Ač historicky nic nového pod sluncem, návleky na sportovní obuv se přesto stávají stále důležtejší součástí v aktivitách, kde se setkáváme s rozmary počasí. Vyjímkou není ani běžecké lyžování. Důvod jejich používání je především ochrana před zimou a promočením a současně jsou i alternativou, kterou lze kdykoliv (i uprostřed tréninku) sundat. Jsou v podstatě, řečeno slovníkem outdooru, třetí vrstvou pro naše nohy.

V běžeckém lyžování je celosvětovým trendem, především u závodních bot, vyrobit botu se správnou tuhostí podrážky a skeletu a současně eliminovat její celkovou hmotnost na minimum. V takovémto výrobním programu pak dostává přednost používání specifických, vetšinou odlehčených materiálů. Ty pak, například u svršků boty, nabízejí částečně limitované tepelně izolační vlastnosti.

Stejně tak se u vlajkových lodí světoznámých výrobců neřeší výrazně propustnost vody. V současné době běžné vodoodpudivé membrány u nejvyšších modelů běžeckých lyžáků chybí. Ty se stěhují spíše do nižšších pater a najdeme je u turistických a backcountryových výrobků. Jejich použití u závodních modelů by nejen výrazně limitovalo odvětrávání boty při závodníkových extrémních výkonech, ale i navýšilo již tak vysoké ceny. Vyrobci navíc neočekávají, že jejich produkt vydrží věčně a i jeho neustálou inovací (bývá zvykem přijít na trh s novou lyžákou jednou za dva roky) pobízí lyžaře k časté výměně za nový.

Z výše uvedeného je jasné, že když potřebuji extra ochranu pro svou nohu, na běžně používanou, moderní technologií nabitou lyžáku nasadím návlek. Při změně počasí, či po zahřátí organizmu pak mohu bez problému během nekolika vteřin opět „změnit sedan v kabriolet“ a návlek sundat

Materiály i design návleků jdou společně s inovací boty. Oproti době, kdy jsme znali a byli i často vděční za „pytlovité“ střihy většinou jen šusťákových návleků se zapínáním na, po krátké době často nepoužitelný, suchý zip, se tento produkt dostal blíže do hledáčků všech hlavních firem, zabývajících se výrobou běžecké boty. V současnosti jsou šity z materiálů uspokojujících extrémní nároky. Někteří výrobci dokonce nabízejí i více variant, ať již s nepropustnou membránou či jen zateplené z neoprénu. I do této oblasti se dostává karbonové vlákno, které mimo jiné nabízí zvýšenou odolnost vůči oděru. Kdo lyžuje na firnu, či má zkušenosti se zmrzlou stopou ví, o čem mluvíme.

Klíčovým místem návleku je kvalita „podrážky“, tedy materiálu, který přichází do styku s vodící hranou desky vázání. To je místo, které jasně vymezuje životnost návleků. Dobře musí být vyřešena také oblast špičky, kde díky otvoru pro hrazdičku může při nedostatečném krytí boty docházet k nabrání sněhu či vody a jejímu nuáslednému promáčení. Nenajdeme už u současných modelů jiné zapínání než na zip, umístěný za botou. Tento systém, známý z cyclistiky, zyšuje pohodlnost navlékání i svlékání návleku a současně uchováním kompaktnosti předního dílu eliminuje misto vstupu vody do lyžáky.

Důležitá je také elasticita návleku. Ty jsou vyráběny v určitém velikostním rozmezí, takže i menší veikost návleku musí dobře sedět na větší botě.

Dobrý návlek je praktický v každé situaci. Nemusíme asi zdůrazňovat jehou využití v extrémním počasí při několikahodinovém tréninku. V době závodu je pužití návleků dobrým způsobem, jak urychlit zahřátí organizmu při předstartovním rozcvičení, stejně jako udržení tepla kolem postupně vychládající unavené nohy v pozávodním vyjetí. Jako fantastická pomůcka se návleky osvědčují v práci servismana. Neustálé střídání aktivního pohybu na lyžích s dlouhými pauzami při mazání jsou v kombinaci s nedostatkem času na přezouvání ideálním způsobem jak prochladnout. Stejně dobře poslouží i jednou vrstvou navíc obalené lyžáky při občasném popojíždění a následném dlouhém postávání tolik typickém pro práci lyžařských instruktorů či trenérů.

Slovy hospodyňky, kvalitní lyžařské návleky by neměly chbybět ve výbavě žádného nadšeného běžkaře natož výkonnostního závodníka. Bylo by zajímavé v době, kdy se testuje téměř vše, vidět výsledky testů i těchto, v lyžařském světě zatím stále ještě tak trochu popelek.