Tento závod se trochu od ostatních podniků Visma Ski Classics odlišuje. Jednak trochu se vymykajícím profilem, když se startuje v nadmořské výšce 280 m n. m. a první nejvyšší vrchol na 13. km je ve výšce 820 m n. m., po asi 5 km dlouhém sjezdu, kde závodníci snadno dosahují rychlosti kolem 60 km/hod, následuje další stoupání na 34. km do výšky 910 m n. m. Takže profil, na kterém není snadné závodit, jak je v současném seriálu Visma Ski Classics zvykem, jen soupažným odpichem na nenamazaných lyžích. Zároveň všichni závodníci, včetně elity, musí mít s sebou na zádech batůžek s povinnou zátěží 3,5 kg. Jak trať, tak tato zátěž odpovídají trase z roku 1204, kdy vojáci zachraňovali budoucího norského krále Haakon Hakonsena před nájezdníky. Hmotnost batohu tak nahrazuje váhu zachraňovaného dítěte.

Již pár set metrů po startu šly do čela závodu ženy, startující 30 min. před elitou mužů, které si svoje lyže připravily na klasickou techniku. Přece jen tak dlouhé stoupání na začátek 54 km dlouhého závodu je docela náročné absolvovat jenom soupažným odpichem, zvláště pro ženy. Byla to Japonka Masako Ishidaová a Polka Justina Kowalczyková, známá především z distančních závodů, které po většinu tratě klasickou technikou spolupracovaly a dokázaly si vytvořit už velice nadějný náskok. Až v závěru se k nim propracovala Švýcarka Seraina Bonerová, která také na namazaných lyžích částečně využila příležitosti se ve velkém protivětru schovat za záda předjíždějících mužů. K vedoucí dvojici se asi 10 km před cílem velice rychle přiblížila. Chvíli se jí Kowalczyková ještě držela, ale v závěrečných metrech před stadionem tempu již nestačila a Bonerová si tak vychutnala na tomto závodě již svoje čtvrté vítězství. V cíli prozradila, že obě soupeřky v úvodním táhlém stoupání nasadily tempo, které pro ní bylo dost vysoké a tak se raději zaměřila na tempo, které ji vyhovovalo. Uplatnila tak svoje zkušenosti z tohoto závodu postupně vystupňovaným tempem. Kowalczyková naopak uvedla, že se od začátku cítila trochu unavená z Kanadsko-amerického turné ve světovém poháru. S malým zpožděním pak přijela Japonka Ishidaová. S tříminutovým zpožděním pak dojela první „soupažící“ závodnice, trochu vyčerpaná, Britta Johansson Norgrenová, čímž potvrdila svojí vedoucí pozici v seriálu Visma Ski Classics. Páté místo nakonec vybojovala statečným výkonem po nemoci se pomalu rozjíždějící čerstvá vítězka Vasova běhu, Rakušanka s českými kořena Kateřina Smutná.

I někteří muži kategorie Elite se také vydali na trať na namazaných lyžích pro klasickou techniku, a tak tempo závodu do úvodního stoupání rozjížděli klasici náš Lukáš Bauer a Rus Poltoranin, později i Fin Niskanen. Lukáš Bauer byl také první, který protnul čáru úvodní sprinterské prémie a jako jediný z klasiků se pak poměrně dlouho držel asi třicetičlenné skupiny soupažících mužů. V prvním sjezdu a následné rovinaté části ještě stíhal, ale po dosažení nejvyššího bodu tratě 34. kilometru už se mu začali závodníci na holých lyžích na rovinách a zvláště z dlouhého sjezdu do cíle v Lillehammeru pomalu vzdalovat. Tady už se začala prosazovat výhoda nenamazaných lyží a oddělila se vedoucí skupinka šestice Norů, vedených zkušeným Andersem Auklandem a vítězem posledního závodu Vasova běhu John Kristianem Dahlem, kteří tak potvrdili norskou nadvládu v letošní lyžařské sezóně. V nájezdu do cílové rovinky bylo velice těsno, všech šest závodníků si chtělo vytvořit do sprintu nejlepší pozici. Zkušenosti ze sprintů ve světových pohárech však využil docela agresivně najíždějící Dahl, což způsobilo téměř kolizi, ale on si tak vytvořil mírný náskok. Ve sprintu v závěrech těchto dlouhých závodů však v současnosti nemá konkurenci. V cíli uvedl, že se mu podařilo kupodivu po vítězném Vasaloppetu před čtrnácti dny dobře odpočinout a dnes se cítil velice silný. Kupodivu jeho nejsilnějším soupeřem byl až do cíle, nejstarší, ale i nejzkušenější, Anders Aukland na druhém místě. I přes těsnou porážku byl s výsledkem spokojený, protože si tohoto závodu velice váží a letos zde byla velice silná konkurence.

Statečně po většinu závodu se soupeři bojoval i dvojnásobný vítěz tohoto závodu Stanislav Řezáč, ale v závěrečných kilometrech zůstal ve druhé skupince závodníků a tak na něj zbylo patnácté místo, o sedm míst později pak přijel Lukáš Bauer. Zpočátku zde byl vidět i Petr Novák, ale možná nevhodně zvolený počet posledních závodů mu neumožnil udržovat tempo těch nejrychlejších. Po skvělém dvanáctém místě na Vasově běhu před čtrnácti dny absolvoval v minulém víkendu také švýcarský Engadin marathón, což mu možná sebralo více sil, než očekával. Na takto náročný závod se již nestačil dostatečně zregenerovat.

Celkově před posledním závodem vede Peter Eliassen a v ženské kategorii Britta Johansson Norgrenová. Pouze 40 bodů v celkovém hodnocení dělí od sebe nejmladší závodníky juniorské kategorie Stiana Hoelgaarda a Anders Hösta. O vítězi tak rozhodne poslední závod švédský Årefjällsloppet. Sprinter Anders Nygaard je již jistým vítězem sprinterů.

Muži – 54 km klasicky

1. John Kristian Dahl (Norsko)     2:27:34
2. Anders Aukland (Norsko)     2:27:34
3. Petter Eliassen (Norsko)     2:27:34
4. Sjur Röthe (Norsko)     2:27:34
5. Tord Asle Gjerdalen (Norsko)     2:27:54
15. Stanislav Řezáč      
22. Lukáš Bauer      

Ženy – 54 km klasicky

1. Seraina Bonerová (Švýcarsko)     2:55:04
2. Justina Kowalczyková     2:55:14
3. Masako Ishidaová     2:56:01
4. Britta Johansson Norgrenová (Švédsko)     2:57:57
5. Kateřina Smutná (Rakousko)     2:59:57