Muži:

„Dneska to byl hodně těžký závod, spíš už na morál než na fyzičku. Jsem ráda, že jsem to tu dobojovala na 17. místě, myslím, že to není špatné. Hlavně jsem ale ráda, že jsem mohla odjet celou sezonu, že mi drželo rameno,“ zmínila zranění, které ji připravilo o závěr loňského ročníku.

Vítězkou kanadské tour se po skvělém výkonu v poslední etapě stala suverénka sezony Therese Johaugová, která si připsala jubilejní sté umístění na stupních vítězů a vyrovnala rekord své krajanky Björgenové v počtu etapových vítězství v jednom ročníku Světového poháru, když oslavila už sedmnáctý triumf. A to ve velkém stylu – na trati dojela a následně předjela Heidi Wengovou, na kterou na 10 km najela více než minutu a půl. Norské trio na stupních prvního ročníku Ski Tour Canada doplnila Östbergová, která ve stíhacím závodě uhájila třetí pozici.

Petro, při první stíhačce na tour jsi říkala, že jsi pocítila sílu vlny, která tě dojela (více zde). Jak se dnes jelo právě v té vlně, navíc hodně početné?

Ta vlna člověku dost pomohla, aby s někým mohl jet, kousnul se. Dneska jsme dojeli i Charlotte Kallaovou, která startovala 40 sekund před námi, takže vlna určitě sílu má. Ale mě už se dneska nejelo vůbec dobře, bylo to takové utahané, spíš už na morál, než že bych tam předvedla něco extra.

Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Nejdřív se jelo pomalu, než jsme se tam všechny po startu srovnaly. Do prvního dlouhého stoupání jsem jela v prostředních stopách balíku, takže jsem nemohla reagovat na těch pár vepředu, co trošku poodjely. Nemohla jsem si z té stopy vystoupit, protože vpravo i vlevo někdo byl. Tam jsem udělala chybu, že jsem si nevybrala krajnější stopy, abych mohla reagovat… Pak jsem se snažila sjet tu díru, což se mi povedlo, ale stálo mě to síly a pár holek mě pak ještě převálcovalo. Spíš jsem to pak jela s tím, že prostě musím dojet.

Po páteční etapě sis stěžovala na bolest zad. Jak to s nimi vypadalo v posledním závodě?

Cítila jsem je, ale aspoň už jsem v noci nekašlala, takže to bylo celkově lepší než v pátek. Ale v těch pasážích, kde člověk jede víc v předklonu, tak záda trochu bolely. Dneska už to byla taková směska všeho naakumulovaného po celé tour…

Jak jsi spokojená se svým vystoupením a celkovým umístěním na Ski Tour Canada?

Já jsem ráda, že jsem to tu dobojovala na 17. místě, myslím, že to není špatné. Nějaké chybičky tam určitě byly, na konci už jsem měla trošku horší skate než klasiku, ale na druhou stranu si říkám, že jsem to odjela dobře. Dokončila jsem závod podobný Tour de Ski, kde jsem byla nemocná a jsem ráda, že jsem se sem mohla dostat a odjet celou sezonu, že mi drželo rameno.


Ženy:

„17. místo je naprosto super, i když bych samozřejmě byl rád výš. Ale na to, co mám za sebou, musím být velmi spokojený. Na skoro všech závodech jsem měl velmi dobré lyže, takže patří dík i servisu,“ zhodnotil vystoupení na tour Bauer.

Parádní výkon v posledním kanadském závodě předvedl jasný vítěz Světového poháru Martin Johsrud Sundby, který postupně dojel a následně předjel jak nakonec třetího Northuga, tak v cíli druhého Usťugova, a připsal si další triumf v úspěšné sezoně. Navíc vyhrál už osmou tour v řadě.

Lukáš Bauer i Martin Jakš absolvovali díky startu ve vlně závodníků od 11. místa de facto závod s hromadným startem, který se jel na čtyři kola. „Já se v tom prvním nikam netlačil, chtěl jsem si otestovat lidi z balíku, ale pak bylo mým cílem propracovat se co nejvíc dopředu a ve třetím, nejdéle ve čtvrtém okruhu zkusit zaútočit. Celkem se to dařilo, ale ve čtvrtém kole už na to nějak nebylo. Měl jsem trošku problémy ve stoupáních a hlavně se už nastřádala únava,“ popisoval průběh závodu na 15 km klasickou technikou Lukáš Bauer. „Dojel jsem de facto na konci té hlavní skupiny, ale byl to boj. Se 17. místem celkově jsem spokojený, protože jsem odjížděl do Kanady s tím, že žádná velká forma není vzhledem k problémům, které jsem v sezoně měl. Byl to velký boj a jsem rád, že tour končí,“ přiznal závodník liberecké Dukly.

Martin Jakš se v hlavní skupině startující pohromadě držel v prvním kole, pak už síly neměl. Svou pozici v celkovém pořadí ale přesto uhájil. „Ve druhém kole jsem se trápil, pak jsem se s tím ale nějak srovnal a našel jsem si svůj rytmus. Poslední dvě kola jsem se nachomýtnul k jednomu Kanaďanovi, se kterým jsem jel, a pár lidí jsme ještě dojeli. Byl mezi nimi i Eirik Brandsdal, o kterém jsem věděl, že je v celkovém pořadí pár sekund za mnou a chtěl jsem ho udržet za sebou, což se mi nakonec podařilo. Ale je pravda, že jedna, dvě příčky už stejně moc nehrály roli, celkově tour hodnotím hodně špatně,“ přiznal Jakš. „Byl to hodně těžký podnik, osm závodů na konci sezony, ještě s tím cestováním, bylo to hodně náročné. V tom duchu jsme se bavili i na meetingu závodníků, skoro každý zmiňoval, že těch závodů je možná až dost. Já jsem se tu navíc nepotkal s formou, takže jsem to kousal o to víc.“
10. 3. 2016

Ski Tour Canada - Lukáš Bauer zajel nejlepší výsledek v sezoně, Petra Nováková dál drží krok s elitou

Výborným výkonem se i v dalším distančním závodě kanadské Ski Tour prezentoval Lukáš Bauer. Po osmém nejrychlejším čase ve stíhacím závodě, ve kterém mu první bod ještě těsně unikl, dojel ve středu na 18. místě skiatlonu na 2x 15 km a zejména v závěru klasické části se pohyboval i na úplné špici startovního pole v hledáčku televizních kamer.
Další výborné umístění na Ski Tour Canada si Petra Nováková připsala ve skiatlonu, když ve středečním závodě na 2x 7,5 km dojela na 14. místě. V klasické části se česká reprezentantka držela ve skupině bojující o elitní desítku, která se na bruslařském úseku rozdělila a Nováková nakonec finišovala osamocená se ztrátou necelých 26 sekund na desátou příčku.

Muži:

Těm v prvním kole těžkého závodu neunikl ani Martin Jakš, figurující při nájezdu do druhého ze čtyř klasických okruhů v první desítce. V cíli nakonec obsadil 35. příčku, Lukáš Bauer si připsal první letošní body. „Jsem spokojený, je to super! Necítil jsem se dobře, bylo to trápení, ale výborný výkon, výborný výsledek, výborné lyže!“ radoval se po dojezdu.

Lukáš Bauer i Martin Jakš vyrazili do závodu pěkně zostra a už na druhém mezičase oba čeští reprezentanti figurovali v první desítce, ve které se v rámci početné skupiny Bauer dokázal držet i v posledním klasickém okruhu. „Já jsem to tak chtěl. Ta trať se mi líbila a věřil jsem, že klasika bude lepší než bruslení, tak jsem to nechtěl schovávat. Ale bylo to takové trápení, ty mokré a hluboké podmínky tomu samozřejmě napomohly,“ přiznal 38letý český reprezentant. „Ale dobře to dopadlo!“ dodal hned vzápětí.

Klasickou část končil Bauer na skvělém pátém místě, Martin Jakš se pohyboval těsně za bodovanou třicítkou a do druhé poloviny závodu vyrážel osamocen. Ani Lukáš Bauer ale nebyl se začátkem bruslařské části spokojen. „Měl jsem tam takovou slabší chvilku, někde jsem se trochu zaseknul a roztrhlo se to. Ale to se stane. Únava se hodně nasčítávala, bylo to opravdu hodně mokré a hluboké,“ připomněl složité podmínky na trati. Nakonec se s nimi zvládl popasovat a dojet v první dvacítce, když ve finiši ještě sprintoval s Kanaďanem Killickem o 18. příčku. „Jo, ještě jsem se tam s ním přetlačoval, nechtěl jsem se nechat dát. Ale nevím, jestli se tomu dá říct sprint, já měl pocit, že hodně hýbu rukama a nohama,“ smál se v cíli.

Pro vítězství si dojel díky trháku v samém závěru 30km závodu Martin Johnsrud Sundby, druhý skončil lídr Ski Tour Canada Sergej Usťugov a třetí byl Fin Heikkinen. V celkovém pořadí i po šesti z osmi etap dál vede Usťugov před Petterem Northugem a Sundbym, Lukáš Bauer se posunul na 19. místo a Martin Jakš na 41. příčku.

Ve čtvrtek čeká na závodníky den volna a po něm poslední dva starty sezony – jeden volně s individuálním startem a závěrečný stíhací závod klasickou technikou.

Výsledky – skiatlon, 2x 15 km:

1. Martin Johnsrud Sundby (NOR)
2. Sergej Usťugov (RUS) +2.8
3. Matti Heikkinen (FIN) +3.7

18. Lukáš Bauer (CZE) +1:33.9
34. Martin Jakš (CZE) +4:20.0

Celkové pořadí Ski Tour Canada po 6 etapách:

1. Sergej Usťugov (RUS)
2. Petter Northug (NOR) +47.3
3. Martin Johnsrud Sundby (NOR) +1:04.5

19. Lukáš Bauer (CZE) +8:33.5
41. Martin Jakš (CZE) +13:05.0Ženy

„Myslím, že 14. místo je super, jsou to další body,“ komentovala svůj výsledek závodnice karlovarského Slovanu, které před dnem volna patří celková 15. pozice. O vítězství v 6. etapě si to v cílové rovince rozdaly Norky Johaugová s Wengovou, které spolu bojují i o celkové prvenství. To nakonec udržela díky bonusovým sekundám za triumf v závodě Heidi Wengová.

Jaké jsou pocity pár desítek minut po závodě a dalším dobrém umístění?

Musím říct, že jsem taková rozpačitá. Na klasiku jsem měla suprovou mázu, jelo se mi opravdu strašně dobře. Hlídala jsem si i to, abych měla nějakou rezervu do další části. Pak se nám ale úplně nepovedla občerstvovačka a kvůli tomu poodjela celá skupina. Musela jsem to po přezouvání stahovat a tím síly ubývaly… Myslím, že jsem měla na víc, ale na druhou stranu 14. místo je super, jsou to další body. Takže naštvaná určitě nejsem, beru to tak, že jsem stejně zajela super výsledek!

Jak probíhalo samotné přezouvání?

Zvládla jsem ho relativně slušně a v klidu, asi nastejno s holkama, se kterýma jsem tam přijela. Mezera, kterou jsem si přivezla, zůstala zhruba stejná a tu díru jsem právě pak po přezutí sjížděla. To se mi povedlo, ale přišla jsem tam o strašně sil. A sjela jsem jen tu menší ze dvou skupin, které se vytvořily.

Jak se ti pak jelo v bruslařské části, kde ses zařadila do pětičlenné skupinky?

Já myslím, že tam mi už dost docházelo. I tím, že jsem měla v hlavě, že mi to poodjelo kvůli takové prkotině… Myslím, že pak hraje roli i hlava, ale je pravda, že už jsem neměla ani fyzickou sílu.

Jak moc bolely ty poslední kilometry?

Modlila jsem se, abych už byla v cíli! (smích) Ale myslím, že zpětně budu vzpomínat na oba letošní skiatlony v dobrém. S odstupem mi dojde, že to byl super závod a že jsem zajela dobrý výsledek. I s tím, že to bolí, nebo že se něco nepovede. 14. místo je prostě super.

V Canmore se závodí v dost jiných podmínkách než na západě v prvních 4 etapách, je mnohem tepleji, nad nulou. Hraje to roli?

Je to rozdíl asi 27 stupňů, což je dost. Tam jsme byli u moře, tady jsme v 1500 metrech, i to asi hraje roli. Ale člověk nad tím nesmí moc přemýšlet a musí závodit. Dneska byl sníh zmrzlejší než včera, což asi bylo dané tím, že na sprint projížděli stopu až ráno, na dnešek už večer. Takže to stačilo zmrznout a stopa zůstala tvrdá, proto se mi asi i jelo na klasice tak dobře.

Když zmiňuješ úterní sprint, tak co říkáš tomu, že se ti podařilo i v klasice postoupit?

Já jsem doufala a tušila, že ten postup tam bude a jsem za něj samozřejmě ráda. Ve čtvrtfinále se mi jelo dobře, ale nějak mi to poodjelo z kopce. Nicméně jsem spokojená, že jsem postoupila i v klasice a vím, že na to mám. V příští sezoně to určitě bude víc postupů, než v té letošní (smích).

Výsledky – skiatlon, 2x 7,5 km:

1. Heidi Wengová (NOR)
2. Therese Johaugová (NOR) +0.8
3. Astrid Jacobsenová (NOR) +9.8

14. Petra Nováková (CZE) +1:06.5

Celkové pořadí Ski Tour Canada po 6 etapách:

1. Heidi Wengová (NOR)
2. Therese Johaugová (NOR) +2.9
3. Astrid Jacobsenová (NOR) +1:06.2

15. Petra Nováková (CZE) +6:34.8

6. 3. 2016

Ski Tour Canada - Lukáš Bauer 8. ve stíhacím závodě, Petra Nováková 14.

Lukáš najel sedm sekund na Sergeje Usťugova, vedoucího muže Ski Tour Canada a dnešního vítěze. Pouhých patnáct sekund ztratil na Sundbyho, norského suveréna letošní sezony a nejrychlejšího muže na trati. Lukáš Bauer se v sobotním stíhacím závodě na 15 km volnou technikou blýskl skvělým časem, který v celkovém pořadí znamená posun ze 40. na 31. pozici.
Se startovním číslem 15 a ztrátou pěti sekund na dvě závodnice před sebou vyrazila do sobotního stíhacího závodu na 10 km volnou technikou Petra Nováková. Hned po startu dojela Kylonenovou i Kowalczykovou a na třetím mezičase figurovala na 13. místě. Pak ale čtyřčlennou skupinku, do které přijela i Němka Ringwaldová, dojela velká skupina závodnic startující ve vlně.

Muži:

„Jelo se mi těžko, pořád platí, že se necítím v pohodě. Takže jsem v šoku, že jsem měl osmý nejrychlejší čas! Nemůžu říct, že to byl špatný závod, když je takový výsledek, ale trápil jsem se, byl jsem neustále na gumě,“ líčil své dojmy po dojezdu Bauer. V celkovém pořadí si o pár příček polepšil i Martin Jakš, kterému v polovině tour patří 48. příčka.

Lukáš Bauer do závodu vyrazil v první hromadné vlně startující čtyři minuty za vedoucím mužem tour a pocitově se mu nejelo nejlépe. „Bylo to náročné, jelo se rychle. Chvílema jsem si myslel, že je to moje poslední minutka na trati,“ usmíval se v cíli, kde se dozvěděl, že zajel osmý nejrychlejší čas dne. „Já jsem si dělal před startem srandu, mluvil jsem s technickým delegátem, že bych si potřeboval koupit tak půlhodinový náskok. Teď nevím, jestli už to tam zahrnul,“ smál se závodník liberecké Dukly. Přitom před začátkem závodu měl z něho obavy. „Tím jak jsme startovali z vlny, tak jsem měl strach, že se v kopcích zasekneme a zase tam budeme stát jako v Montrealu v prvním kole (podrobnosti zde). Ale vždycky se to v těch kopcích natahovalo. Jedinou kolizi jsem měl asi kilometr před cílem, kde jsem se srazil s Heikkinenem, ale naštěstí jsem nespadl,“ líčil průběh závodu, se kterým byl nakonec velmi spokojený. „Z tohohle výsledku jsem příjemně překvapený, budu dál bojovat. Musím přežít klasický sprint, pak přijde na řadu náročný skiatlon. Teď jsme jeli patnáctku, a když si vezmu, že bych měl ještě pokračovat na další, tak nevím,“ smál se při výhledu na další pokračování kanadské tour.

Do druhé poloviny Ski Tour Canada zamíří s 48. příčkou v celkovém pořadí Martin Jakš, který do stíhacího závodu odstartoval v rámci druhé hromadné vlny a zaznamenal 31. nejrychlejší čas dne. „Pocitově se mi jelo docela dobře, hezky jsem si zazávodil. I když tam byly i momenty, kdy jsem si říkal, že by bylo dobré, aby někdo vystřídal a ještě jel. Ale v rámci možností jsme jeli celkem dobré tempo,“ hodnotil svůj čtvrtý start v seriálu, ve kterém mu situaci zkomplikovaly nejen neoblíbené sprinty, ale i nepodařený klasický závod s hromadným startem (více zde). „Nevím, čím to bylo dané, jestli tím začátkem, že jsem nevyrazil a neprobojoval se dopředu. Každopádně jsem tam pak zůstal stát, naštosovalo se to. Kvůli tomuhle závodu je to špatné… Spíš to teď bude boj o nějaké dílčí výsledky, snažit se budu ve všech závodech!“ hlásil závodník liberecké Dukly odhodlaně před přeletem do Canmore.

Výsledky stíhacího závodu mužů a celkové pořadí Ski Tour Canada po 4 etapách:

1. Sergej Usťugov (RUS)
2. Petter Northug (NOR)
3. Emil Iversen (NOR)

31. Lukáš Bauer (CZE)
48. Martin Jakš (CZE)


Ženy:

„Poznala jsem, jak silná ta vlna dokáže být. Docela brzy nás dojely a promíchaly jsme se. Ale bylo dobré, že jsem se držela pořád na špici,“ popisovala průběh závodu Petra Nováková.

Zhruba od poloviny závodu se tak vytvořila velká skupina, ve které Petra Nováková bojovala o udržení své pozice až do cíle. „Bylo dobré, že jsem to táhla asi jen kilometr a půl z celého závodu a že jsem se ani v téhle skupině nikam nepropadala. Možná jsem trochu ztratila v posledním esíčku, kde se přede mě dostaly tři holky. Ve finiši už jsem si ale věřila, věděla jsem, že tam už mě nikdo nepředjede,“ komentovala svou 14. příčku. Ta jí patří i v celkovém pořadí Ski Tour Canada, která bude pokračovat po přeletu do Canmore v úterý – třetím sprintem.

Výsledky stíhacího závodu žen a celkové pořadí Ski Tour Canada po 4 etapách:

1. Heidi Wengová (NOR)
2. Therese Johaugová (NOR)
3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (NOR)

14. Petra Nováková (CZE)
3. 3. 2016

Ski Tour Canada - další ohlasy českých reprezentantů

**Stíhací jízda Lukáše Bauera za body skončila 33. místem, Martin Jakš byl v Montrealu 51, a Petra Nováková je spokojená i po prvním distančním závodě, obsadila 19. místo. **

Muži:

Netypická 17,5 km dlouhá trať v městském parku udělala z druhé etapy Ski Tour Canada jakýsi stíhací závod, byť se startovalo hromadně. Pro Lukáše Bauera s číslem 80 to platilo doslova a český reprezentant se postupně prokousával kupředu až na dohled k bodované třicítce. Podobně se musel na trati prát i Martin Jakš s číslem 55, který se po úvodním propadu startovním polem snažil také probojovat výš. Nakonec dojel na 51. místě, Lukáš Bauer se dokázal prodrat na 33. pozici.* „Spokojenost je, jakékoli zlepšení je dobré. Ale je to samozřejmě pořád pozice diametrálně odlišná od toho, kde bych se chtěl pohybovat,“* shrnul své pocity Bauer.

Vítězem klasického závodu s hromadným startem na 17,5 km se v Montrealu stal Emil Iversen, který si připsal první distanční triumf ve Světovém poháru. Druhý byl jeho krajan Petter Northug a třetí Rus Sergej Usťugov, který si udržel prvenství v celkovém pořadí. V něm patří 51. příčka Martinu Jakšovi, Lukáš Bauer se po 80. místu ze sprintu posunul na 37. pozici.

Rozhovor s Lukášem Bauerem:

Jak těžko se na trati v Montrealu probíjelo dopředu?

Ta trať samozřejmě velmi ovlivnila závod, zejména pro druhou polovinu startovního pole. Byly tam dvě velké stojky, kde to bylo moc úzké vzhledem k tomu, že nás startovalo přes 80. Takže jsme tam první dvě kola stáli. A pak bylo na trati ještě jedno výrazně užší místo na nejvyšším bodě, kde člověk viděl, jak ti vepředu už jedou o další smyčku dál. Takže to nebylo úplně ideální. Na druhou stranu je to tour a měl si člověk vyjet dobré pořadí ve sprintu, což bohužel pro mě nepřipadá v úvahu. Musím počítat s tím, že jakmile nestartuji někde vepředu, tak dostanu okamžitě minutu jen tím, že tam člověk stojí.

Kdy už se dalo předjíždět?

Asi od druhého kola, kdy už se to tolik neštosovalo v těch kopcích. Pak už se nějak dalo jet, ale bylo to velmi náročné, protože sníh byl dost sypký, takže se špatně odráželo nahoru a ve sjezdech byly velké plotny, takže vždycky když se jelo s nějakou skupinou, tak to bylo velmi zajímavé a člověk se jen modlil… Nejen aby sám nespadnul, ale aby nespadnul ani nikdo před ním, protože vyhnout se tomu by bylo velmi obtížné.

Přesto ses prodíral pořadím dopředu. Jak náročná byla ta stíhací jízda za první třicítkou?

Bylo to hodně náročné, což ale platilo pro všechny. Cílem bylo propracovat se do třicítky a určitě to bylo lepší než ve sprintu, ale to jsem očekával. Uvidíme dál – když se na takovéhle podmínce dostanu z 80. místa ke třicítce, tak to může předpovídat, že v další klasice by to mohlo být zase o kus lepší.


Výsledky – muži, 17,5 km klasicky

1. Emil Iversen (NOR)
2. Petter Northug (NOR) +5.3
3. Sergej Usťugov (RUS) +14.5

33. Lukáš Bauer (CZE) +2:43.9
51. Martin Jakš (CZE) +4:13.4
Ženy:

Hromadný start a klasická technika. Tak vypadala druhá zastávka Ski Tour Canada, jejímž hostitelem byl Montreal. Ženy absolvovaly na trati v městském parku 10,5 kilometru a Petra Nováková přijela do cíle v první dvacítce, když obsadila 19. místo. „Já jsem spokojená, protože ta dnešní podmínka, to byla strašná hančovina. Myslím, že jsme tam všechny nechaly duši, bylo to fakt těžký. Byl tam nově nasněžený prašan, který neměl žádný podklad, takže jsme se nemohly vůbec odrazit, nejelo to. Ale myslím, že to dopadlo dobře, jsem ráda, že jsem udržela první dvacítku, to je paráda!“ hodnotila závod Petra Nováková, které aktuálně patří 16. místo v celkovém pořadí. Do čela se vyšvihla díky suverénnímu triumfu Therese Johaugová, která zvítězila s minutovým náskokem.

Rozhovor s Petrou Novákovou

Když se vrátíme na start, tak tam jsi měla díky včerejšímu 11. místu ve sprintu dobrou pozici. Jak vypadaly první stovky metrů? Začalo se hodně rychle…

Po startu tam byla rovina, přišel první kopeček a hned dvě hnusné zatáčky, které na takhle velké startovní pole nebyly stavěné. Takže start byl strašně rychlý z toho důvodu, abychom se tam všechny nějak napasovaly. Hned ten první kopeček byl na stromeček, vešly se tam dvě, maximálně tři závodnice vedle sebe a bylo nás přes 70. Takže se jelo docela svižně.

Kopečků a stromečků bylo na trati docela dost, jak těžký byl pro tebe závod?

Trať byla jiná než ostatní, jelo se v parku, kde jsou roviny, ale když je kopec, tak jde o takové strmé stráně. Nedalo se to vyjet klasikou a podle mě by to pomalu nešlo ani v případě, kdyby stopa byla umrzlá. V kombinaci s tím, jaký byl sníh, to byla hrozná hrabačka, bylo to opravdu hluboké. Ale naštěstí nás teď čeká den volna (úsměv).

Od poloviny závodu jsi držela svou pozici na konci první dvacítky. Přišel někde nějaký výrazný zlom?

Pořád jsem jela kolem 17. místa, pak mě dojela Ruska Běloruková a Němka Fesselová. Na dlouhých rovinách jsem to musela hodně tlačit, nechala jsem si přidat na lyže ještě jednu vrstvu a ta pro mě asi byla strategicky nevýhodná právě na těch rovinách, závodnice mi odjížděly. Ale byla to moje volba, myslela jsem, že to tak bude lepší. Ale já jsem ráda, že jsem to udržela v té dvacítce, to je pro mě paráda!

Jak se ti po dvou startech líbí Kanada?

Je to celé trošku jiné než v Evropě, Kanaďani jsou takoví laxnější, všechno mají na háku. Ale je to tu nádherný, opravdu něco jiného a svým způsobem krásného a kouzelného. I když je to někdy trochu kýč, má to něco do sebe.


Výsledky – ženy, 10,5 km klasicky

1. Therese Johaugová (NOR)
2. Heidi Wengová (NOR) +1:00.3
3. Astrid Jacobsenová (NOR) +1:09.8

19. Petra Nováková (CZE) +2:31.1


Zdroj: www.czech-ski.com