Extrémní závod, extrémní nasazení, 130 závodníků ze čtyř zemí a také extrémní počasí. To byl ve zkratce premiérový ročník Red Bull Nordix v Česku. Na větrnou hůrku na Božím Daru si i v mrazu našlo cestu zhruba 1200 diváků. A rozhodně nemuseli litovat, že nezůstali doma v teple. Známá jména táhla, kombinace ski-sprintu a skikrosu se líbila. Startovalo se z pět metrů vysoké rampy, klopené zatáčky vyrostly do výšky čtyř metrů a nebýt silného protivětru, létalo by se na skocích dále než jen čtyři metry. To vše samozřejmě na běžkách!

Závodníci kromě náročné trati a překážek, na které nejsou zvyklí, bojovali především se silným protivětrem. Ten dokonce v nárazech dosahoval síly vichřice. „ Protivítr byl hrozný. Na sjezdech to ještě tolik nevadilo, ale když to člověk rozbalil na skoku, málem ho to srazilo zpátky,“ ulevil si v cíli vítěz Ladislav Rygl. „ Ale až na to počasí je to paráda. Trať byla perfektně připravená, sjela se tu silná konkurence a člověk tady musí skutečně ukázat, co na běžkách umí,“ pochvaloval si s vítěznou trofejí v ruce.

Olympionik Milan Šperl chtěl kromě závodění ještě pobavit diváky. Na skocích předváděl ukázkové roznožky a soupeře ničil drtivým finišem. Stačilo ale jedno drobné zaváhání a místo finále z toho bylo dvanácté místo. „Určitě jsem chtěl dopadnout co nejlíp, ale zároveň jsem si to strašně užil. Tohle jinde nenajdete a myslím, že i pro lidi je to parádní podívaná.“

Diváci kromě drsných soubojů můžů shlédli i nádherný souboj v kategorii žen. Bývalá reprezentantka Zuzana Kocumová odrážela do posledních metrů utok mladičké Petry Novákové, která však těsně před cílem v přemíře snahy upadla. I tak sklidili obě bojovnice velký potlesk. Kocumová si v cíli oddychla:„ No jsem moc ráda, bylo to o kousek. Celkově to bylo vůbec povedené. Jezdí se z kopce, není to taková dřina, tak jsem si přijela zazávodit. Ty skoky a hrby ale rozhodně nejsou nic jednoduchého.“

Ladislav Rygl se teď může těšit do švýcarského Davosu, kde se pojede další závod Red Bull Nordix v této sezoně. A čeká ho tam opravdu zdatná konkurence. Podle pořadatelů by měl na závod dorazit čerstvý vítěz Světového poháru v běhu na lyžích a olympijský vítěz Nor Peter Northug. Ve startovní listině pak figurují i jména českých závodníků Martina Koukala, který už má s Nordix zkušenosti a také sprintera Dušana Kožíška.

VÝSLEDKY RED BULL NORDIX – BOŽÍ DAR

MUŽI:

  1. LADISLAV RYGL CZE
  2. OLIVER WUENSCH GER
  3. DAN MÁKA CZE
  4. MICHAL GALANDÁK CZE

ŽENY:

  1. ZUZANA KOCUMOVÁ CZE
  2. PETRA NOVÁKOVÁ CZE
  3. ŠÁRKA ZELENKOVÁ CZE
  4. BLANKA MIARKOVÁ CZE