Když k ambicím tělocvikáře přičtu, že na běžky se šlo za jakéhokoliv počasí, opravdu jakéhokoliv, a že jsem si dle moudrých rad spolužáků namazal běžky tak, že do kopce mi to prokluzovalo a po cestě z kopce se mi lepil sníh na skluznici, tak bych celé téma „běžky“ přidal asi do skupiny vzpomínek hned vedle školní koprovky.

S časem se pohled mění a to i na běžky

Uběhlo pár let. Fronty u lyžařských vleků mě přestaly bavit a tak jsem začal pokukovat po zimní alternativě letního běhání.

Ve sportovních potřebách jsem si všimnul, že se mění nejen např. svět technologií, ale že se změnily i běžky.

Měli jsme před zimní dovolenou v rakouských Alpách a tak jsme se se ženou rozhodli, že to zkusíme a běžky si půjčíme. Zatím.

Dovolenou jsme plánovali v oblasti Tauplitz v regionu Ausseerland – Salzkammergut, který nabízí na 130 km upravovaných běžkařských tras různých náročností.

Kvalitní servis k běžkařským trasám

Příjemným překvapením pro mě bylo, že běžkařské trasy jsou pravidelně upravované a že to není tak, jak si ve vzpomínkách vybavuji, tedy, že jediná úprava stopy byla ta, když ji před vámi projel běžkař, který vyrazil na svůj výlet v ten den jako první.

Úprava běžkařských tratí stojí samozřejmě nějaké finance, proto nám nepřišlo divné, že za vstup na upravované trasy se zde platí. Prvně jsme si zakoupili jednodenní lístek. Start se nemá přepálit :) Návrat k běžkám nás ale nakonec tak nadchnul, že pro další dny jsme již koupili běžkařskou permanentku na celý týden. Za uhrazené vstupné jsme neměli k dispozici „pouze“ pravidelně upravované běžkařské trasy, ale využívali jsme i převlékáren a místností, kde jsme si mohli sníst svačinu či si vypít teplý čaj.

Od této zkušenosti si už pravidelně na svou zimní dovolenou bereme kromě sjezdovek i běžkařské vybavení. Těšíme se, jak za příjemných slunečných dní s krásnými výhledy na okolní Alpy dojedeme do nějaké horské hütte, kde si dáme třeba císařský trhanec na posilněnou, než vyrazíme zase dál.  

Kde nalézt TIPY na běžkařskou dovolenou?

Pro plánování běžkařské dovolené vám mohu doporučit webové stránky www.dovolenavalpach.com, na kterých si v jejich zimní části určitě snadno vyberete místo v Rakousku. Kromě běžkařských tras zde můžete zaškrtnout i jiné aktivity, které během své dovolené chcete provozovat, a pak si stačí už jen vybrat z vyfiltrované nabídky.

V detailu vámi vybraného střediska se pak můžete formou rozcestníku podívat na aktuální sněhové podmínky, dlouhodobou předpověď počasí, webkamery a mnoho dalšího, což vám usnadní získání informací pro vaši, nejen běžkařskou, dovolenou.

Pokud přemýšlíte o výběru ubytování, tak si na stránkách můžete vybrat také z nejvýhodnějších pobytů na trhu nebo se nechat inspirovat čtenáři webových stránek Dovolená v Alpách.com

Těm, kteří se zajímají o novinky z Alp, nabízejí tyto webové stránky i vlastní blog. Stránky Dovolená v Alpách.com mají dokonce i svůj youtube kanál, na kterém jsou každý čtvrtek zveřejňované nové videoTIPy na výlety v Alpách.

Mám rád běžky

Díky jinému pohledu na běžky a servisu, který je již s tímto sportem návštěvníkům lyžařských středisek v Alpách nabízen, jsem musel změnit svůj názor a s tím i odpověď na otázku „Nepůjdeme na běžky?“.

„Půjdeme. A rádi!“

Václav Kirchner