Podmínky a výškový profil hlavně pro kategorii žen jasně napovídaly, že kdo chce vyhrát, bude muset jet na lyžích s odrazovým voskem. Pořadatelé byli nuceni připravit náhradní trať s cílem nikoliv na náměstí ve známém lyžařském středisku Åre, ale po 63 km čekalo na závodníky výraznější velice prudké asi 600 m dlouhé stoupání do cíle v Edsåsdalenu. Jeho prudkost si nic nezadá s pověstným stoupáním při Marcialonze, jen bylo kratší. Připravili nádhernou trať, která dokonale prověřila lyžařské kvality nejen svým převýšením, ale i technickou zdatností. Úseky bez zatáček skoro nebyly, stále museli závodníci řešit zatáčky, zúžení tratě či přejezdy přes můstky. Jenom úseky přes zamrzlá jezera byly rovinatější. Některé přejezdy jezer však z důvodu, že nezamrzla, museli úplně zrušit a změnit tak část tratě. Na jednom úseku se závodníci dokonce málem dostali do konfliktu s malým stádem losů, přebíhajících těsně před vedoucí skupinkou přes trať.

V ženské kategorii se poměrně brzo vytříbila dvojice Justyna Kowalczyková a Seraina Bonerová, s celkem přesvědčivým náskokem na skupinu s Kateřinou Smutnou, Linou Korsgrenovou a Masako Isidaovou. Všechny jely na lyžích namazaných odrazovým voskem. V cíli, který byl na vrcholu již zmiňovaného stoupání, měla nakonec více sil Kowalczyková. Na technice stoupání do kopce bylo vidět, že Bonerová evidentně odrazovým voskem šetřila a tak svůj soupažný odpich musela nahradit „stromečkem“. Většina závodnic tak do cíle docházela naprosto vyčerpaná. Ano, opravdu doslova docházela. Až na 7. místě dojela soupažným odpichem po celou trať jedoucí vedoucí závodnice celého seriálu Visma Ski Classics Britta Johansson Norgrenová, což jí ale k celkovému prvenství stačilo.

Vedoucí skupina mužů měla po absolvování nejdelšího stoupání přibližně v polovině tratě 8 závodníků, všechny z desítky nejlepších z celkového hodnocení, z toho 4 závodníky silného týmu Santander. Tuto skupinku neudržel jen náš Stanislav Řezáč, ani Lukáš Bauer. Ke konci závodu se neustále stupňovalo tempo, které stěží držel stále poslední jedoucí Švéd Daniel Richardsson. Do cílového kopce si nejlepší pozici zpočátku držel John Kristian Dahl, ale nejvíce sil v soupažném odpichu pak měl a celkem přesvědčivě i zvítězil Johan Kjølstad, následován J. K. Dahlem. Všichni závodníci úvodní skupiny padali na zem ihned po projetí cílové čáry, někteří zůstali ležet i přímo na ní. Pohled do cílového prostoru moc nepřipomínal, že se jednalo o závod v běhu na lyžích. Vypadalo to více jako po boji. Třetím místem si potvrdil vedoucí pozici celého seriálu Petter Eliassen. Na pátém místě pak přijel již legendární matador lyžařských laufů Anders Aukland. Z našich přijel na velmi pěkném 16. místě Petr Novák.

Výsledky kategorie ženy – 63 km klasicky

1.     Justyna Kowalczyk     SANT     3:02:01.49
2.     Seraina Boner     TEXS     3:02:17.38
3.     Masako Ishida     UNBA     3:03:18.77
4.     Kateřina Smutná     SANT     3:03:29.88
5.     Lina Korsgren     PIIN     3:04:52.14

Výsledky kategorie mužů – 63 km klasicky

1.     Johan Kjølstad     UNBA     2:35:46.28
2.     John Kristian Dahl     UNBA     2:35:52.08
3.     Petter Eliassen     LEAS     2:35:55.15
4.     Daniel Richardsson     TEXS     2:35:59.20
5.     Øyvind Moen Fjeld     SANT     2:36:02.27


Celkové prvenství obhájil z loňského roku Petter Eliassen, následován Tord Asle Gjerdalenem a Joh Kristianem Dahlem. V ženské kategorii vyhrála Britta Johansson Norgrenová, loňská vítězka Kateřina Smutná nakonec neobhájila ani druhé místo, z kterého jí právě v tomto závodě odsunula Seraina Bonerová. Z celkového vítězství v týmové soutěži celého seriálu se radovali členové Teamu Santander, včetně Kateřiny Smutné, s náskokem 662 bodů před Teamem United Bakeries a Teamem Exspirit.