Rodačka z Jablonce nad Nisou od roku 2006 reprezentovala Rakousko, s jehož vlaječkou absolvovala dvoje olympijské hry a pět světových šampionátů. Po deseti letech ale působení v Rakousku ukončila a rozhodla se přestoupit zpět do České republiky.

Smutná se touhou vrátit do Česka netajila už delší dobu, od jara byla na podmínkách domluvena s úsekem běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR. Na definitivní potvrzení comebacku si ale musela počkat do začátku června, kdy v Mexiku zasedal kongres FIS. Nervózní však nebyla, pozitivní verdikt očekávala. „Byli jsme v podstatě na kladné potvrzení připraveni, jelikož signály od Mezinárodní lyžařské federace FIS byly v tom smyslu, že to bude víceméně formalita. Ale jsem za to samozřejmě moc ráda,“ uvedla Smutná.

Dění na kongresu v Cancúnu však i přesto pozorně na dálku sledovala. „Dlouho jsme nevěděli výsledek, protože jsme neměli informace, který den to bude na programu. Takže ke konci bylo trochu napětí. Vlastně to proběhlo až na samém konci kongresu, ale dobře to dopadlo,“ popisovala zkušená třiatřicetiletá závodnice, která od minulé sezony jezdí také ve službách nejlepšího týmu dálkových běhů, norského Santanderu.

Ve staronovém prostředí se rychle aklimatizovala. Na první společné soustředění s českou reprezentací vyrazila v neděli 19. června. Ženský tým pod vedením trenéra Radima Dudy odcestoval do italské Santa Cateriny, kde polyká první tréninkové dávky na kolečkových lyžích. „Těším se hlavně na českou partu. Věřím, že můžu holkám pomoct v tréninku, předat jim nějaké zkušenosti a motivovat je, aby se nebály tvrdě trénovat,“ řekla Smutná.

Ačkoliv je před ní a jejími novými parťačkami ještě velká porce letní dřiny, už teď se nemůže dočkat nové sezony a svého prvního závodu za Českou republiku. „První start s českou vlaječkou bude vysněným dnem mého návratu. Doufám, že budu v dobré formě a premiéra se povede. Moc se na to těším a doufám, že naši fanoušci také,“ zakončila česká závodnice.

Zdroj: www.czech-ski.com