Orlický Roller Cup Ski zahrnuje dva závody. Sobotní desetikilometrový vede z Orlického Záhoří na Šerlich, ten nedělní je o osm kilometrů delší a směřuje na stejný kopec z druhé strany od Skuhrova nad Bělou. Organizátoři závodníky dělí do tří věkových kategorií a na start se staví jak profíci, tak i nadšení amatéři. Letos jste zde mohli potkat ty nejlepší české běžkaře na dlouhé tratě: Stanislava Řezáče, Petra Nováka, Jiřího Ročárka a Kateřinu Smutnou.

Výbornou náladu a domácké přátelské prostředí nemohlo narušit ani nedělní deštivé dopoledne. Po oba dny byly k vidění výborné výkony okořeněné sobotním překonáním absolutního traťového rekordu Stanislavem Řezáčem ze Silvini Madshus teamu, který po oba dny neměl konkurenci a do cíle přijel s náskokem na druhého Petra Nováka. Obdobně jednoznačných vítězství dosáhla také olympionička Katka Smutná (Team Santander), letošní vítězka nejprestižnějšího dlouhého závodu na 90 km, který se jede ve Švédsku pod názvem Vasův běh. I jí se nakonec podařilo vylepšit traťový rekord o 1,2 vteřiny. „Kolečkové lyže jsou pro běžkaře asi nejlepší možnou letní přípravou,“ potvrdil mi v cíli Stanislav Řezáč. Obdobně hovořila i Kateřina Smutná, která se po letech vrací z rakouské reprezentace do české. O její formě hovoří nejen úspěch ve Švédsku, ale i vítězství na Jizerské padesátce v roce 2015.

Pro všechny nadšence kolečkových běžek nezbývá než si poznamenat do kalendáře, že příští rok v srpnu si mohou buď zazávodit, nebo alespoň zafandit v tomhle malebném koutu Orlických hor.

Text a foto: František Teichmann


SWENOR výjezd na Šerlich 10 km - výsledky

Muži:

 1. Stanislav Řezáč, Silvini Madshus Team 27:47.5
 2. Petr Novák, ATLAS CRAFT TEAM +0:47.4
 3. Václav Sedláček, Silvini Madshus Team +1:08.7

Ženy:

 1. Kateřina Smutná, Team Santander 31:44.7
 2. Sandra Schutzová, Ski Klub Jilemnice +1:01.2
 3. Adéla Boudíková, ATLAS CRAFT TEAM +1:25.6

CRAFT výjezd na Šerlich 18 km - výsledky

Muži:

 1. Stanislav Řezáč, Silvini Madshus Team 58:17.6
 2. Petr Novák, ATLAS CRAFT TEAM +0:57.4
 3. Jiří Harcuba, ATLAS CRAFT TEAM +1:13.6

Ženy:

 1. Kateřina Smutná, Team Santander 1:06:18.5
 2. Klára Moravcová, Silvini Madshus Team +3:44.9
 3. Adéla Boudíková, ATLAS CRAFT TEAM +4:55.8