Obecně se totiž dá říci, že kdo je dobrý do kopců, tak má vyšší funkční kapacitu a většinou vyhraje. Pokud se připravujete na zimní lyžařskou sezónu, tak v podzimních měsících je vhodné tento typ tréninku zařazovat klidně i jednou týdně.

Intenzita

Při tomto druhu tréninku imitujete lyžařský klasický styl, kdy se snažíte protáhnout krok. Většinou se běhají intervaly 4 x 6 min. (s 1,5 - 2 mi.n pauzou) a 6 x 6 min. (s 2 – 3 min. pauzou). Musíte však odhadnout správnou intenzitu zatížení. Proto je vhodné běžet první úseky pomaleji a v dalších kolech tempo stupňovat, abyste to nepřepálili hned v prvním intervalu. Ale zároveň po posledním úseku musíte mít pocit, že jste tam nechali maximum. V pauzách se můžete trochu vydýchat a poté pomalu běžet dolů, než zase začne další interval.

Jak tedy tento běh s holemi vypadá, se můžete podívat zde:Jaký kopec?

Jediným problémem, který můžete řešit, je, že nemáte ve svém okolí moc dlouhý kopec. Přestože během pauz část kopce seběhnete, tak stejně v případě intervalu 6 x 6 min. potřebujete kopec, který poběžíte skoro půl hodiny. Sklon kopce by neměl být ani příliš prudký (abyste nelezli po čtyřech), ani příliš mírný (už by vás to nutilo běžet bez holí). Pokud se ale nevyhnete několika prudším pasážím, tak to nevadí, případně jestli poběžíte pár rovinek, tak chvíli nepoužívejte hole a snažte se běžet co nejrychleji normálním během. Až skončí rovina a přiběhnete do prudší pasáže, zapojte opět hole a prodlužte krok.

Ostatní techniky běhu s holemi

Samozřejmě existují i další možnosti, jak běhat s holemi. Na delší vzdálenosti, kdy běžíte rovnoměrně jednu hodinu a více, tak běžíte klasickým běžeckým krokem a k tomu zapojujete hole.Naopak pokud poběžíte krátké imitační úseky s holemi, tak je nutné co nejvíce natáhnout krok a snažit se vykopávat kolena. Tímto stylem běhu však vydržíte běžet jen pár desítek metrů.Další zajímavé informace o běhu s holemi a bez holí se můžete dočíst zde:

https://bezky.net/…ce-na-lyzich