13. 3. 2016

Stíhací závod zakončil letošní Alpen Cup, Michal Novák v něm bral stříbro

Poslední start v letošním Alpen Cupu absolvovalo v Toblachu 14 českých běžců na lyžích, z nichž nejlepšího výsledku dosáhl Michal Novák mezi juniory. Ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou bral stříbro a podruhé se v Itálii probojoval na stupně vítězů. „Jelo se mi perfektně, naprostá bomba! Dneska neskutečným způsobem sedly lyže, jely úplně výborně a hrozně mi pomohly v tom výsledku. Fakt mě to bavilo,“ komentoval svůj úspěch juniorský reprezentant. V první desítce skončil v neděli také Aleš Razým mezi muži, nejlepší z žen byla na 15. místě Sandra Schützová.

Michal Novák odstartoval do stíhacího závodu ze čtvrté pozice a ztrátou 54 sekund na vedoucího Francouze Colleta. Ten byl nakonec jediným soupeřem startujícím před českým reprezentantem, který jeho tempu odolal, odstup v cíli se ale smrskl na necelých 11 sekund. Ztrátu na druhého a třetího muže na startu 19letý závodník karlovarského Slovanu zlikvidoval a dojel si pro další medailové umístění po vítězství v úvodním prologu, který se jel také volnou technikou (více zde). „Bruslení mi tady určitě sedlo líp, ale včerejší desáté místo v klasice bylo dané tím, že byly opravdu náročné podmínky pro servis a taky jsem se asi měl rozhodnout jet soupaž.“ I tak Michal Novák v Itálii přidal ke svému úspěšnému vystoupení v letošním Alpen Cupu další tři povedené závody a se svými starty v tomto seriálu kontinentálního poháru byl spokojený. „Hodnotím to jen pozitivně, navíc i když se mi někde něco nepovedlo, tak to beru jako plus ve smyslu zkušenosti do budoucna.“

Velmi dobrou pozici na startu stíhačky měl Aleš Razým mezi muži, když se na 15km trať vydal jako druhý se ztrátou pouhých 9 sekund na vedoucího Itala Claru. Závodník plzeňského Sport Clubu ale v závodě volnou technikou, kterou dlouho nemohl vůbec trénovat, pár příček ztratil a do cíle dorazil na 7. místě. Od stříbrného Němce Notze ho ale dělilo pouhých 7,4 sekundy... Na 16. pozici finišoval Petr Knop, jako 25. dokončil závod Jakub Gräf, oba dva členové liberecké Dukly a české reprezentace.

Umístění v první desítce udržela mezi ženami Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice), šestá nejrychlejší v sobotním klasickém závodě (více zde), která se na trať 10km nedělní stíhačky vydala jako sedmá. V cíli patřilo české reprezentantce 15. místo, na první desítku přitom ztratila necelých 10 sekund. 18. příčku obsadila Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň), 19. byla Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě) a 29. Andrea Klementová (Fischer Ski klub Šumava Vimperk).

Kompletní výsledky stíhacího závodu i celého závěrečného podniku Alpen Cupu najdete zde.
12. 3. 2016

Michal Novák na Alpen Cupu bere bronz

Početná česká výprava běžců na lyžích na německém Alpen Cupu slaví první úspěch. Postaral se o něj Michal Novák, jenž v sobotní klasice závodníků do 20 let dojel třetí. Mezi muži byl nejlepším z Čechů Petr Knop, který uzavíral první desítku. Do Top 10 se mezi ženami probojovaly sedmá Sandra Schützová a osmá Karolína Grohová.

Michal Novák v závodě na 15 km klasicky nestačil pouze na suverénního vítěze Dominika Buryho z Polska a druhého Julese Laperreho z Francie. Na prvního přitom ztratil minutu a devět sekund. „Ta ztráta na Buryho je celkem velká. Ale třetí místo beru, jsem spokojený. Nebylo to z mé strany nic mimořádného, ale ani žádný propadák. Byl to takový můj naprůměr,“ hodnotil Novák po závodě.

„Snažil jsem se to ze začátku nepřepálit, chtěl jsem si držet tempo, nebo ho postupně ještě zvyšovat, což se mi také podařilo. Na mezičasech jsem se postupně zlepšoval. Jelo se mi opravdu celkem dobře,“ vyprávěl o své taktice český talent.

Teď už závodník karlovarského Slovanu vyhlíží druhou část Alpen Cupu – nedělní závod s hromadným startem. „Těším se hodně, měl by to být první hromaďák v sezoně. Jedná se o tom, že by nám trať zkrátili, ale klidně bych si dal těch původních dvacet kilometrů,“ řekl. A s jakým umístěním by byl zítra spokojený? „Samozřejmě bych bral stejné místo jako dneska. Ale spokojený bych byl třeba i s pátým místem. Uvidíme,“ dodal.

V závodu mužů se z českého týmu nejlépe dařilo Petru Knopovi (Dukla Liberec), který uzavíral elitní desítku se ztrátou minuty a jedenácti sekund na vítězného Jasona Rueesche ze Švýcarska. Aleš Razým (Sport Club Plzeň) dojel osmnáctý a dvojice Adam Fellner (Fenix Ski Team Jeseník), Dušan Kožíšek (Dukla Liberec) se seřadila na 21. a 22. místě.

Dokonce dvě české zástupkyně se prodraly do nejlepší desítky v závodu žen na 10 km. Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice) brala sedmé místo, hned za ní na osmé příčce dojela Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě). Top 10 těsně unikla Kateřině Berouškové (Sport Club Plzeň), která skončila dvanáctá.

I v kategorii do 20 let figurovala dvě jména českých závodnic v první desítce. A naprosto shodně jako Schützová s Grohovou se mohly na sedmé a osmé příčce seřadit také Kateřina Janatová (ČKS SKI Jil,enice) a Anna Sixtová (Ski klub Jablonec nad Nisou). Mezi sedmou Janatovou a devátou Sixtovou se však vecpala Anita Klemenčicová ze Slovinska.
12. 3. 2016

Aleš Razým na bedně v závodě Alpen Cupu, Schützová a Novák v TOP 10!

V pátečním prologu skončil těsně pod stupni vítězů, v sobotním distančním závodě si ještě o jednu příčku polepšil a už na nich nechyběl. Český reprezentant Aleš Razým vybojoval bronz na posledním podniku Alpen Cupu v Itálii, když 15km klasickou trať objel soupaž a na stříbro ztratil pouhé 3,4 sekundy. „Jelo se mi docela dobře, akorát jsem udělal jednu drobnou chybu, že jsem si vzal hůlky s malými košíčky, což mě možná stálo druhé místo. Co říkali servisáci, tak tomu prvnímu, který jel také soupaž, to jelo jako blázen,“ komentoval výsledek závodník Sport Clubu Plzeň. Umístění v elitní desítce dnes zaznamenali také šestá Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice) mezi ženami a desátý nejlepší junior Michal Novák (LK Slovan Karlovy Vary).

Že pojede závod soupaž, věděl Aleš Razým dlouho dopředu, zranění paty mu totiž nic jiného nedovolí. Stejně si počínal i v lednu při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě, kde absolvoval první úsek štafety také soupaž a stejným stylem si dojel i pro titul mistra republiky v klasickém závodě na 10 km. „Já to mám bez rozhodování, protože tu klasiku nemůžu. V prvním kole jsem dojel Francouze, co startoval 20 sekund přede mnou a jel klasicky, pak jsme spolu dojeli až do cíle. V prvním kole jsem jel líp, pak se nám to srovnalo, jak sníh povolil,“ popisoval průběh závodu.

„Podmínky jsou tu celkem nepředvídatelné, je tady půl metru nového sněhu, jeden den se oteplí v 11 hodin, druhý den o půl hodiny jindy. Ale to nejsme schopní odhadnout. Chvílemi to byl boj, protože to nejelo, ale to měli všichni stejné. Já jsem spokojený,“ zhodnotil bronzový závod Razým. Druhým nejlepším Čechem v sobotním klasickém závodě byl Petr Knop (Dukla Liberec), který skončil 18., jeho oddílový kolega Luděk Šeller pak bral 22. příčku a jako třetí z našich se dostal do první třicítky v 73členném startovním poli.

V ženském závodě na 10 km se dařilo Sandře Schützové (ČKS SKI Jilemnice), která obsadila výborné 6. místo. „Sandra dnes docela burácela a šesté místo ve finále Alpen Cupu je už solidní výsledek. Navíc ztráta 38 sekund na vítězku není na 10kilometrové distanci veliká,“ hodnotil výkon české závodnice trenér ženské reprezentace Petr Steinbach. „Na trati byla docela složitá podmínka, protože se po ranním mrazu začalo se sluncem rapidně oteplovat a stopa vlhnout. Holky dozávodily na tuhé, ale chtělo to si odraz na určitých místech hlídat,“ prozradil k podmínkám v Toblachu. Ve druhé desítce dojely klasický závod 18. Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň) a 19. Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě), třetí desítku pak uzavřela Andrea Klementová (Fischer Ski klub Šumava Vimperk).

I v sobotu se na start postavilo celkem 15 českých lyžařů a do top 10 se v početné konkurenci i dnes probojoval junior Michal Novák (LK Slovan Karlovy Vary), vítěz pátečního prologu (více zde). Mladý závodník karlovarského Slovanu si díky 10. místu připsal další dobrý výsledek v letošním seriálu Alpen Cupu, který zakončí nedělní stíhací závod volnou technikou.
11. 3. 2016

Začalo finále Alpen Cup v Toblachu: Michal Novák vyhrál prolog, Aleš Razým byl čtvrtý!

Závěrečný podnik Alpen Cupu, který je součástí kontinentálního poháru v běhu na lyžích, odstartoval v pátek v Toblachu úvodním prologem volnou technikou. A Čechům se v něm dařilo. Michal Novák z karlovarského Slovanu zvítězil na trati dlouhé 3,3 km mezi juniory, Aleš Razým z plzeňského Sport Clubu pak vybojoval čtvrté místo v početné konkurenci čítající 80 závodníků. Nejlepší z českých žen byla Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice) na 13. místě.

Do Itálie vyrazila početná výprava českých lyžařů, do prologu zasáhlo hned 15 závodníků. Nejlépe si vedl Michal Novák, který ovládl závod juniorů s 5,5sekundovým náskokem na Němce Brüggera. „Je to úžasný, jsem samozřejmě spokojený!“ radoval se po tříkilometrovém závodě juniorský reprezentant. „Mně ta vzdálenost vyhovovala, já se na prolog docela těšil, protože je to takový delší sprint. Je to teda náročné tím, že se hodně zakyselí nohy a je to těžké i na průdušky, takže to nebylo jednoduché.“ Dalšími dvěma starty, které junioři v Itálii absolvují, budou 10 a 15km závody klasickou, respektive volnou technikou. „Už je skoro konec sezony, takže si to chci hlavně užít a třeba si i vyzkoušet nějaké experimenty, novou taktiku,“ prozradil závodník karlovarského Slovanu.

V osmdesátičlenném startovním poli mužů bylo deset závodníků z českých klubů a mezi nimi i člen reprezentačního družstva Aleš Razým, který skončil těsně pod stupni vítězů, když vybojoval čtvrté místo. „Jsem spokojený, myslím, že do desítky se na těchto závodech moc často Češi v mužích nedostanou, takže je to úspěch. Co já si pamatuji, tak jednou jsem to vyhrál, jinak jsem byl párkrát kolem desátého místa,“ říkal po dojezdu závodník hájící barvy plzeňského Sport Clubu, který v sezoně laboroval s obnoveným zraněním paty a závody volnou technikou kvůli němu nemohl absolvovat. „Tohle byl první závod volnou technikou po třech měsících. Asi tři týdny se bruslením pohybuju, ale převážně to byly půlhodinové, hodinové lehké jízdy, abych to dostal do těla,“ přiznal Razým. Druhým nejlepším Čechem v prologu byl 25. Petr Knop z liberecké Dukly, do první třicítky se vešel i jeho oddílový kolega Luděk Šeller, který obsadil 29. příčku.

Na startu úvodního prologu nechyběly ani čtyři české ženy, z nichž nejlepší čas zajela Sandra Schützová. Závodnice ČKS SKI Jilemnice brala 13. místo, jedenadvacátá byla její reprezentační kolegyně Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě) a tři příčky za ní Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň). Andrea Klementová z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk dojela 32., stejně jako třetí nejlepší muž z české výpravy Jakub Gräf (Dukla Liberec).
Zdroj: www.czech-ski.com