Z mého pohledu asi nejzákeřnějším výjezdem celého seriálu je výjezd na Dlouhé stráně, kde sice jedete zpočátku asi 2 km po rovině, ale poté vás čeká asi 10 km výživné stoupání. Trať je hodně členitá, prudká stoupání jsou občas přerušena krátkou rovinkou, nebo mírnějším stoupáním, což vás nutí často střídat styl jízdy. Využijete zde jak soupaž, tak jednodobou soupaž (kdy jedete rukama jako při soupaži, ale pomáháte si zároveň jednou nohou), a nakonec klasickou techniku.

Neustálá změna stylů je velmi náročná, a to zejména z hlediska srdeční a dýchací soustavy. Už jen ten fakt, že jedete do kopce, tak oba systémy výrazně namáháte, natož když musíte neustále střídat styly jízdy. Letos v červnu jsem musela absolvovat operaci, po které jsem nemohla trénovat. Věděla jsem, že mi chybí nejen objemové tréninky, ale zejména ty rychlostní, kde bych si trochu srdce a plíce potrápila. Proto jsem se rozhodla jet na Praděd, až na závěrečný kilometr, pouze jednodobou soupaží. Je to více silově náročné než klasický styl, ale nezvýší se vám tolik tepová a dechová frekvence.

Častokrát jsem měla možnost to porovnat i s ostatními závodníky, kteří měnili v různých pasážích jednodobou soupaž a klasický styl a vždy na těchto přechodech lehce zpomalili. Dokonce i při klasické technice byli o trošku pomalejší. Proto bych vám poradila, abyste se snažili co nejdéle jet jednodobou soupaží. Hodně samozřejmě záleží na sklonu vozovky a silových schopnostech. Pokud už cítíte, že to nemůžete utáhnout, že se „kroutíte“ a jedete pomaleji, tak je lepší přejít do klasického stylu. Určitě je to ale výborný trénink a všem ho vřele doporučuji, protože v zimě na lyžích je daleko těžší jet pouze jednodobou soupaží. Na kolečkových lyžích máte totiž 100 % odraz, i když jste unavení a častokrát se odrazíte později, než byste měli. V zimě na stoupacím vosku byste už nejspíš smekali dříve.

Na závodech se sešla velmi kvalitní konkurence, opět přijel Stanislav Řezáč, jehož cílem je vyhrát celý seriál, a také Lukáš Bauer, který oba výjezdy vyhrál. V ženách se závodů zúčastnily i naše reprezentantky – Sandra Schützová a Petra Nováková, obě holky vyhrály po jednom závodě, do kterého nastoupily.

Velký dík opět patří pořadatelům, Jardovi Kulichovi a zejména Vencovi Sedláčkovi, který nevzdal boj s úředníky a i letos vyřídil složitá povolení k výjezdu závodníků na Praděd, přestože loni říkal, že už na to nemá nervy a že je to naposled.