Silvini Madshus team byl v průběhu letošní sezóny nepřehlédnutelný nejen díky nápaditému designu závodních kombinéz od Silvini, ale především zásluhou skvělých výkonů svých členů. Účastnili jsme se všech závodů v dnešní době nejprestižnějšího seriálu v běžeckém lyžování na světě Visma Ski Classics, všech závodů v naší české SkiTour a mnoha dalších, jakými jsou závody Worldloppetu, Mistrovství republiky, Stopy pro život. Bylo nás vidět i ve spoustě jiných sportovních odvětví během léta a podzimu.

A jak to vidí samotný ředitel?

„Po loňské přelomové sezoně, kdy jsme do týmu úspěšně zapracovali světové závodníky typu Stanislava Řezáče, nás čekal zdánlivě klidnější rok, kdy jsme již byli zkušenější a věděli, jak spoustu věcí dělat. Rozhodně to ale neznamenalo, že bychom v něčem polevili. Naopak, ještě jsme přidali. Během léta jsme začali mnohem více trénovat, více času jsme věnovali i regeneraci, kompenzačním cvičením a technice soupaže, která, ať už se nám to líbí nebo ne, vládne v současné době světu. Samozřejmě jen u těch nejlepších, pro netrénované jedince se jedná o holý nesmysl. Jako hlavní cíl jsme si určili opět boj o důstojná umístění ve světovém poháru dálkových běhů pod názvem Visma Ski Classics. Zejména díky Standovi Řezáčovi, který je nestárnoucí legendou této disciplíny, se nám to podařilo. Dík ale patří i Jirkovi Pliskovi v jeho životní sezoně a Kláře Moravcové, kteří do celkové mozaiky přidali nejeden bod, stejně jako další členové týmu. Je až neuvěřitelné, že jsme v konkurenci 32 týmů dokázali s naším amatérským týmem obsadit 8. místo a na některých závodech dokonce porazit i profesionální tým Lukáše Bauera. Kdyby neměl ve svých řadách pomocnici Linu ze Švédska, tak jsme je v celkové klasifikaci dokázali porazit. Jsme tak druhým neseverským, druhým českým a prvním amatérským týmem v celkovém pořadí. Toho si velmi vážím a cením. Druhým hlavním cílem bylo ovládnout domácí scénu, což se také vydařilo. Jasné vítězství v týmech podpořil zejména Jakub Pšenička, který opanoval celý seriál SkiTour, druhé místo bral Jirka Pliska a těsně čtvrté náš další neuvěřitelný závodník Vašek Sedláček. V ženách pak druhé místo brala do race týmu letos povýšená Radka Zelenková a třetí byla loňská vítězka Šárka Vojtková. Všechna tato umístění byla samozřejmě podpořena i výbornými výsledky a hojnou účastí dalších členů týmu. Vidět na stupních nejvyšších jsme byli i na závodech mimo tyto dva seriály, jako byl BoBoloppet, Šumavský maraton, Karlův běh, Zlatý cepín, Skadiloppet atd. Nemůžu nevzpomenout i další sportovce v našich řadách a to zejména Romana Malivánka, který ve věku 41 let dosáhl životního úspěchu v Ironmanu, Šárku Zelenkovou, která vyhrála závod Marcialonga Combinata nebo Vaška Novotného, kterému těsně unikl vrchol osmitisícového Manaslu. Sečteno a podtrženo, po sportovní stránce jsme více než spokojeni. Druhou věcí je udržení stability týmu jako celku, dobré party na tréninky, soustředění a závody, což se nám také více méně stále daří a co by mělo být i nadále naším hlavním cílem. K tomu patří úspěšné pořádání soustředění během celého roku a závodů v seriálu BoBotriple (lyže, kolo a běh) a Silvini Skiroll Classics (10 závodů na kolečkových lyžích). Není toho málo, ale ani členů našeho týmu není málo a to nás zavazuje k ještě větší snaze dělat vše ještě lépe než do teď. A já věřím, že se nám to všem společnými silami povede. Tímto bych chtěl poděkovat všem členům našeho týmu za dosavadní spolupráci, neboť u nás platí známé: „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“.

Výsledky na Visma Ski Classics:

V letošní sezóně jsme byli oceněni v celkovém součtu jako 8. nejlepší tým a stali jsme se 2. nejlepším neseverským týmem. Bylo to především díky stabilním výsledkům Stanislava Řezáče, který se umístil na 15. místě (a nebýt jeho sporné penalizace za chybějící větrovku na Birkebeinerrennetu, opět by skončil v elitní desítce). Nutno je vyzdvihnout i jméno Jirky Plisky a Vaška Sedláčka, kteří po celou sezónu podávali skvělé výkony a ač neprofesionálové, několikrát bodovali mezi elitními světovými závodníky. Mezi ženami nás úspěšně reprezentovala Klára Moravcová (celkově 14. místo) a ve dvou závodech se v našich barvách mezi elitou objevila také běloruská závodnice Valentina Kaminskaya. V loňském roce úspěšná Šárka Zelenková bohužel musela letos ze zdravotních důvodů absentovat. Přesto startovala na závěr sezóny na slavném Vasaloppetu, kde dokázala podat skvělý výkon a bodovat. Jméno našeho týmu tak bylo mnohokrát zmiňováno během televizních přenosů a jistě se dostalo do podvědomí takřka všech domácích fanoušků běžeckého lyžování.


La Sgambeda - prolog 15 km soupaž - 7 účastníků SMT (8. místo – Klára Moravcová + Stanislav Řezáč + Vašek Sedláček + Jakub Pšenička + Marek Pazderský + Tomáš Jakoubek + Jan Svoboda)

La Sgambeda - 24 km - 12 účastníků SMT (17. místo Klára Moravcová, 20. Stanislav Řezáč, 30. Kateřina Moravcová, 49. Vašek Sedláček, 62. Jakub Pšenička, 99. Tomáš Jakoubek, 106. Marek Pazderský, 112. Jan Svoboda, 116. Martin Moravec)

Jizerská 50 - 50 km elita – 4 účastníci SMT (12. Stanislav Řezáč, 47. Vašek Sedláček, 49. Jakub Pšenička, 53. Jiří Pliska)

La Diagonela - 55 km - 9 účastníků SMT (47. Jakub Pšenička, 50. Marek Pazderský, 108. Martin Moravec, 112., Martin Batěk, 165. Daniel Dziubalo)

Marcialonga - 70 km - 11 účastníků SMT (13. Klára Moravcová, 19. Stanislav Řezáč, 46. Jiří Pliska, 49. Vašek Sedláček, 64. Jakub Pšenička, 112. Tomáš Jakoubek, 159. Michal Sedláček)

Kaiser Maximilian Lauf - 65 km - 5 účastníků SMT (6. Stanislav Řezáč, 17. Valentina Kaminskaya, 54. Jiří Pliska)

Toblach - Cortina - 32 km - 19 účastníků SMT (5. Stanislav Řezáč, 11. Klára Moravcová, 18. Radka Zelenková, 35. Jiří Pliska, 59. Marek Pazderský, 70. František Landa, 89. Michal Jedlička, 91. Jan Tryzna)

Vasaloppet - 90 km - 24 účastníků SMT (9. místo Stanislav Řezáč, 25. Valentina Kaminskaya, 27. Šárka Zelenková, 53. Radka Zelenková, 166. Marek Pazderský, 298. František Landa)

Birkebeinerrennet - 54 km - 16 účastníků SMT (14. Klára Moravcová, 64. Stanislav Řezáč, 27. Šárka Zelenková, 45. Martin Tuček, 73. František Landa, 182. Marek Pazderský)

Arefjällsloppet - 63 km - 1 účastník SMT (27. Stanislav Řezáč)


V rámci deseti závodů Visma Ski Classics jsme oblékli dohromady 166 startovních čísel, najeli 518 kilometrů, vypili přes 200 litrů iontových nápojů, spolykali přes 300 gelů a vymazali více jak 30 krabiček prášků. Na tom všem se podílelo zhruba deset servismanů, třicet občerstvovačů a dva manažeři. Celkem jsme na závody najezdili úctyhodných 30.000 kilometrů v autě a spoustu dalších nalétali letadlem.

Výsledky na Ski Tour:

Stejně jako v loňském roce můžeme konstatovat, že domácí seriál závodů SkiTour byl jednoznačně ovládnut Silvini Madshus teamem. V celkovém hodnocení patří 1. místo Jakubovi Pšeničkovi, 2. místo Jirkovi Pliskovi a 4. místo Václavu Sedláčkovi. I v ženách jsme měli skvělé zastoupení díky celkově druhé Radce Zelenkové a celkově třetí Šárce Vojtkové. Pak tedy nemůže být žádné překvapení, že v týmové soutěži jsme se umístili na 1. místě s velkým náskokem před našimi pronásledovateli.

Jizerská 50 – 16 km - 58 účastníků SMT (4. místo Radka Zelenková, 18. Martin Tuček, 30. Jakub Mládek, 40. Michal Sedláček, 48. František Landa, 49. Jan Macaj, 50. Jan Tryzna, 52. Martin Šperl, 53. Jiří Váňa, 68. Milan Kohout – 16 km, 5. Kateřina Moravcová, 8. Tomáš Jakoubek, 11. Marek Ondrášek, 13. Sebastian Kaloš – 12 km)

Bedřichovský nightlightmarathon – 22 účastníků SMT (1. místo Jakub Pšenička, 3. Jiří Pliska, 13. Pavel Janeček, 21. Milan Kohout, 31. Jan Macaj – 35 km, 1. Kateřina Moravcová, 4. Sebastian Kaloš, 5. Tomáš Jakoubek, 7. Martin Moravec – 17 km)

Jilemnická 50 – 10 účastníků SMT (14. místo Jan Tryzna, 15. Martin Tuček, 17. Martin Šperl, 23. Michal Jedlička – 32 km, 8. Martin Moravec – 16 km)

Karlovská 50 - 8 účastníků SMT (1. místo Šárka Vojtová, 2. místo Václav Sedláček, 4. Jakub Pšenička, 10. Pavel Janeček – 24 km, 8. místo Viktor Novotný, 19. Michal Roháček – 12,5 km)

Orlický maraton - 9 účastníků SMT (1. místo Jakub Pšenička, 3. Václav Sedláček, 6. Jiří Pliska, 9. Pavel Janeček – 33 km, km, 7. místo Viktor Novotný, 21. Michal Roháček – 20 km)

JeLyMan - 10 účastníků SMT (2. místo Jiří Pliska, 3. Jakub Pšenička, 5. Václav Sedláček, 20. Jan Macaj, 2. Radka Zelenková, 4. Šárka Vojtková, 5. Iva Novotná – 40 km, 3. Jakub Pšenička – 20 km, 3. Michal Roháček – 10 km).