Původně byl tento závod s délkou 75 km druhý nejdelší po Vasově běhu. Vloni byl zkrácen na 47 km a letos by měl mít 65 km, jak jinak, než klasicky. Nebo soupaží? To je otázka, kterou si klade spousta závodníků a servismanů celou sezónu před závody Visma Ski Classics, které mají trochu náročnější profil. Pohled na výškový profil Årefjällsloppetu napovídá, že soupažným odpichem asi pojedou jen ti nejsilnější.výškový profil závodu


Na co se můžeme o víkendu těšit?

Samozřejmě není rozhodnuto o výsledku posledního závodu, ale není rozhodnuto ani o celkovém pořadí celého seriálu v jednotlivcích i týmech. Vítězství na Årefjällsloppetu i v celém seriálu z loňska obhajuje v mužské kategorii Nor Petter Eliassen, který si zatím drží vedení v letošním roce s náskokem 161 bodů. To je suma pro druhého Tord Asle Gjerdalena ještě dosažitelná. Ale vítěz posledních dvou podniků seriálu John Kristian Dahl má již větší ztrátu, 269 bodů.

V ženské kategorii obhajuje loňské překvapivé vítězství Rakušanka českého původu Kateřina Smutná, letošní zasloužená vítězka Vasova běhu. Té jsme se po jejím vítězství zeptali na pár otázek:

Jak se Vám jelo po celou dobu v houfu mužů?

Asi po deseti kilometrech se to celé sjelo, takže nás jelo pohromadě něco kolem 150 a to bylo hodně nebezpečné. Musela jsem si pořád hlídat, aby mi někdo nezlomil hůlku, a celkově být ve střehu. I s občerstvením to bylo složité, ale za Mangsbodarnou, což je 23. km, se to začalo naštěstí pomalu rozjíždět.

Můžete popsat svoje pocity, když jste v závěru jela s mírným náskokem před druhou Norgrenovou?

Posledních 300 metrů jsem vůbec nevěděla, jaký mám náskok před Brittou Norgren. Pořád jsem čekala, kdy se objeví vedle mě, ale k tomu naštěstí nedošlo. Ve finiši jsem si fakt sáhla až na úplný dno. Tomu, že jsem vyhrála Vasák, jsem uvěřila až asi deset minut po dojetí do cíle. Myslím, že asi málo kdo věřil tomu, že by to mohl vyhrát někdo jiný než Britta, ani já ne, ale někdy je k takovému výsledku potřeba i trochu štěstí....

Jak jste prožívala projíždění cílem, na první pohled na Vás ani nebyla znát únava?

Posledních 15 kilometrů se jelo brutální tempo. V tu dobu mě dojela Lina Korsgren a snažily jsme se dojet Brittu, která měla ještě přes půl minuty náskok. Dojely jsme ji a skupinu kluků asi 5 km před cílem a poslední 3 kilometry se jely opravdu na doraz. A že na mě nebyla znát únava? Tak to bych ani neřekla :). To byl jeden z mála závodů, kde jsem byla v cíli tak vyčerpaná, že jsem ani neměla sílu se radovat z vítězství :)

Jak jste se cítila druhý den po závodě?

Druhý den po závodě jsem se cítila jako po každým dlouhým maratónu. Po sprintu do cíle bolely břišní svaly, ale jinak jsem se cítila celkem v pohodě. Dala jsem si jeden den volno, další den jsem se jela trochu projet na lyžích a ještě ten den večer jsem lehla s teplotami do postele. Asi to bylo tím, že jsem v cíli prochladla, protože mě kvůli různým rozhovorům nenechali ani převlíknout. Tak sem si dala nedobrovolně 5 dní volno a v neděli se šla na hoďku projít na lyžích. Nebyla to optimalní regenerace po Vasáku a taky to bylo znát za 14 dní na Birkebeineru.


V letošním roce však v této kategorii dominuje Švédka Britta Johansson Norgrenová, která bude chránit svůj nadějný náskok 180 bodů před Kateřinou Smutnou. Ta naopak bude muset odolávat náporu o pouhých 30 bodů za ní v dobré formě závodící Serainy Bonerové, vítězky nejen posledního podniku norského Birkebeineru, ale i loňského Årefjällsloppetu.

Soutěž sběračů sprinterských prémií na trati jednotlivých závodů si již definitivně na minulém závodě zajistil mladý Andreas Nygaard. Zatím překvapivě na čtvrtém místě je náš Lukáš Bauer, který nasbíral svoje body na Birkebeineru. Ženy tuto soutěž nemají v letošním roce vypsanou. Pořadí zvláště vypsaným kategoriím závodníků do 26 let zatím vévodí Emilia Lindstedtová a Stian Hoelgaard.

Jak to vypadá v celkovém pořadí týmů? Zatím s náskokem 686 bodů vede Team Santander (Kateřin Smutná, Tord Asle Gjerdalen a další), před Teamem United Bakeries (Astrid Øyre Slindová a John Kristian Dahl), třetí již se ztrátou více jak 1000 bodů je Team Exspirit (Seraina Bonerová a Morten Eide Pedersen). Další týmy na 4. místě Lager 157 Ski Team se Švédkou Brittou Johansson Norgrenovou a na 5. místě Team Lease Plan Go s Petterem Eliassenem již nemají ve svých řadách kromě těchto lídrů v jednotlivých kategoriích tak výkonnostně vyrovnané závodníky.

A co další naši závodníci?

Zatím nejlepší umístění na 11. místě drží Adéla Budíková. Absence ve dvou posledních závodech ji stála umístění v první desítce, snad jí vyjde poslední závod. O tři místa pod ní je pak Klára Moravcová. Stanislav Řezáč je v současné době na 12. místě, o umístění v první desítce se připravil pro něj až 65. místem na Birkebeineru. Trať v Åre by mu ale měla vyhovovat.

26. místo pak drží Petr Novák, který na začátku sezóny bojoval s následky letního zranění, ale svým 12. místem na Vasáku si jednak polepšil, ale také nabral dostatek sebevědomí do dalších závodů. I jeho jsme se zeptali po splněném snu s umístěním v první dvacítce na Vasově běhu na pár otázek.

Jaké jsi měl pocity, když jsi přijížděl v tak velké skupině do poslední zatáčky před cílem?

Člověk nemá v takové chvíli čas přemýšlet o tom, jaké to je tam být, a spíše se soustředí na to, aby se vyvaroval chybám a posunul se co nejvíce na špic balíku.

Do cíle jste přijeli se Standou Řezáčem, spolupracovali jste po trati spolu?

Během první poloviny závodu jsme si celkem mnohokrát pomohli a uvolnili si místo ve stopě. Pak jsem musel na cca 30. km jít na záchod a tím jsem se hodně propadl balíkem na nějaké 160. místo. V tu chvíli se vpředu začalo docela závodit a já měl plno starostí se dotáhnout zpět do hlavní skupiny. Pak už jsem se pohyboval stále na chvostu hlavního pole a Standa naopak pracoval na čele, takže tam už jsme se moc nepotkali. :-)

Co pro tebe 12. místo v tomto závodě znamená?

Je to pro mě jedno z nejcennějších umístění v mém životě. Vzhledem k letošní sezóně, ve které se velmi trápím a nebyl jsem schopný podávat solidní výkony, je tenhle výsledek z říše snů. Můj velký cíl byla top dvacítka. Nakonec jsem si celý závod užil a bojoval až do cíle o nejvyšší příčky. To člověka velmi potěší, když opět může bojovat s těmi nejlepšími.