboval v první desítce a v polovině desetikilometrové trati ho od bronzu dělilo necelých 10 sekund. „Stejně jako ségra mám rychlejší začátky závodů, první dvě kola jsem se cítil fakt skvěle, lyže byly úplně super – jak na skluz, tak na odraz,“ popisoval své pocity po závodě, ve kterém mu nakonec patřila 8. příčka a ztráta na medaili byla zhruba půlminutová. „Já jsem spokojený, protože konkurence je opravdu obrovská a být do 10. místa je super! Panuje tu hrozné vedro, jeli jsme v krátkých tričkách, jelo se vyloženě na vodě… Poslední dvě kola to bylo opravdu dost těžké a síly ubývaly,“ přiznal 19letý český reprezentant, který dnešní umístění považuje za svůj zatím největší úspěch v kariéře. A ve čtvrtek bude mít příležitost ho ještě vylepšit. „Řekl bych, že v bruslení jsem na tom výsledkově lépe než v klasice, takže by to mohlo dopadnout dobře.“

Blízko umístění v elitní desítce byl v závodě mužské kategorie do 23 let Petr Knop, který neustále stupňoval své tempo a probíjel se v pořadí výš a výš. „Ale být závod delší, tak nevím, jestli bych dorazil do cíle,“ smál se český reprezentant, který zaznamenal výsledek, který si dával před šampionátem jako svůj cíl. „Na to, jaké tady panují podmínky, jsem spokojený. I když trošku mě mrzí umístění v desítce, na to jsem dneska měl. Ale myslím, že jsem ze sebe vydal maximum, i trenéři byli celkem spokojení, řekl bych, že to dneska vyšlo,“ konstatoval po závodě, ve kterém volil taktiku odpovídající velmi teplému počasí. „Já jsem si říkal, že jak jsou těžké podmínky, tak se to bude dost zpomalovat. Nechtěl jsem to zezačátku přepálit, vyrazil jsem asi pomaleji než normálně a pak jsem zkoušel zrychlovat, což se mi dařilo. Myslím, že síly jsem si rozvrhl velice dobře.“

A jaké že na mistrovství světa v klasickém lyžování panují podmínky? „Je tu hrozné vedro, někteří už chodí v kraťasech, není se ani kde rozjíždět. Lyže na závod jsme si dneska zkoušeli hodinu a půl před startem, aby se vůbec dalo. Mé uznání patří servismanům, kteří se s tím poprali velmi slušně, lyže jsme měli dneska opravdu dobré,“ říká Petr Knop a dodává, že řada závodníků se před svými starty rozjíždí na kolečkových lyžích. „Já jsem něco takového ještě nezažil, v teplotách kolem 15 stupňů jsem nikdy nezávodil. Myslel jsem, že je nemožné na tom kousíčku sněhu uspořádat závody, ale jak jsem se včera a dneska přesvědčil, tak to možné je,“ oceňuje i práci organizátorů.

Ti budou chystat závodní trať znovu na čtvrtek, kdy proběhne závod volnou technikou s individuálním startem.

Výsledky závodu na 10 km klasicky – čeští junioři:

8. Michal Novák (+54.3)
44. Petr Pilz (+2:30.0)
49. Ondřej Dudek (+2:59.0)
51. Karel Macháč (+3:01.4)

Výsledky závodu na 5 km klasicky – české juniorky:

39. Zuzana Staňková (+2:13.1)
48. Anna Sixtová (+2:26.9)
53. Kateřina Janatová (+2:44.4)
60. Markéta Lubinová (+3:35.6)

Výsledky závodu na 15 km klasicky – muži do 23 let:

13. Petr Knop (CZE) +2:12.2
26. Adam Fellner (CZE) +3:14.9
35. Luděk Šeller (CZE) +4:03.1
57. Jakub Antoš (CZE) +6:32.5

Výsledky závodu na 10 km klasicky – ženy do 23 let:

3. Petra Nováková (CZE) + 17.0
32. Petra Hynčicová (CZE) +3:20.9
36. Andrea Klementová (CZE) +4:16.9

Kompletní výsledky najdete zde.
18. 2. 2016

MS juniorů a sportovců do 23 let startuje za týden, běžců bude v Rumunsku 15

Na vrcholnou mezinárodní akci dorostenecké kategorie (olympijské hry mládeže, 12.–21. 2. 2016) naváže mistrovství světa juniorů a lyžařů do 23 let v Rumunsku, jehož první závody proběhnou 22. února. I na něm bude mít Česká republika zastoupení a do Rasnova odcestuje hned 15 sportovců, z toho osm juniorů, kteří budou bojovat i ve štafetách. Velkými českými nadějemi jsou sourozenci Novákovi, kteří se po startu ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě potkají na další prestižní akci.

Komu se v poslední dekádě dařilo na mistrovství světa juniorů a do 23 let, tomu patří i další velké úspěchy v seniorské kategorii. Alespoň pro české běžce na lyžích s medailemi z tohoto šampionátu to platí bez výjimky. Zatím poslední cenný kov přivezl v roce 2009 Aleš Razým, který se stal mistrem světa do 23 let ve sprintu, o rok dříve titul vybojoval v distančním závodě Martin Jakš. Ten dokázal na mistrovství světa uspět i v juniorské kategorii, když si v roce 2006 dojel pro stříbrnou a dvě bronzové medaile. Druhé a třetí místo ze stejného šampionátu má na kontě i tehdy juniorská reprezentantka Eva Nývltová a Martina Jakše v bronzové štafetě doplňovali Razým, Krška a Horyna.


Po deseti letech od medailových žní touží česká výprava opět po cenných kovech. U Petry Novákové o tomto cíli mluvil už před sezonou její trenér Lukáš Krejčí a medailové ambice potvrzuje pár dní před šampionátem i Václav Korunka, který bude mít v Rumunsku závodnice do 23 let na starosti. „Cílem kluků bude atakovat desítku. Desáté místo bude super výsledek, spokojení budeme i s patnáctkou,“ doplňuje Zbyněk Valoušek, trenér zodpovědný za mužskou část výpravy do 23 let.

Mezi juniory se letos zatím velmi daří Michalu Novákovi, který stál čtyřikrát na stupních vítězů v Alpen Cupu, z toho jednou dosáhl na prvenství – hned v úvodním podniku v Hochfilzenu na volné desítce. V Rumunsku se tahle distance pojede klasicky, ale na programu je také bruslařská patnáctka, která nahradila původně plánovaný skiatlon, a sprint. „U Michala je asi skoro jedno, co se pojede. Obecně pro juniory platí, že když bude někdo do 6. místa, bude to bomba, cokoli do 10. místa je taky úplně fantastický. Když bude medaile, o které můžeme snít, bude to úplně úžasný!“ hlásí před vrcholem sezony pro juniorské reprezentanty trenér českého týmu Petr Michl.


Čeští junioři na MS: Kateřina Janatová, Karel Macháč (oba ČKS Ski Jilemnice), Anna Sixtová, Petr Pilz (oba Ski klub Jablonec nad Nisou), Zuzana Staňková (LSK Lomnice nad Popelkou), Markéta Lubinová, Michal Novák (oba LK Slovan Karlovy Vary), Ondřej Dudek (Olfin Car Ski team Trutnov)


Sportovci do 23 let na MS: Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary), Andrea Klementová (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), Adam Fellner (Fenix Ski team Jeseník), Petra Hynčicová, Petr Knop, Jakub Antoš, Luděk Šeller (všichni Dukla Liberec)


Program MSJ a U23

22. 2.       sprinty       volně       junioři, U23
23. 2.       10 a 15 km       klasicky       U23
24. 2.       5 a 10 km       klasicky       junioři
25. 2.       10 a 15 km       volně       U23 (původně plánovaný skiatlon)
26. 2.       10 a 15 km       volně       junioři (původně plánovaný skiatlon)
28. 2.       štafety       volně/klasicky       junioři

Zdroj: www.czech-ski.com