Visma Ski Classics VII bude začínat s individuálním prologem ve Švýcarské Pontresině již 27. listopadu 2016. Prolog jednotlivců bude mít v letošním roce premiéru, protože až do loňské turné začínal seriál prologem profesionálních týmů. Novinkou bude i to, že na základě výsledků prologu budou přiděleny body jednotlivcům i družstvům. Víkend po té, v sobotu 3. prosince, podobně, jako to bylo v minulých sezónách, je už na programu 35 km dlouhý závod La Sgambeda v Italském Livignu. Tyto první dva závody budou ve vysoké nadmořské výšce asi 2000 m n. m., což bude pro všechny mimořádně náročné.

Třetí závod, 4. ledna 2017, proběhne v Čínském Changchun, kde bude připraven China Vasaloppet na 50 km. To bude poprvé, kdy turné opustí Evropu. Changchun je průmyslové velkoměsto v severní Číně a závod se koná v národním parku, známém v zimním období svými úžasnými sněhovými sochami.

Po Číně se celá Tour opět vrátí zpět do Evropy na Kaiser Maximilian Lauf v Rakouském Seefeldu. Tento závod měl premiéru v loňském roce jako náhrada za zrušený König Ludwig Lauf a plně se osvědčil. V letošním ročníku již bude mít kompletně změněnou trať na 60 km se startem a cílem v malebném městečku Seefeld. Organizátoři tohoto závodu berou Kaiser Maximilian Lauf jako krok do budoucnosti severského lyžování s možností prokázat, že jsou v Alpách nejlepší běžeckou destinací. Ne náhodou bude Seefeld v roce 2019 hostit světový šampionát v severských disciplínách. „Těšíme se na dlouhou a úspěšnou spolupráci s Visma Ski Classics“, říká Markus Daschil, šéf turistické rady a koordinátor pro severské disciplíny v Seefeldu.

Pak Visma Ski Classics pokračuje v dobře známých destinacích v tomto pořadí: La Diagonela, Marcialonga, Toblach-Cortina, Jizerská padesátka, Vasaloppet, Birkebeinerrennet a Årefjällsloppet. Novinkou je, že Jizerská 50 se přesune do poloviny února s cílem využít období s lepšími sněhovými podmínkami. Årefjällsloppet se v této sezóně uskuteční v neděli 26. března, ovšem ne jako poslední závod celého seriálu Visma Ski Classics. Letošní novinkou bude, že pak budou následovat ještě dva závody. 1. dubna proběhne nový závod Reistadløpet na 50 km s ohromujícími horskými výhledy na fjordy severního Norska. Start bude v Setermoenu a cíl v Bardufossu. Nejedná se o úplně nový závod. Reistadløpet je organizován již více než před 50 let na památku norského legendárního vojevůdce Ole Reistada. Závod také probíhá v okolí jedné z nejdůležitějších vojenských základen v Norsku, také známé s organizací arktického závodu v cyklistice. Organizátoři jsou se zařazením tohoto závodu do Visma Ski Classics velice potěšeni. „To je přesně to, co jsme potřebovali, uvést náš závod v severním Norsku na vyšší úroveň. Jsme také přesvědčeni o tom, že se jedná o závod na sever od polárního kruhu, kde bude dostatečná záruka dostatečného množství přírodního sněhu na jedné z nejtěžších tratí celého turné, který přinese spoustu přitažlivosti k akci všem, co mají rádi tradiční klasickou techniku běhu na lyžích“, říká Jørn Erik Berntsen, organizátor CEO Reistadløpet.

Na úplný závěr se Visma Ski Classics VII přesune do Finska pro nový finálový závod Ylläs-Levi v Laponsku. Závěr závodu na 55 km bude připraven na hlavní ulici Finland's v největším horském středisku Levi. Celá oblast Ylläs-Levi má asi 550 km dobře připravených běžeckých tratí a sněhovou garanci sedm měsíců ročně. Pomocí letiště Kittilä je velmi snadné se sem dopravit a ubytovat se, protože celá oblast zde má více než 45 000 lůžek a širokou škálu dalších služeb. Lyžařské středisko Levi má spoustu zkušeností s pořádáním mezinárodních akcí, jako třeba Světový pohár v alpském lyžování.

“Jsme nesmírně hrdí na to být součástí rodiny Visma Ski Classics a věříme, že její závěrečná akce v Ylläs-Levi oblasti nám pomůže dosáhnout našich budoucích cílů stát se největší turistickou oblastí pro běžecké lyžování v severní Evropě“, říká Janne Pelkonen, organizátor CEO Levi.

Organizátoři Visma Ski Classics tvrdě pracovali v zájmu dalšího rozvoje kalendáře nadcházející sezony. S pěti novými akcemi Visma Ski Classics VII představuje největší změnu v historii Ski Classics. „Zamíření do Číny je důležitým krokem, protože chceme, aby se jednalo o mezinárodní turné s přítomností po celém světě. Čína je velmi zajímavý trh pro sportovní činnosti obecně, ale i konkrétně pro zimní sporty, protože se připravuje na rok 2022, kdy by měly být v Pekingu ZOH. Závod Visma Ski Classics v Čchang-čchun bude součástí jejich příprav. Závod v Seefeldu, Kaiser Maximilian Lauf, byl zařazen již loni v zimě, kdy byl německý závod zrušen z důvodu nedostatku sněhu a bude nyní formálně součástí další sezóny. Seefeld je fantastický areál pro běžecké lyžování a jsem si jist, že to bude velmi populární akce i pro amatérské lyžaře“, říká David Nilsson CEO Visma Ski Classics.

„Konečně máme dva nové závody na samém severu Evropy kolem polárního kruhu - Reistadløpet v blízkosti Lofot na severu Norska a závěrečná akce Ylläs-Levi ve finském Laponsku. Tyto závody představí úžasné obrazy přírody a zároveň dávají turné bezpečnější sněhové podmínky v jarním období, které může nabídnout pouze tato část světa. Nyní už se nemůžeme dočkat, až sezona začne prologem v Pontresině. Zároveň buďme připraveni na další zajímavé novinky“, říká David Nilsson CEO Visma Ski Classics
Visma Ski Classics VII - 2016/2017

 1. závod: 27. listopadu 2016 - Prolog - Pontresina, Švýcarsko - 10 km
 2. závod: 3. prosince 2016 - La Sgambeda - Livigno, Itálie - 35 km
 3. závod: 4. ledna 2017 - Vasaloppet - Changchun, Čína - 50 km
 4. závod: 14. ledna 2017 - Kaiser Maximilian Lauf – Seefeld, Rakousko - 60 km
 5. závod: 21. ledna 2017 - La Diagonela – St. Moritz, Švýcarsko - 65 km
 6. závod: 29. ledna 2017 - Marcialonga – Trentino, Itálie - 70 km
 7. závod: 11. února 2017 - Toblach-Cortina – Itálie - 50 km
 8. závod: 19. února - Jizerska padesátka – Česká republika - 50 km
 9. závod: 5 března 2017 - Vasaloppet – Mora, Švédsko - 90 km
 10. závod: 18. března 2017 - Birkebeinerrennet – Rena, Norsko - 54 km
 11. závod: 26. března 2017 - Årefjällsloppet – Åre, Švédsko - 65 km
 12. závod: 1. dubna 2017 - Reistadløpet – Bardufoss, Norsko - 50 km
 13. závod: 8. dubna 2017 - Ylläs-Levi, Finsko - 55 km