Letošní abnormálně teplá a suchá zima, téměř bez sněhových srážek, potrápila milovníky běžeckého sportu po celé Evropě, především ale organizátory a místní pořadatele akcí v horských střediscích. O to větším úspěchem je, že se všech pět závodů Stopy zrealizovalo v plném rozsahu a k naprosté spokojenosti účastníků, i když některé z nich musely být přeloženy na pozdější termín nebo na náhradní tratě.


Seriál slavnostně uvedla novinka série Prolog ČUS Stopa pro život Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě 17. 1. 2016. Akce byla původně naplánována na 27. 12. 2015, ale teploty vystoupaly po celé republice nad 10 stupňů, a tak nebylo možné využít ani připravená sněžná děla. Ta se naplno rozjela až po novoročním ochlazení. Prolog seriálu pro závodníky a jejich doprovod připravil velmi atraktivní odpolední a podvečerní program. Kromě závodů za umělého osvětlení a adrenalinového klání fatbikerů s čelovkami mohli všichni příchozí absolvovat výuku běžecké techniky a střelby na biatlonové střelnici pod odborným vedením místních špičkových trenérů zcela zdarma. V rámci dne otevřených dveří měli také návštěvníci jedinečnou možnost podívat se v Areně do nejmodernějšího sportovního zázemí u nás. Akce se zúčastnilo téměř 400 aktivních návštěvníků.

Loňský nováček seriálu Jilemnická 50 ZP MV ČR (30.-31. 1.) zažil v jednom týdnu před závody nejvíce “sněhových překvapení“. Nejdříve v polovině ledna radost z pěkné nadílky bílého zlata a ochlazení, následovalo oteplení, které přimělo organizátory přesunout závod z již přichystaných tratí na Hraběnce do Vítkovic - Roudnice. Po nesmírném pracovním vypětí a úpravách zdejších tras přišla totální obleva. 6. ročník Jilemnické 50 se nakonec zachránil díky vstřícnému jednání se Ski areálem Horní Mísečky, kde se také závod v původním termínu uskutečnil za účasti 650 závodníků na zkrácených trasách 16, 25 a 32 km, děti jely své tradiční distance.

Ani druhý největší český lauf ČT Šumavský skimaraton (27.-28. 2.) neměl na sněhu ustláno. Jen díky místní obětavé partě pořadatelů ze Ski klubu Šumava, která po celých 14 dnů před závodem svážela sníh rolbami a ručně nahazovala stovky metrů tratě lopatami, se podařilo akci uskutečnit na výše položené Modravě. Nejdelší klasickou trasu ozdobil svojí účastí náš nejúspěšnější dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč. Velkou pochvalu si na Kvildě vyslechli přítomní od prezidenta série Euroloppet, do které Šumavák jako jediný český lauf patří. Skimaraton se blýsknul skvělou účastí více než 1200 závodníků, včetně dvou stovek dětí a řady zahraničních účastníků, doprovázelo ho slunce a k radosti dětí také maskoti České televize, která se stala titulárním partnerem celého závodu.

61. ročník Krkonošské 70 LAWI (5. 3.) byl jedinou akcí, která se obešla bez jakýchkoliv změn. Nejtěžší závod hlídek v ČR se jel v nádherných krkonošských kulisách na tradičních tratích, nechyběly ale ani kratší distance pro hlídky i jednotlivce na 50 a 25 km. Závod zachránilo vydatnější sněžení v posledních dnech před konání akce, díky kterému se jel celý závod bez nutnosti přenášení na lyžích nesjízdných úseků. Kamarádskou atmosféru a kvalitní služby si pochvalovalo téměř 700 lyžařů i fatbikerů, kteří se utkali na 25 km trase.

Sérii uzavřel Karlův běh České spořitelny (12.-13. 3.), který byl letos u příležitosti 700 narozeni Karla IV zařazen mezi akce Karlovských oslav. V původním termínu 20. – 21. 2. nebylo možné na rozmáčené trati akci uspořádat, ale Boží Dar se nakonec stal důstojným dějištěm rozloučení s letošní zimní běžeckou sezónou. Trasy byly sice mírně zkrácené, ale necelá 700 závodníků si na nich dokonale, i přes hustou mlhu, užila poslední sklouznutí v sezóně.

"Hlavním cílem závodů Stopa pro život, stejně jako letní cyklistické série Kolo pro život, je přivést ke sportu co nejvíce obyvatel ČR, rozhýbat děti i celé rodiny, a to se nám podařilo. Vedle profesionálních běžkařů se účastnila našich závodů především široká veřejnost, která se rozhodla svůj volný čas strávit aktivně. Radost na trati a spokojený úsměv všech účastníků v cíli každého letošního závodu je pro nás organizátory tou nejlepší odměnou, naším největším vítězstvím, nepřízni počasí navzdory”, říká David Trávníček z pořádající agentury Petr Čech Sport, s.r.o. "Kromě perfektně upravených tratí, za kterými stojí desítky hodin práce místních obětavých pořadatelů, poskytujeme ve “Stopě” naprosto bezkonkureční služby a servis pro veškeré pohodlí a komfort účastníků. O každého závodníka bylo i letos postaráno jako na závodě světového poháru, možná i lépe. Spokojený závodník se k nám rád vrací, přivede další členy rodiny a své přátele, to je pro nás ta nejlepší reklama”, dodává Jiří Adam, šéf realizačního týmu seriálu.


Seriál Stopa pro život je dlouhodobě zaměřen nejen na aktivní běžkaře, ale i na děti a celé rodiny. V posledních letech se SPŽ daří získat pro běžecké lyžování stále více dětí, mládeže a mladých rodin. Kromě Krkonošské 70 si tak na všech podnicích seriálu 2016 zazávodila i běžkařská drobotina a mladé naděje běžeckého lyžování. Pro zdokonalování techniky nechyběla ani letos škola lyžování, k službám byli i instruktoři na volně otevřených Open jízdách s možností zapůjčení kompletního sportovního vybavení. Není od věci také zmínit, že vybrané startovné jednotlivými pořádajícími kluby je využito v rámci jejich celoroční činnosti na další sportovní přípravu dětí a mládeže.


Účastníci série kromě perfektní organizační přípravy a dokonalého stavu závodních tratí nejvíce oceňují nadstandardní služby seriálu Stopa pro život. Závodníci si kromě kvalitně připravených tratí a dobře vybavených občerstvovacích stanic na trati užili komfort v areálu: parkoviště, vyhřívané šatny, úschovnu lyží a oblečení, výběr z několika variant servisu lyží, testovací centrum lyží Rossignol i bohatou nabídku teplého občerstvení a nápojů ve vyhřívaném velkokapacitním stanu.


Letošní ročník SPŽ nově zaštítila Česká unie sportu, spolu s dalšími institucionálními partnery: MŠMT, Svaz lyžařů ČR a Asociace krajů ČR. V pozici hlavního partnera série se kromě České spořitelny a společnosti LAWI nově objevila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Hlavním mediálním partnerem se stala Česká televize, která přinesla ze všech závodů projektu 15 minutové sportovní reportáže na kanálu ČT Sport a nově se stala titulárním partnerem Šumavského skimaratonu. Jednotlivé akce ČUS Stopa pro život 2016:


17. 1. 2016 ČUS Stopa pro život Prolog Vysočina Arena (Nové Město na Moravě)

30.-31. 1. 2016 Jilemnická 50 ZP MV ČR (Areál Horní a Dolní Mísečky)

27.-28. 2. 2016 ČT Šumavský skimaraton (Kvilda)

5. 3. 2016 Krkonošská 70 LAWI (Špindlerův Mlýn, areál Svatý Petr)

12.-13. 3. 2016 Karlův běh České spořitelny (Boží Dar v Krušných horách)


Více informací o seriálu a závodech na www.stopaprozivot.cz