Po minulém závodě Visma Ski Classics v Toblachu skončil John Kristian Dahl třetí a v rozhovoru řekl, že se cítí sebevědomý a dobře připraven na Vasaloppet. Také uvedl, že je v soupažné technice velice silný. A extrémně silný v neděli byl, když stvrdil své druhé vítězství v tomto nejdelším závodě na okruhu Visma Ski Classics.

Byl to těsný souboj po celý závod až do konce, kdy sprintovalo do cíle asi 19 mužů z nejrychlejší skupiny až na cílovou čáru v Moře. Stian Hoelgaard byl hned za Dahlem, což ukazuje, že jeho místo na stupních vítězů na italské Marcialonze nebyla žádná náhoda. Anders Höst skončil třetí, což bylo docela překvapení pro mnohé, ale ne pro něj, protože se před nedělním závodem cítil velice silný.

Roli speciálního hosta v tomto závodě splnil Švýcar Dario Cologna, specialista na distanční závody, který se snažil uplatnit i tomto dálkovém běhu. Odvedl skvělý závod, ale přece jen se před něj prosadili čtyři zkušení laufaři, skončil na 5. místě. Narušil tak jako první norskou nadvládu nad tímto závodem. Favorit letošního seriálu Petter Eliassen tentokrát nestačil, zbyla na něj 21. pozice, ale dojel jen se šestisekundovým odstupem za vítězným Dahlem. Jinak se opět prokázala norská suverenita.

V ženské kategorii byla Rakušanka s českými kořeny, Kateřina Smutná, o dvě vteřiny rychlejší než specialistka na soupažnou techniku Britta Norgrenová. Lina Korsgrenová z Bauerova týmu obsadila poslední místo na stupních vítězů se sedmisekundovým mankem. Letošní pomalejší podmínky umožnily nejlepším ženám se držet v čelní skupině mužů a to umožnilo dojíždět těm nejrychlejším jen s desetiminutovým požděním na vítězem v mužské kategorii. Což je úctyhodné.

Teplota byla v době startu v Sälenu jen dva stupně pod nulou, a v některých místech padal nový sníh do stopy. Prvních asi 300 závodníků se drželo pohromadě až do třicátého kilometru, což z tohoto dálkového běhu rázem udělalo kontaktní sport. Nikomu se zpočátku nechtělo jet na vedoucí pozici. Až po projetí občerstvovačky na Risbergu špičkoví lyžaři začali zrychlovat a startovní pole se začalo trhat. Zde se také zrodil jeden z mála úniků mladého Nora. Hlavní skupina však v čele se zkušenými Andersen Auklandem a naším Standou Řezáčem začala včas zrychlovat a uprchlíka tak dostihla šest kilometrů před cílem.

Jak dopadli naši závodníci? Skvěle si opět počínal svým devátým místem Stanislav Řezáč, který přijel v čelní skupině a nestačil jen v závěrečném spurtu. Prokázal tak, že se s ním musí stále počítat na čelních příčkách tohoto závodu, který už jel po osmnácté. Dvanáctým místem se blýskl stále se po zranění zlepšující Petr Novák. Oba měli na vítěze ztrátu pouhých 5 vteřin. V kategorii žen po vítězství téměř naše Kateřiny Smutné byla nejlepší na 27. místě Šárka Zelenková.

V juniorské kategorii si svým umístěním na druhé příčce pojistil prozatímní vedení v celkovém hodnocení Hoelgaard, náskok si trochu vylepšil, zatímco Emilia Lindstedt již potvrdila celkové vítězství, bez ohledu na další výsledky. Zelený trikot nejlepšího sprintera stále drží Andreas Nygaard.

Příštím závodem seriálu Visma Ski Classics je jiný legendární závod v Norsku – Birkebeinerrennet, který se koná v sobotu 19. března.

Muži – 90 km klasicky

1.     John Kristian Dahl (Norsko)     4:08:00
2.     Stian Hoelgaard (Norsko)     4:08:01
3.     Anders Höst (Norsko)     4:08:01
4.     Fjeld (Norsko)     4:08:01
5.     Dario Cologna (Švýcarsko)     4:08:01
6.     Ottosson (Švédsko)     4:08:02
9.     Stanislav Řezáč     4:08:05
12.     Petr Novák     4:08:05

Ženy – 90 km klasicky

1.     Kateřina Smutná (Rakousko)     4:17:56
2.     Britta Norgrenová (Švédsko)     4:17:58
3.     Lina Korsgrenová (Švédsko)     4:18:05
4.     Bonerová (Švýcarsko)     4:20:38
5.     Slindová (Norsko)     4:20:50
6.     Lindborgová (Švédsko)     4:23:58
27.     Šárka Zelenková