Na své si zde přijdou profíci, amatéři, hobíci i děti. Stejně jako v minulých ročnících je Šumavák jediným běžkařským závodem na území ČR zařazeným do prestižního mezinárodního seriálu Euroloppet. Výborně vybavené zázemí závodu série ČUS - Stopa pro život bude rozprostřeno na Kvildě.


Počasí je však i letos nevyzpytatelné a jeho rozmary přinutily pořadatele na poslední chvíli k zásadním organizačním změnám v závodech. Věříme, že i tak si všichni účastníci oblíbeného Šumaváka užijí, pořadatelé závodu pro to udělají maximum.


Sobotní program zahájí od 9:30 ČT :D Šumavský minimaraton. Děti si zvolí z tras dlouhých 1, 2, 5 a 8 km a rozdají si to na běžkách mezi sebou. Po závodě dostanou všichni kromě tradičních dárků od pořadatelů a účastnického diplomu i malý dáreček od oblíbených maskotů České televize – zábavu a radost přijedou z Kavčích hor dělat Večerníček s Bobem a Bobkem. Start i cíl se bude nacházet v prostoru louky u lesa při Pramenské cestě (Kvilda – směr Prameny Vltavy u lesa – cca 2 km pěšky od zázemí závodu). Dětské závody se pojedou na cca 1 kilometrovém okruhu, jak počasí a sněhová vrstva dovolí.

Starty dospěláckých závodů budou na Modravě (cesta směr Březník, 1km od obce, shodné místo jako v roce 2014). Pro přepravu závodníků z Kvildy na Modravu bude zajišťována autobusová kyvadlová doprava zdarma. Cíl bude na Kvildě u výjezdu z lesa od Pramenů Vltavy. Kromě standardní Základny 211 v zázemí závodu na Kvildě bude k dispozici i mobilní úschovna věcí a oblečení na Modravě. Zde odložené věci budou transportovány na Kvildu a uloženy v Základně 211 v areálu závodu, kde si je po dojetí závodníci zase bezpečně vyzvednou.


Trasy pro sobotní závod volnou technikou i nedělní klasický styl jsou totožné: dlouhá trať - 35 km, krátká trať - 20 km. Je na vaší kondici, jakou distanci zvolíte, jedině na Šumaváku se jede skate krátký i dlouhý, stejně jako klasika.

Málokdo si dokáže v zimě představit lepší zázemí pro účastníky běžeckého závodu než na akcích Stopy pro život. Také služby v areálu závodu na šumavské Kvildě budou na nejvyšší úrovni. Prezence účastníků proběhne v nově zrekonstruovaném historickém obecním sále na Kvildě. V samotném zázemí naleznete velký vyhřívaný stan s kuchyní, jídelnou, barem, kavárnou a stánky partnerů. Nepostradatelnou součástí je také Základna 211 s příjemně vyhřívanými šatnami a úschovnou lyží a svršků. V zázemí dále najdete bezplatný Ski servis České spořitelny i další možnosti profesionálního namazání lyží od mistrů mazačů za poplatek, Test centrum Rossignol s půjčovnou lyží z letošní kolekce a spoustu dalších užitečných prodejních stánků.

Během dne se nebude nudit ani doprovod závodníků. Vyzkoušet můžete nezávodní vyjížďky po okolí pod vedením zkušených běžkařů. Tempo si v těchto open jízdách určíte sami, a tak jsou vítány i rodiny s dětmi nebo starší běžkaři, kteří si touží na běžkách zajezdit, ale nechce se jim závodit. Pro úplné začátečníky je zase k dispozici škola lyžování, a zájemci nemusí být pouze děti. S běžkami se totiž dá začít v každém věku! A pokud počítáte s tím, že na Šumavě zůstanete celý víkend, doporučujeme v sobotu večer pobýt na Kvildě. O zábavu i o hudební doprovod je tu vždy perfektně postaráno.


Přijeďte každopádně včas, přesuny na start zaberou tentokrát mnohem víc než je pár minut. O ostatní se na místě postará pořadatelský tým, dbejte jejich instrukcí a užijete si bezstarostný víkend plný zábavy a sportu!

Sledujte další aktuální informace na www.stopaprozivot.cz a www.skimaraton.cz

Praktické informace čtěte ZDE.