A odpověď zní: „Děláme vše pro to, aby se závod uskutečnil, ale konečné slovo má příroda. Připravujeme i několik krizových scénářů, které počítají s tím, že v případě, že by nebylo možné závod uskutečnit na obvyklých distancích 70 a 40 km, závodilo by se alespoň na zkrácených tratích 50 a 30 km v nejvyšších partiích Jeseníků, kde je sněhu dostatek. Finální rozhodnutí o tom, kterou variantu nakonec zvolíme, ale budeme schopni oznámit až několik dní před startem, který je v neděli 13. března“.

Historie Jesenické 70

Vždy to byl trochu „jiný závod“. Už v 70. a 80. letech minulého století patřilo J70 označení „nejtěžší běžkařský závod v zemi“. Když organizátoři z XC Sport clubu Karlov v roce 2013 po čtvrtstoletí J70 obnovili, museli čelit nové legislativě především v oblasti ochrany přírody. Závod se proto neběží zcela po původní trase, ale na náročnosti to rozhodně neubralo.

Jesenická 70 je pravděpodobně jediným „laufem“ na světě, kde organizátoři nechávají úsek, který je upravený pouze „nožně“. Je to malá pocta bývalým účastníkům této akce, kteří v takovýchto stopách absolvovali celý závod. Trať je velmi členitá, doslova „nahoru-dolů“. Závodníci se musí utkat nejen s délkou a převýšením, ale i různým typem a kvalitou sněhu, což je náročné na techniku jízdy i přípravu lyží. Ještě jednu věc byste měli vědět, pokud zvažujete, že byste se Jesenické 70 zúčastnili: právě díky náročnosti profilu je prakticky nemožné absolvovat závod systémem start-cíl pouze pomocí soupaže, jak často vídáme na ostatních laufech. Jesenická 70 je natolik náročná, že by ji soupaží neabsolvovali ani ti největší borci ze světové běžecké špičky. Ne nadarmo má v podtitulu – nejtěžší lauf v ČR. To ví nejen Michal Hájek, ředitel závodu, který většinu laufů osobně absolvoval, ale potvrzují to i borci, kteří závodili v minulých ročnících obnovené J70.

Příprava je v plném proudu

I když organizátoři stále nemají jasno, v jaké podobě se J70 letos pojede, není možné čekat a přípravy jsou proto v plném proudu. Startovní čísla, čipy, dárkové balíčky, jídlo, pití, zázemí pro závodníky – to všechno už je připraveno, nebo je před dokončením.

Pokud se závod neuskuteční v původně plném rozsahu, jsou rozpracovány dvě náhradní varianty:
První varianta je na svážnici nad Skřítkem směrem na Alfrédku, dále směrem do Kotle s případným sjezdem na Mravencovku.
Druhá varianta je z Červenohorského sedla, okruhy Malý Jezerník - pod Velký Jezerník - Petrovka, cíl na Pradědu.
Obě varianty mají svá úskalí a značné organizační problémy, ale pořadatelé jsou rozhodnuti udělat vše pro to, aby se J70 letos jela.

„Vše nakonec rozhodne počasí. Pokud bude pršet a sníh, který zatím na trati je, odtaje, tak budeme muset J70 zrušit. V takovém případě budeme vracet startovné všem, kteří ho už zaplatili. Stále pevně věříme, že se J70 pojede alespoň v náhradní variantě“, říká Michal Hájek.

Děkujeme všem partnerům, kteří nás podporují i v této nelehké situaci, o to více si jejich podpory ceníme. Jmenovitě společnostem CRAFT, BIRELL, START a dalším. Samotná organizace závodu by se pak neobešla bez pomoci Horské služby Jeseníky a bezpočtu dobrovolníků.


Vše podstatné o závodu vč. aktuální situace najdete na webových stránkách www.jesenicka70.cz, jejichž prostřednictvím se můžete k závodu také přihlásit.