Naposledy jsi startoval v neděli v Lahti (více zde), dalo se ještě něco natrénovat mezi příletem do Čech a odletem do Kanady?

Moc prostoru k tréninku nebylo. Z Finska jsem se vrátil v neděli večer, v pondělí jsem se byl na hodinku lehce projet, v úterý to byly dvě hodiny. Podmínky doma na Šumavě nebyly zezačátku úplně ideální, jak přišla obleva, ale v úterý se to přehouplo do sněžení a něco připadlo. Tak jsme vyrazili s reprezentačním kolegou Mírou Ryplem na trénink a bylo to výborný, dobře jsme se projeli.

V Kanadě tě čeká osm etap ve 12 dnech, k tomu navíc velký časový posun. Jak těžký pro tebe bude?

Já jsem to mockrát nezažil. Akorát před olympiádou ve Vancouveru, kde jsme ale byli 14 dní dopředu na přípravě a pak jsme přejížděli do dějiště. Na aklimatizaci tak bylo dost času, což bylo příjemné. Podruhé jsem to zažil, když se letělo na druhou stranu do Sappora na mistrovství světa. Také tam to ale bylo spojené s delší přípravou na místě. Uvidíme, říká se, že aklimatizace trvá kolem pěti dnů, takže jsem rád, že jsem mohl letět o trochu dřív.

Ski Tour Canada je novinkou ve Světovém poháru. Co na ni říkáš?

Já myslím, že to je zajímavé, zase něco nového, změna i pro mě. Pro zpestření svěťáku to bude dobré. Celkem se i těším, i když ještě lepší by to bylo, kdybych cítil, že mám parádní formu. Teď je to po nemoci, co jsem na začátku měsíce prodělal, takové všelijaké. Ale doufám, že po dalším týdnu, co jsem teď měl, by to mohlo být zase lepší.

Takže jaký cíl si v Kanadě dáváš?

Sprinty asi nebudou mojí doménou, ale distance kolem 15 kilometrů by mi mohly sedět. Rád bych tam jel všechny závody slušně, hlavně na bodovaných příčkách. Když se jede kolem 20. místa, tak už je to dobré, rád bych se tomu přiblížil.

V první dvacítce jsi skončil i v celkovém pořadí Tour de Ski. Bude pro tebe Ski Tour Canada hodně podobnou záležitostí, nebo čekáš něco výrazně jiného?

Asi to bude podobné, únava se bude zase střádat. Nové to bude v tom, že na Tour de Ski už člověk ví, jak se připravit, jak vypadají přejezdy, jaké jsou destinace. V Kanadě to bude neznámé prostředí, v polovině je ještě přelet na západní pobřeží, v tomhle to bude dost zajímavé. A to i pro týmy, které jsou zvyklé jezdit zařízenými kamiony. Teď to budou mít trochu komplikovanější a i pro ně to bude něco nového.


Zdroj: www.czech-ski.com


Rozhovory s dalšími reprezentanty:

Petra Nováková

Lukáš Bauer