Dny se krátí, tma začíná být ráno i odpoledne, je zima, sychravo, fouká vítr, prší a občas je opravdu nadlidský výkon „vykopat se“ ven a jít běhat. Nicméně, jak říká můj trenér: „Tréninkový plán se na počasí neptá.“ Odměnou vám navíc bude návrat z toho nečasu do vytopeného domova a budete ze sebe mít skvělý pocit, protože jste přemohli lenost, pohodlnost i živly. V zimě by se mělo běhat spíše objemově. Jedním z důvodů je, že při nižší rychlosti a intenzitě nebudete dýchat s tak vysokou frekvencí, jako např. u intervalového běhu, a dostanete tak do sebe méně ledového vzduchu. Jak se tedy co nejlépe vybavit, aby to podzimní pobíhání neskončilo rýmičkou? Určitě to jde a v tomto článku bych se s Vámi ráda podělila o pár rad a zkušeností. Nebudu uvádět konkrétní značky ani materiály, spíše obecné tipy, na co se v zimě ve spojení s oblečením zaměřit. Konkrétní výběr již nechám na vás.

Cibule

Systém cibule možná již znáte – jde o to, použít co nejvíce lehkých vrstev, ne jednu teplou mikinu. Velmi důležitá je spodní vrstva, která by zcela určitě měla být z funkčního materiálu, který od těla odvede vlhkost a nebude vás na něm tak studit mokrý hadr. Dále by měla následovat střední a svrchní vrstva. Střední vrstva by měla opět být z lehčího funkčního materiálu, výhodou je, když jde o rolák – máte pak krk pěkně v teple, což může zabránit nachlazení, škrábání v krku, ale i prochladnutí krčních svalů, které pak také mohou způsobovat bolestivé komplikace. U svrchní vrstvy se zaměřte na to, aby byla odolná proti větru a dešti, jelikož s těmito živly se na podzim setkáváme často. Oblečte se tak, že když vyjdete ven, je vám v první chvíli trošku zima – při běhu se velmi rychle zahřejete, takže žádný strach. Když to ale přeženete a oblečete se moc, je to stejně nepříjemné, jako když je vám zima. Chce to tedy najít správnou míru – ze zkušenosti vím, že když je teplota vyšší než 8°C, stačí spodní funkční vrstva, střední vrstva a lehká vestička či mikina. Pokud teplota spadne níže a začíná se blížit nule, je potřeba přitvrdit. Čili opět spodní vrstva, poté teplejší funkční tričko s dlouhým rukávem jako střední vrstva a nakonec bunda, která může mít i podšívku, ta se hodí zejména, pokud mrzne.

Po tréninku

Pokud vybíháte přímo z domova a po doběhu se do něj ihned vracíte, je to to nejlepší řešení na podzim a zimu. Pokud tuto možnost ale nemáte (nebo ne vždy), nezapomínejte na ručník a suché oblečení, do kterého se převléknete po tréninku. Při běhu (i když je zima) se zahřejete a zpotíte, proto pokud nejdete ihned domů, je potřeba se osušit a převléknout do suchého. Zjistila jsem, že toto je nejlepší prevence nachlazení ze všech, kam se hrabou různé zázračné doplňky stravy.

V příštím článku se dozvíte, jak se starat o hůře prokrvitelné partie, jakými jsou ruce a nohy a další důležité rady...