Ještě před odjezdem na první sníh absolvoval osm členů týmu tréninkový kemp na Mallorce. „Hlavním cílem byl rozvoj silové a rychlostní vytrvalosti pomocí kolečkových lyží, pro které je tam dokonalé prostředí rovinatých cest bez aut i dost dlouhých stoupání v horách s kombinací regenerace v moři,“ vysvětluje šéf týmu Marek Pazderský v předsezonním rozhovoru.

Co všechno jste na Mallorce pilovali, kolik toho objeli a naběhali?

Kombinujeme tam většinou jeden delší trénink soupaží na rovinách od 2 do 6 hodin – ten nejdelší měl 105 km – a výjezdy v kopcích, kde pak chodíme i často ještě běhat. Takže došlo na rychlost, vytrvalost, sílu i techniku. Celkový objem naběhaných hodin je okolo deseti, naplaváno v moři také kolem deseti a na kolečkových lyžích jsme dokonce na čísle 30, což je zhruba 500 až 600 kilometrů.

Předpokládám, že soustředění už za sebou máte více – kde všude jste trénovali a kdy vůbec začala vaše příprava na novou sezónu?

Příprava nám začíná běžně na začátku května a těch soustředění už bylo opravdu docela hodně. Začali jsme na Gardě v Itálii na kolech, pokračovali v červnu na silničních kolech v Dolomitech, pak následovalo Livigno na kolečkových lyžích s výjezdy na velikány jako je Stelvio nebo Gavia, u nás v Česku pak soustředění na kolečkových lyžích v Osečné a teď jsme přijeli z Mallorky. Další soustředění bude už na prvním sněhu v Norsku v listopadu, a to v našem oblíbeném středisku Sjusjoen. Pak bude následovat Livigno.

Běžecké lyžování je hodně náročným sportem, jak vy v týmu řešíte třeba výživu?

Sportovní výživu využíváme ve velkém a v tomto ohledu spoléháme dlouhodobě na Enervit. Nikdy nezapomeneme na nepřekonatelný regenerační nápoj R2 Sport po výkonu, před startem závodů a důležitých tréninků používáme sacharidové želé PRE Sport, během výkonu pak energetické tyčinky a tablety. Pijeme také iontový nápoj a jako druhou večeři často dáváme proteinové koktejly.

Došlo po loňském ročníku k nějakým změnám v týmu?

Každý rok nás někdo opustí a noví členové přijdou, takže se stále poslední roky pohybujeme okolo 100 členů. Z velkých jmen nás neopustil nikdo, Standa Řezáč zůstává i nadále naší jasnou hvězdou, stejně jako Klára Moravcová. Ale zajímavou novinkou je třeba vynikající závodník na střední a dlouhé tratě v běhu Vít Pavlišta.

Jakých závodů jste se během přípravy účastnili, případně jaké byly největší úspěchy?

Těch závodů bylo hodně – od běhů, přes kolo, triatlony, orienťáky, až po zmiňované kolečkové lyže, kde v našich barvách ovládl letní seriál závodů Silvini Skiroll Classics Standa Řezáč. Navíc zajel na spoustě závodů rekord trati, takže můžeme být spokojení.

Platí to i o organizaci seriálu, kterou máte na bedrech?

Jsme nadšeni, závodů se každý rok účastní více a více závodníků a už každý lyžař ví, že si může díky našemu týmu přes léto kvalitně zazávodit. Je to přesně to, co chceme dělat. Jednak jsme tým sportovců, ale umíme udělat i něco pro druhé. Na našich výsledcích nám proto v tomto seriálu už tolik nezáleží, jde o to, aby se ostatní usmívali. I tak se nám daří mít vždy někoho na stupních vítězů a být vidět.

Jaké cíle si kladete do nové blížící se sezony?

Cíle máme vždy ty nejvyšší. Chceme jezdit co nejlépe ve Ski Classics, kde jsme v týmech byly již třikrát po sobě do první desítky, pokusit se v individuálních závodech prosadit alespoň jednou na pódium, být vždy na stupních vítězů i na závodech v Česku ve Ski tour a Stopě pro život.

Autor: Daniel Pavlis (PR manager VITAR, s.r.o., bývalý PR manager Svazu lyžařů ČR)